Szanowni Państwo!
Jestem pod ogromnym wrażeniem Państwa inicjatywy „Książkowego Pogotowia Ratunkowego”.
Jako dorosłe dziecko alkoholika weszłam w macierzyństwo z ogromnym bagażem własnych problemów, które musiałam "przepracować", a teraz staram się czujnie obserwować moje dzieci i pomagać im w borykaniu się z sytuacjami, które są ponad ich sił: zarówno takimi, jak śmierć w rodzinie, jak i przeprowadzka do innego miasta, czy nieumiejętność spania we własnym łóżeczku. Trafiłam na wiele wspaniałych tytułów, z których najbardziej pomocne podaję na końcu. Uważam jednak, że na naszym rynku jest jeszcze mnóstwo innych, jak choćby książki ze skandynawskiej "skarbnicy" Astrid Lindgren, Tove Jansson, czy bardziej współczesnego Svena Nordqvista (te ostatnie w zabawny i mądry sposób traktujące o nieprzystosowaniu; akceptacji dziwactw, starości, itp.).
Mam nadzieję, że polecane przeze mnie pozycje znajdą się na Państwa liście.
Pozdrawiam,
Magdalena Brzezińska,
Bielsko-Biała.
Recenzja książki "Cukierek dla dziadka Tadka", autorka: Ivona Brezinová, wydawnictwo: STENTOR
Wspaniała, unikalna na polskim rynku książka na temat choroby Alzheimera, a nawet szeroko rozumianych problemów starszego pokolenia z pamięcią, przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia – w zasadzie dla przedszkolaków i „zerówkowiczów”, choć także dziecko dziewięcioletnie (na przykład mój syn) słucha jej z zainteresowaniem.
Dramatyczny problem pradziadka, który stopniowo zapomina, kim są jego bliscy i jak wykonuje się najprostsze czynności, traktowany jest z ogromnym szacunkiem, empatią i – paradoksalnie – lekkością. Historia opowiedziana jest bowiem z perspektywy jego małego prawnuczka, Janka, który w nowej, trudnej sytuacji odnajduje elementy ze swego punktu widzenia przyjemne i zabawne. Warto razem z pradziadkiem zjeść zupę widelcem, opieczętować unikalne znaczki taty pieczątką z Krecikiem i spróbować wyleczyć dziwną chorobę dziadka kolorowymi czekoladowymi pastylkami.
Autorka nie kryje jednak, jak bolesny jest problem, który porusza. Skutki niektórych sytuacji stwarzanych przez pradziadka są bardzo przykre (zagrożenie pożarem, zatrucie lekami). Postępująca choroba przysparza więc rodzinie wielu problemów i bywa źródłem poważnych konfliktów, a co najgorsze – nie ma na nią lekarstwa. Nie ma tu prostych rozwiązań, ale współdziałanie wszystkich członków rodziny pomaga im przetrwać, a dziecko (zarówno bohater jak i czytelnik) dostaje bezcenny skarb – nadzieję:
„A kiedy będziemy szukać wszyscy, to tę najlepszą drażetkę dla dziadzia w końcu znajdziemy”.
Inne książkowe „karetki pogotowia ratunkowego”:
(Wiek dziecka podany bardzo orientacyjnie.)
1. „Tata na miarę”, Davide Cali, Anna Laura Cantone; EGMONT (problem niepełnej rodziny; pojawienia się nowego, „przysposobionego” rodzica, dzieci w wieku 4-8 lat)
2. „Esben i duch dziadka”, Kim Fupz Aakeson, Eva Erikkson; Media Rodzina (problem śmierci bliskiej osoby, dzieci w wieku 5-10 lat)
3. Kruszek i Jagusia, Elżbieta; Książki Endo (wojna, dzieci w wieku 5-10 lat)
4. „Ogród”, Georg Maag, Nasza Księgarnia (problem śmierci bliskiej osoby, dzieci w wieku 5-10 lat)
5. „Hipopotam”, Anna Moszyńska; Siedmioróg (problem z zasypianiem we własnym łóżeczku, dzieci w wieku 5-8 lat)
6. „Basia i nowy braciszek”, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, LektorKlett (problem pojawienia się rodzeństwa, dzieci w wieku 5-8 lat)
7. „Rodzina misiów”, Helena Wrona, PARPA – Wydawnictwo Edukacyjne dzieciom (problem alkoholowy, dzieci w wieku 5-8 lat)
Magdalena Brzezińska,
Bielsko-Biała.
REDAKCJA MIASTADZIECI.PL
Dziękujemy Pani Magdalenie za prrzesłanie zgłoszenia do konkursu Książkowe Pogotowie Ratunkowe. Pani Magdalena otrzymuje od nas trzy książki o Henryśce m.in. książkę "Henryśka – drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie" Wydawnictwo Zielona Sowa