Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi – lekcje muzealne

Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi - ekspozycja poświęcona siatkówce.

Oddział Sportu i Turystyki proponuje uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, jak i studentom wyższych uczelni bogaty program lekcji muzealnych:

  • Sport w Łodzi na tle dziejów miasta;
  • Łódzcy sportowcy – uczestnicy i medaliści wielkich imprez sportowych;
  • Ocalić od zapomnienia. Żydowskie i niemieckie kluby i stowarzyszenia  sportowe;
  • Sport za fabryczną bramą. Z dziejów fabrycznych klubów sportowych;
  • Historia Igrzysk Olimpijskich;
  • Z historii turystyki w Łodzi i regionie;

 

Tematy lekcji muzealnych pozwalają przybliżyć największe osiągnięcia sportu łódzkiego i przedstawić jego początki oraz postacie mające wyjątkowe znaczenie dla idei tworzenia stowarzyszeń sportowych i turystycznych w II połowie XIX i na początku XX wieku. Bowiem pomimo tego, że działania zmierzające do organizowania młodzieży i dorosłych w stowarzyszenia sportowe i turystyczne, propagujące rozwój fizyczny młodzieży (co w biednej i robotniczej Łodzi miało zawsze niepoślednie znaczenie) stanowiły również formę budowania świadomości narodowej, etnicznej i klasowej (w przypadku sportu robotniczego) to wiedza o nich jest dziś stosunkowo mało znana i nieupowszechniana.

 

Oddział Sportu i Turystyki proponuje dzieciom i młodzieży również udział w plastycznych i fotograficznych konkursach edukacyjnych, a także w cyklu spotkań „Z dziejów Łódzkiego Sportu i Turystyki,” których celem jest przybliżenie łodzianom najważniejszych wydarzeń związanych ze sportem i turystyką w Łodzi i regionie. Spotkania mają w zamierzeniu być nie tylko szansą prezentacji mieszkańcom naszego miasta dawnych bohaterów sportowych aren, ale także kontaktu z postaciami z pierwszych stron gazet.

 

W latach Igrzysk Olimpijskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zapraszamy do udziału w plastycznych konkursach olimpijskich.

 

Szczegółowych informacji o lekcjach muzealnych, konkursach edukacyjnych oraz spotkaniach można uzyskać pod numerem tel. 42 636 40 53 oraz mailowo: oddzial-sportu@muzeum-lodz.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent