Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 1 min. 🕑
Latami prześladowany. Tylko dlatego, że był… czarny. I, inaczej niż jego biały,domowykuzyn, żył w głębokim lesie i bał się ludzi. Zgodnie więc z ludową logiką, musiał uosabiać złe (czarne!) moce. Dlatego też zresztą unikał bogobojnych ludzi, niczym „diabeł święconej wody”.

Chcąc przeżyć, Czarnemu Bocianowi nie pozostało więc nic innego, jak bać się jeszcze bardziej…
Dzisiaj ludzie raczej podziwiają piękne Bociany. Ale trudniej o dojrzałe, silne drzewo w lesie – te zwykle są wycinane zanim nabiorą mocy. Tak samo trudno o wodę w lesie albo bagna i rozlewiska w jego otoczeniu. Prawie wszystkie zamieniliśmy na kombinaty łąkarskie, pola uprawne, sosnowe plantacje lub przedmieścia. A tam Bociany nie znajdą niczegodo jedzenia.

film

W Polsce mamy dzisiaj 1100-1200 parkolorowych Czarnych Bocianów.
Ostatnio trochę mniej się nas boją. A to dobrze świadczy o nas…

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Artur Tabor

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

699 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent