Cała prawda o napojach energetyzujących

Napoje energetyzujące i ich działanie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Z czasem jednak trafiły one do powszechnego użycia i znalazły zastosowanie jako napoje pobudzające i zwiększające zdolność do koncentracji oraz przeciwdziałające zmęczeniu.

Nadużywanie takich napojów może powodować nadmierną stymulację układu nerwowego, przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego, bezsenność a w niektórych przypadkach przy znacznym przedawkowaniu może doprowadzić nawet do śmierci. Fakt szkodliwego działania jednoznacznie można wiązać ze składem takich napojów, gdzie obok substancji obojętnych, takich na przykład jak woda, kwas cytrynowy lub cytrynian sodu, dwutlenek węgla, tauryna czy witaminy, znajdują się glukuronoloktany, kofeina i ekstrakty z guarany. Guarana będąca rośliną o silnym działaniu stymulującym, ma dużą zawartość alkaloidów (około czterokrotnie więcej niż kawa) takich jak kofeina i teobromina, które charakteryzują się znacznie przedłużonym działaniem biologicznym. Aby zamaskować gorzki smak alkaloidów, do napojów producenci dodają duże ilości cukru. Wszystko to brzmi dosyć strasznie ale trzeba sobie uświadomić, że straszne dopiero mogą być skutki nadmiernego spożywania tego tupu napojów.

Napojów energetyzujących nie powinny spożywać kobiety w ciąży, osoby chore na cukrzycę i przede wszystkim dzieci i młodzież poniżej szesnastego roku życia. Niestety na sprzedaż takich napojów nie ma nałożonych żadnych ograniczeń wiekowych, co jest często wykorzystywane przez nieświadomą młodzież.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Aneta Strelau
Mama Adasia i Wojtusia, dyplomowany dietetyk

738 ocen
4.96
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Aneta Strelau

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent