Bercik i niuniuch. Recenzja

Bercik i niuniuch
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Bercik i niuniuch to prawdziwa perełka wśród obecnie dostępnych książek. Powinien ją przeczytać każdy, kto chce lepiej zrozumieć uczucia i emocje wypełniające dzieci z rozbitych rodzin. Jest to także – moim zdaniem – lektura obowiązkowa dla każdej mamy i każdego taty, którzy postanowili się rozstać, którzy zakładają nowe rodziny i budują nowe życie.

Głównego bohatera Bercika poznajemy, gdy jedzie samochodem na wakacje. Nie cieszy się, jest zły i smutny – nie chce jechać, nie chce wakacji, nie chce patrzeć na mamę i jej nowego partnera, nie chce poznawać nowych przyjaciół. Jak łatwo się przekonać, z takim nastawieniem szybko popada w kłopoty i jest już tylko gorzej. Na szczęście poznaje dziwnego stworka Niuniucha, który pomaga mu naprawić sytuację i uratować wakacje.

Opowieść o chłopcu, który jedzie na wakacje z mamą i jej nowym partnerem wciąga od pierwszych słów. Czytając czujemy, co odczuwa Bercik, widzimy jego porażki, dostrzegamy starania … Rozumiemy i towarzyszymy w zmaganiach ze sobą, swoją złością, gniewem, rozczarowaniem.

Poznajemy też Niuniucha – dziwnego stworka, który zaprzyjaźnia się z Bercikiem i pomaga mu uporządkować swój wewnętrzny świat. Pomoc Niuniucha nie zawsze jest łatwa, jego słowa czasami ranią, ale trafiają w serce i każą myśleć.

Książka napisana jest bardzo realistycznie, nie jest to baśń, w której są dobrzy i źli, ale życie, w którym dorośli też popełniają błędy, smucą się, martwią. Całości dopełniają wyjątkowe obrazki niezbyt urodziwych bohaterów.

I dlatego właśnie opowieść jest tak bliska każdemu człowiekowi, tak łatwo jest nam zrozumieć rozterki mamy, uczucia syna. Tak łatwo odnaleźć siebie w niej.

Autorka stworzyła bardzo terapeutyczne opowiadanie. Miałam okazję widzieć, jak chłoną ją dzieci, które znalazły się w sytuacji Bercika, czytając porządkowały sobie swój świat emocji i przeżyć. Widziałam także, jak niezrozumiałe były to historie dla dzieci z rodzin pełnych i szczęśliwych.

Nie jest to więc książka dla każdego, ale niestety, na pewno dla wielu.

Może dzięki niej rodzice lepiej zrozumieją swoje dzieci i pomogą im w akceptacji nowej sytuacji, nowego życia.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Może dzięki Bercikowi dzieci z rozbitych rodzin zrozumieją, że choć nie jest tak jakby chcieli, to nie musi być tak strasznie źle.

Joanna Srebnicka

Bercik i niuniuch
Autor: Petra Soukupová
Ilustracje: Petr Korunka
Tytuł oryginału: Bertík a čmuchadlo
Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 144
Format: 165 x 235
Oprawa: twarda
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2015
Seria: Czeska Bajka

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent