7 dni. Recenzja

7 dni
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Chociaż stare porzekadło stanowczo tego zabrania, wstępnej oceny książki Eve Ainsworth dokonałam właśnie na podstawie okładki. Strona wypełniona obelgami i pogróżkami przykuwa uwagę, jednak to, co zafrapowało mnie jeszcze bardziej znalazłam na czwartej stronie okładki: patronat medialny Bravo Girl! tuż obok Radia TOK FM i honorowego patronatu Rzecznika Praw Dziecka. Zestawienie osobliwe, tym bardziej zachęcające do przyjrzenia się promowanej treści.

„Szkoła jest polem bitwy dla serca” – twierdziła w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku Angela, bohaterka serialu „Moje tak zwane życie”, jednej z pierwszych produkcji, w której można było zobaczyć idola nastolatek, Jareda Leto.

Dwadzieścia lat później Jess, bohaterka powieści 7 dni, spokojnie mogłaby od powyższego cytatu odciąć dwa ostatnie wyrazy.

Jej szkoła to teren wojny, w której stawką są wpływy, popularność, akceptacja, wreszcie zwyczajne przetrwanie. I jest to wojna iście hybrydowa.

Jess ma kilka kilogramów za dużo, natomiast zbyt mało poczucia własnej wartości. To niefortunne połączenie skrzętnie wykorzystuje Kez, urodziwa nastolatka, która brak wiary w siebie próbuje maskować wyżywając się na rówieśnicy. A że sposobów na to jest w bród – przemocy fizycznej towarzyszy nękanie psychiczne i cybernetyczne – życie Jess staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze.

Jess i Kez to dwie pogubione dziewczyny, które nie tylko nie znajdują oparcia w dorosłych, ale też są nieustannie obciążane ich problemami.

Narracja przedstawiona jest w 2 perspektywach. Autorka oddaje głos zarówno ofierze, jak i jej katowi. Celem tego zabiegu ma być rozmycie granicy pomiędzy tymi dwiema rolami.Ostatecznie bowiem ofiarami okazują się wszyscy, a w największym bodaj stopniu ci, którzy za tę sytuację ponoszą całkowitą odpowiedzialność. Dorośli padają ofiarą swojej niemocy i bierności. Gdy dojdzie do eskalacji konfliktu, to nie oni, lecz ich dzieci będą potrafiły uporać się z problemem.

7 dni to książka napisana sprawnie, a rozpatrywana jako swoista bajka terapeutyczna dla nastolatków pozostaje lekturą godną polecenia.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Również dla czytelników starszych, którym może się wydawać, że wszystkie problemy młodzieży da się wyjaśnić faktem istnienia gimnazjów, a rozwiązać jednym ruchem poprzez ich ustawową likwidację.

Katarzyna Pochmara-Balcer
okulturyzmdlanieletnich.blogspot.com

SIEDEM DNI
Eve Ainsworth
Oprawa miękka
Liczba stron: 248
Wiek czytelnika: 12-14 lat
Wydawnictwo Zielona Sowa 2015

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Katarzyna Pochmara-Balcer

Katarzyna Pochmara-Balcer

Absolwentka filozofii i filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim.  Autorka blogu  Okulturyzm dla nieletnich. Interesuje się także współczesnym kinem europejskim, o którym pisze dla Kultury Liberalnej.  Mama Karoliny  i Emila.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent