Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Nie ma większego znaczenia czy będzie to ruch nad morzem, w górach czy w parku obok domu. Najważniejsze jest dopasowanie konkretnych aktywności do możliwości ciężarnej i dobre samopoczucie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przeciętna zdrowa kobieta w ciąży, niezależnie od trymestru, w którym aktualnie się znajduje, powinna dziennie pokonać odległość około 5 – 6 km. Jest to dystans, który korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję, a do tego gwarantuje dobre samopoczucie. Poświęcając czas na aktywności fizyczne warto wiedzieć, że w trakcie ciąży w ciele kobiety następują pewne naturalne zmiany – krzywizny kręgosłupa, obciążenie stawów i rozluźnienie więzadeł. Trudno o lepszy sposób na kompensowanie wspomnianych zmian i unikanie ewentualnych dolegliwości bólowych niż ruch. Najlepiej na świeżym powietrzu.

film

Czas na aktywności śmiało można planować samemu: spacery, basen, gimnastyka w domu. Można również skorzystać z zajęć zorganizowanych, prowadzonych przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby. Są to zajęcia taneczne dla kobiet w ciąży – doskonale relaksują matkę i dziecko oraz wspomagają ogólną wydolność organizmu. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na zajęcia pilatesu i yogi – wpływają na wzmacnianie poszczególnych partii ciała, kontrolowanie własnego ciała, a także są doskonałą nauką relaksacji. Warto zwrócić uwagę na zajęcia na basenie, które doskonale relaksują i wzmacniają mięśnie.

Jeżeli chodzi o zajęcia oferowane przez szkoły rodzenia, to w większości są to zajęcia o profilu oddechowo-relaksacyjnym, i trudno je zaliczyć do aktywności fizycznych.

Często dostaję pytania, czy przyszłe mamy mogą korzystać z siłowni? Tak, nie mniej jednak trening musi być ułożony z wykwalifikowaną osobą, która ma odpowiednie kompetencje do prowadzenia treningów kobiet ciężarnych. Najlepiej, jeżeli jest to fizjoterapeuta, ponieważ doskonale zna biomechanikę ciała kobiety w ciąży. Warto spytać o dostępność tego typu trenerów zanim wybierzemy się na siłownię.

Kluczową kwestią w kontekście aktywności fizycznych jest poświęcenie uwagi na trening mięśni dna miednicy. Są to mięśnie odpowiedzialne za statykę i stabilność narządów moczowo-płciowych jak również uczestniczą aktywnie w porodzie. Te ćwiczenia śmiało można nazwać formą swoistego treningu.

Ćwiczenia oodechowe w ciąży. Porady położnej

Zdarzają się przypadki, że z powodów ginekologicznych do pewnego momentu przyszłe matki nie mogą podejmować aktywności fizycznej. W takich sytuacjach warto pamiętać, że mniej więcej od 37 tygodnia ciąży należy rozpocząć nawet minimalny wysiłek. Będzie on potrzebny dla wstawienia się dziecka w kanał rodny, wystąpienia akcji porodowej samoistnej w terminie porodu, poprawy krążenia i poprawy samopoczucia.

Niska aktywność fizyczna kobiet ciężarnych jest powodem występowania chorób wikłających ciążę, złego samopoczucia, męczliwości, obniżonego nastroju, występowania akcji skurczowej spontanicznej po terminie porodu oraz gorszej tolerancji na ból i wysiłek porodowy. Warto pamiętać o podtrzymywaniu aktywności fizycznej z okresu poprzedzającego ciążę lub zapoczątkować ją i zadbać o siebie i swoje dziecko. Wspólny ruch może być również doskonałym elementem pogłębiającym relacje matki i partnera. Warto spróbować.

 

Martyna Mączka, położna, zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal”. Więcej informacji o programie: www.poloznanamedal.pl

Przeczytaj także

492 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent