rysuj
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Dorosłe poznać można po złotym dziobie, jasno-płowej głowie i białym ogonie. Młodociane są mniej lub bardziej jednolicie brunatne. Taką szatę będą nosić, aż ukończą 4-5 lat. Ale w pełni dorosłe i gotowe do założenia rodziny mogą być dopiero za drugie tyle. Nie wszystkie dożyją tej chwili.

Młodość to krytyczny okres w życiu każdego ptaka – i wszystkich zwierząt. Wówczas ginie ich najwięcej. Długa opieka ze strony rodziców i lekcje przetrwania – liczone w miesiącach, a czasami nawet latach – gwarantują, że ponad połowa bielikowej młodzieży przeżywa pierwszy, najtrudniejszy rok. Potem jest już tylko lepiej. Ale w przypadku wielu innych gatunków, pierwszych urodzin nie doczeka nawet 90% młodych. Brak doświadczenia i wiedzy o świecie zbiera swoje fatalne żniwo.

Tymczasem bycie drapieżnikiem to, wbrew pozorom, ryzykowna strategia na życie. Podążając za żywą zdobyczą, łatwo o uszkodzenia i rany. Często twoje ofiary potrafią też się bronić – i jeśli ich nie zaskoczysz, nie oddadzą swojego życia bez walki. Do tego wszyscy się ciebie boją, nikt cię nie lubi i gdziekolwiek cię zobaczą, chętnie jednoczą siły, aby cię przepędzić.

Wreszcie podobni do ciebie rywalizują z tobą. Za wszelką cenę! Bywa, że ptaki drapieżne niszczą lęgi swoim sąsiadom – tylko po to, aby pozbyć się konkurencji. Tak jak na afrykańskiej sawannie lwy taktycznie zwalczają się z hienami, tak, na przykład, w naszych rodzimych lasach Bieliki zwalczają się z Puchaczami czy Jastrzębiami. Do gry często wkraczają też sprytne krukowate.

A przecież jest jeszcze konkurencja wewnątrzgatunkowa. Coraz silniejsza – bo i miejsc pod gniazda coraz mniej. A te wymagają ogromnych drzew, które utrzymają wielkie konstrukcje, używane z pokolenia na pokolenie. W końcu gniazda te będą ważyły ponad tonę i mierzyły ponad 2 m średnicy.
Coraz też trudniej o pokarm – bo tam, gdzie jeszcze wczoraj można było polować, dzisiaj budowany jest kolejny supermarket…
W Polsce żyje ok. 500 par Bielików.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Marcin Nawrocki

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

151 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent