Jak powstrzymać się przed złością wobec własnych dzieci? Jak możemy zmienić swoje postawy w trudnych sytuacjach? Za zgodą Vickie Bergman przytaczamy jej przemyślenia i rady.
Dostosuj swoje myśli
1. Pomyśl, jak lubisz być traktowany
Czy lubisz, gdy ktoś sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej w kłopotliwych chwilach? Jak czujesz się, gdy ktoś Cię karze, krytykuje Cię, zawstydza Cię Twoimi błędami? Jak inaczej czułbyś się wobec osoby okazującej Ci współczucie i zrozumienie? Oferującej Ci pomoc i ulgę? Którą z tych osób wolałbyś być dla swojego dziecka?
2. Pomyśl, jak zareagował(a)byś na czyjeś zachowanie
Twoja córka właśnie rozlała sok winogronowy na białą kanapę. Jak reagujesz? Czy okazujesz frustrację? Czy masz chęć udzielenia jej lekcji o byciu ostrożnym postępowaniu z sokiem? Cóż, pomyśl jak zareagowałbyś, gdyby to ktoś inny rozlał sok, np. Twój najlepszy przyjaciel. Czy miałbyś te same odczucia? Czy sprawiłbyś, że poczułby się źle? Czy raczej posprzątałbyś i zapewnił, że nic takiego się nie stało i nie powinien się martwić? Dlaczego nie miałbyś być równie łagodny i wyrozumiały dla swojego dziecka?
Dostosuj swoją uwagę
3. Skoncentruj się na relacji zamiast na pozorach
W każdej interakcji z Twoim dzieckiem, zapytaj się: Czy buduję relację z moim dzieckiem? Czy raczej poświęcam ją w imię sprawiania wrażenia „porządnego rodzica”? Czy moje słowa i czyny umacniają bliskość z moim dzieckiem, czy rozdzielają nas?
4. Skup się na sytuacji zamiast na zachowaniu
Twój syn uderzył młodsza siostrę. Zamiast koncentrować się na tym, że źle postąpił, skup się na tym, co złego się z nim dzieje. Rozdziel ich bezpiecznie, pociesz oboje i potem zastanów, co doprowadziło do powstania problemu. Czego potrzebuje Twój syn? Pomóż mu to odkryć. Pomóż mu zaspokoić swoje potrzeby. To może być coś tak drobnego, jak przekąska lub picie. Może być to coś tak wielkiego jak porcja Twojej niepodzielnej uwagi. Może być to skomplikowana kombinacja potrzeb.
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc online
w wychowaniu dzieci. Sprawdź!
5. Skoncentruj się na zapobieganiu zamiast na naprawianiu.
Co się stało, to się nie odstanie. Albo Twój syn wie, że nie powinien bić siostry i źle czuje się z tym, co zrobił, albo nie zdaje sobie z tego sprawy. W pierwszym przypadku możesz mu spokojnie przypomnieć, że ludzie nie lubią być bici, ale nie możesz cofnąć czasu. Najlepsze, co możesz zrobić, to zastanowić się, jak uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości. Dlaczego chciał uderzyć siostrę? Czy odszedłeś od dzieci wiedząc, że jedno z nich było w nieprzewidywalnym nastroju? Spróbuj zachować większą ostrożność zostawiając ich samych. Weź jedno ze sobą, kiedy musisz zająć się czymś innym.
Dostosuj swoje słowa
6. Słuchaj samego siebie
Zwróć uwagę, kiedy starasz się być miły i dla kogo. Jeśli zdarza Ci się mówić łagodnie do kogokolwiek, to znaczy, że masz narzędzie by zmienić sposób, w jaki mówisz do swoich dzieci. Jakich słów używasz, gdy starasz się być miły? Jakiego tonu? Zauważ, kiedy zaczynasz być złośliwy. Co wytrąca Cię z równowagi? Jak czujesz się później? Co osiągnąłeś będąc złośliwym?
7. Przygotuj plan zapasowy
Kiedy czujesz, że zaraz powiesz dziecku coś, czego będziesz żałować, weź głęboki oddech, odpręż się i powiedz łagodnie „Kocham cię”. Złośliwość jest prawie niemożliwa, gdy przypomnisz sobie i dziecku, że je kochasz. W wielu przypadkach ta zmiana w Tobie rozładuje sytuację. Nawet, jeśli to nie uspokoi Twojego dziecka, to przynajmniej uspokoi Ciebie. Będziesz myśleć bardziej trzeźwo i łatwiej będzie Ci pomóc dziecku zrozumieć jego potrzeby i zaspokoić je.
Dostosuj swoje zwyczaje
8. Zaspokój swoje własne potrzeby
Bądź zapobiegawczy. Jedz, gdy tylko poczujesz głód. Śpij. Tak, zdarzają się momenty, kiedy nie możesz spać tyle, ile potrzebujesz. Wtedy staraj się spać, kiedy śpią dzieci. Jeśli zdecydujesz się siedzieć do późna po położeniu ich spać, nie skarż się im na swoje wycieńczenie. Bierz prysznic. Zabieraj dzieci ze sobą, kiedy są malutkie lub puść im bajkę, jeśli możesz bezpiecznie zostawić je na kilka minut. Korzystaj z łazienki w spokojnych chwilach zamiast czekać do momentu, gdy nie możesz już wytrzymać. Będziesz lepszy we wszystkim nie będąc w ciągłej potrzebie.
9. Odpuszczaj
Odpuszczaj wszystko, co nie będzie miało znaczenia na dłuższą metę. Nieistotne sprawy, które odbierają Cię dzieciom. Odpuść pomysł o posiadaniu lśniąco czystego domu. Odpuść pomysł, że każdy posiłek musi wyglądać jak z obrazka. Skup się na rzeczach, które są zawsze ważne. Zainwestuj swój czas w troskę o swoje dzieci. To nie będzie czas zmarnowany.
10. Spójrz, jaki masz wybór i dokonaj wyboru
Może złośliwość stała się automatyczna. Masz wrażenie, że nie możesz nic na nią poradzić. Ale nie musisz się jej poddawać. Możesz panować nad swoim zachowaniem, swoimi reakcjami. Jeli nie możesz się kontrolować jako dorosły, dlaczego oczekujesz, że Twoje dzieci będą to robić? Wybierz łagodność. Wybierz dostosowanie się. Wybierz bycie szlachetnym, delikatnym i opanowanym w słowach i czynach.
A gdy wszystko zawodzi i popadasz w złość, pamiętaj, że Ty też jesteś człowiekiem. Możesz przeprosić i iść dalej. Możesz poprosić dzieci, by delikatnie przypomniały Ci, kiedy zbaczasz z toru. Możesz być miły dla siebie. Możesz zastanowić się, jakie są Twoje niezaspokojone potrzeby i lepiej zadbać o siebie. Możesz zapobiegać popełnianym ponownie błędom. Masz wybór.
Pamiętaj, jeśli chodzi o Twoje dzieci:
Jeśli nie możesz wymyślić nic miłego do powiedzenia… nie starasz się dość mocno.
Przeczytaj też: Vick Bergman – 10 sposobów, by zdezorientować dziecko (dla Rodziców) oraz 10 sposobów, żeby zdezorientować dziecko w szkole
Tekst pochodzi z bloga Vick Bergman Demand Euphoria.
Zdjęcie: Vick Bergman.
Tłumaczenie: Miasto Dzieci.