Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

52 tygodnie. Recenzja

52 tygodnie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Książka jest o drzewie. O jednym, jedynym drzewie. Możesz się zastanawiać, jakie u licha porywające przygody miewa jedno drzewo? Przecież się nie rusza, nie śpiewa, nie czaruje, nie gada, bo to nie jest bajkowe drzewo, tylko takie prawdziwe. Jabłonka.

Ale przecież jabłonka to żywy organizm. Prowadzi swoje piękne, ciekawe życie. Spokojne, zgodne z rytmem natury wyznaczanym przez zmieniające się pory roku.

Ona też się zmienia, z każdym tygodniem. I w każdym tygodniu odwiedza ją inny ptak. Za każdym razem są to ptaki pięknie narysowane. Dziecko może je dokładnie obejrzeć, poznać i zapamiętać.

Przyznam szczerze, mieszkam za miastem, ale mało mam okazji do aż tak wnikliwej obserwacji przyrody. Nie mam nawet lornetki, ale teraz mam „52 tygodnie”. Wydaje mi się, że ta książka powinna gościć na półce w każdym domu, każdym przedszkolu i każdej szkole.

To taka lekcja z Matką Naturą. Kilka zdań na stronie. To też okazja by udowodnić, że o naturze można mówić krótkimi zdaniami, w prosty sposób. Bo to przecież zjawisko, które zdecydowanie lepiej obserwować niż o nim jedynie czytać. A tu słowa i obrazy układają się w całość zapierającą dech w piersiach.

I tak od tygodnia zastanawiam się dlaczego? Przymierzałam się do recenzji i nie potrafiłam znaleźć słów, które oddałyby urok książki. A rzadko mi się zdarza nie móc znaleźć słów na temat książki dla dzieci!

Mam takie wrażenie, że każdy opis z boku nie jest trafny i wszelkie próby opowiedzenia o książce sprawiają trudność. Ona w gruncie rzeczy jest bardzo subtelna. Serio, jakoś (mnie przynajmniej) onieśmiela i jednocześnie przyciąga. Chyba po prostu chciałabym kiedyś nauczyć się właśnie w taki sposób opowiadać najmłodszym o świecie. Przecież tu nawet historia starego jabłka i każdego listka ma swój urok. No, czad!

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Jak dla mnie to małe dzieło sztuki z dziedziny edukacji w najczystszej, najprostszej formie.

Anna Jankowska
www.tylkodlamam.pl

52 tygodnie
Tekst i ilustracje: Anne Crausaz
Wiek: 5+
Liczba stron: 104
Wymiary: 22 x 29,7 cm
Oprawa twarda
Wyd. Widnokrąg

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent