Weleda
Weleda Baby

BLW Bardzo Lubię Wcinać. Recenzja książki

Książka-poradnik: BLW Bardzo Lubię Wcinać
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Bardzo Lubię Wcinać to odpowiedź na wątpliwości tysięcy rodziców, którzy chcieliby zrezygnować z tradycyjnego modelu żywienia niemowląt. Autorką tego poradnika jest  Monika Życka, mama, która współpracując ze specjalistami, postanowiła pomóc rodzicom w radosnym przejściu przez temat BLW.

W skrócie BLW, to metoda, która zakłada, że dorosły nie karmi dziecka. Przygotowuje mu odpowiednie posiłki, a maluch sam uczy się je jeść i smakuje poszczególne produkty. Z jednej strony brzmi banalnie, z drugiej budzi obawy. Kto widział, by półroczne dziecko samo zjadło obiad?!

Bardzo Lubię Wcinać to kompletny przewodnik, z którego dowiecie się wszystkiego, co niezbędne. Sama rozszerzałam dietę przez BLW posiłkując się (jedynym wtedy) poradnikiem amerykańskich autorów, który jest dość lakoniczny oraz stosując rewelacyjne przepisy z bloga Ala’Antkowe BLW.  Gdybym miała wtedy taką możliwość, na pewno sięgnęłabym też po Bardzo Lubię Wcinać, w którym poruszonych jest wiele istotnych wątków, przedstawionych przez pryzmat polskiego rodzica.

W trakcie lektury moją uwagę zwróciły bardzo trafne spostrzeżenia autorki dotyczące różnych obaw rodziców niemowląt.

Monika Życka podejmuje takie tematy jak niemożność zmierzenia ile zjadło dziecko, zagrożenie zakrztuszeniem, problemy z nastawieniem innych członków rodziny. Poza elementarną wiedzą, czytelnik otrzymuje więc, wiele praktycznych rad i sporo wsparcia. Bardzo interesujący jest rozdział o historii żywienia niemowląt (autorka dba o rzetelną bibliografię, co sprawia, że choć nie jest specjalistką z wykształcenia, to wiemy, że zasięgnęła wiedzy z ogromnej liczby źródeł). Z rozdziałów poświęconych rozmowom ze specjalistami dowiemy się o tym, jak radzić sobie z problemami trawiennymi maluchów czy prawidłową postawą dziecka przy posiłku. To ogromna zaleta tej książki, że nie tylko powiela najważniejsze i podstawowe informacje dotyczące zdrowego rozszerzania diety, ale porusza też wiele tematów związanych z BLW pośrednio, a będących ważnymi dla rodziców.

Książka nie jest jednak idealna.

Choć moje zarzuty słabły z każdą przeczytaną stroną, bo taka książka jest naprawdę potrzebna na rynku, to jednak muszę zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Przede wszystkim, rażą czytelnika fatalne grafiki rodem ze szkolnym prezentacji, układ tekstu i trochę sztywna narracja. Przez to całość przypomina momentami czytanie pracy magisterskiej.

Niestety widać, że jest to poradnik „domowej roboty”, ale… Każdy rodzic będzie gotów przymknąć oko na te (głównie wizualne detale), by zaczerpnąć fachowej udokumentowanej wiedzy, porad ekspertów oraz historii innych rodziców, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z BLW.

Ewelina Zielińska

BLW Bardzo Lubię Wcinać
Ilość stron: 206
Format: A5
Premiera: 24.07.2018 r.
Okładka: miękka
Autor: Monika Życka
Więcej informacji: blw.guguga.pl

503 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent