Ach, jak cudowna jest Panama i Idziemy po skarb – wznowienie serii autorstwa Janoscha

Ach, jak cudowna jest Panama
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Czy poznaliście już Misia i Tygryska, bohaterów książek  autorstwa Janoscha? Jeśli nie, to trzeba to szybko nadrobić! My po raz pierwszy spotkaliśmy tę parę przyjaciół mieszkających razem w przytulnym domku nad rzeczką kilkanaście lat temu i przyznam – szalenie miły i sentymentalny był powrót do ich przygód!

Stało się to za przyczyną Wydawnictwa Znak Emotikon, które w maju tego roku wydało historie Janoscha w nowych okładkach, a pierwszymi książkami, które pojawiły się na pólkach księgarni to pozycje: Ach, jak cudowna jest Panama oraz Idziemy po skarb. W czym tkwi sekret ponadczasowości – wszak pierwsze publikacje datowane są na 1978 rok – oraz uroku tych opowieści? Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta, o czym przekonacie się sięgając po pozycje wraz ze swymi pociechami. Znajdziecie tam nie tylko pełne przygód historie, w których chętnie „zaczytają” się dzieci i dorośli, charakterystyczne ilustracje oraz humor, prostotę i lekkość, ale również  wyjątkowe przesłania i życiowe prawdy.

Zacznijmy od książki Ach, jak cudowna jest Panama.

Bohaterowie, Miś i Tygrysek to zgrany duet – jeden z nich łowi ryby, zaś drugi zbiera grzyby. Gdy jeden gotuje, drugi ze smakiem zjada przygotowane obiady – jednym słowem żyją spokojnie, przyjemnie i świetnie się uzupełniają. Jednak, gdy pewnego dnia trafiają w rzece na na drewnianą skrzynię, pięknie pachnącą  bananami z napisem Panama, postanawiają zmienić swój los. Wyruszają w podróż w poszukiwaniu wymarzonej Panamy,  która jawi im się jako cudowna kraina szczęśliwości, niemal „miodem i mlekiem płynąca”. Wędrują długo, bowiem nie wiedzą, gdzie ona się znajduje – nawiasem mówiąc,  podobnie jak wszystkie napotkane po drodze zwierzęta. Zgodnie z ich wskazówkami nasi bohaterowie wciąż skręcają w lewo i w końcu zataczają koło, docierając do wspaniałego miejsca: własnego domku nad rzeczką. Tu zgodnie przyznają, że nie ma lepszego miejsca na ziemi, zwłaszcza, gdy ma się wspaniałego przyjaciela u boku!

Ach, jak cudowna jest Panama i Idziemy po skarb

W kolejnej opowieści wraz z Misiem i Tygryskiem Idziemy po skarb.

Czeka nas kolejna  wyprawa pełna przygód! Bohaterowie marzą o – jak to określili –  „największym szczęściu na ziemi”  czyli o bogactwie. Skarbie zakopanym w ziemi, który jest im bardzo potrzebny, gdyż  dzięki niemu mogliby na przykład kupić nadmuchiwaną łódź, a na kolację zjeść aż dwa pstrągi! Zatem poszukają skarbu wszędzie, gdzie tylko się da. Czy znajdą skrzynię pełną złota?  Niekoniecznie, ale wymyślą inny sposób na zarobienie pieniędzy. – przez moment staną się całkiem bogaci dzięki jabłkom. Jednak splot okoliczności spowoduje, że stracą zarobione pieniądze, ale też  nieomal stracą coś  o wiele cenniejszego – wzajemną przyjaźń. Na szczęście w porę udaje im się dostrzec, że to prawdziwy przyjaciel jest największym skarbem.

Ach, jak cudowna jest Panama i Idziemy po skarb Jak widzicie, te opowieści przewrotnie pokazują nam, że nie doceniając tego, co mamy na wyciągnięcie ręki, często poszukujemy czegoś lepszego, niekiedy porzucając wszystko. Kusi nas to co dalekie, co nieznane, a zapominamy o dostrzeżeniu wartości i piękna tu i teraz. Nie zdajemy sobie sprawy, że prawdziwe szczęście daje nam to, co posiadamy oraz  jak i – co jeszcze ważniejsze – z kim żyjemy.

Z drugiej strony, takie podróże pozwalają nam nabrać perspektywy i odnaleźć to najistotniejsze, co zagubiliśmy – bezpieczny świat, w którym czujemy się najlepiej, swoje miejsce na ziemi. Każdy z nas ma swoją „Panamę” – ulubiony fotel, altanę w ogrodzie czy kącik do zabawy i swój skarb w postaci przyjaciół. Szczęście jest bardzo blisko, trzeba je tylko dostrzec!

Podsumowując, ciepłe, klimatyczne historie Janoscha przekazują nam podstawowe, istotne  wartości i zwracają uwagę na to co w życiu ważne, a przy tym są pełne niebanalnego humoru.  Przygody Misia i Tygryska dodatkowo uczą nas , jak mocna jest siła przyjaźni i wzajemnego wsparcia –  każdy daje coś od siebie i pomaga drugiemu w trudnych chwilach. Gwarantuję, że z miejsca polubicie bohaterów i szybko sięgniecie po kolejne tomy. Takie książki warto czytać dzieciom!

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent