Sam na sam z lasem – wycieczka klasowa

Osieck
📅 wtorek 25.04.2017 do wtorek 16.05.2017
Sam na sam z lasem
Nie masz pomysłu na wycieczkę klasową? A może chcesz, aby Twoje dziecko spędziło niezwykłe 8 godzin w lesie na łonie przyrody z dala od miasta wraz ze swoimi przyjaciółmi z klasy, poznając tajniki lasu oraz ucząc się podstaw sztuki survivalowej?

Projekt „Sam na sam z lasem” dotyczy całodniowych wyjazdów klasowych do Osiecka (Nadleśnictwo Celestynów), gdzie w pierwszej części dnia dzieci w samym środku lasu spotkają się z leśniczym, który opowie o lesie, natomiast po południu – wspólnie z Instruktorami Akademii Samodzielności dzieci dowiedzą się jak radzić sobie w sytuacji stresowej, jaką jest zgubienie w nieznanym miejscu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe omawiane tematy w trakcie pobytu w Osiecku:

• Czy możemy wyżywić się w lesie?
  • Zgubiony w lesie – jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych (metodologia postępowania w przypadku pozostania w lesie na noc)
  • Jak zachować w sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych zastanych w lesie (deszcze, burze, pożary)
  • Metodologia zachowania w sytuacji napotkania groźnego zwierzęcia w lesie
  • Jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstw lasu – co daje nam las
  • Strach – jak sobie z nim radzić w sytuacji zagubienia w lesie

Po przerwie na obiad przy ognisku, w części „survivalowej” dzieci w praktyce będą zdobywały wiedzę w następujących tematach:

• Jak pakować się przed podróżą
  • Jak określać północ bez kompasu
  • Jak budować szałas
  • Jak rozpalać ognisko
  • Jak radzić sobie ze skaleczeniami i skręceniami stawów w trakcie podróży
  • Jak pomóc osobie w sytuacji hipotermii
  • Jak poradzić sobie w przypadku braku wody

Celem wyjazdu jest zdobycie praktycznej wiedzy na temat lasu jako ekosystemu oraz poznanie jego specyfiki. Wiedza przekazywana jest przez leśnika z długoletnim stażem w prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży. Drugi cel jaki nam przyświeca to nauka podstaw zachowania w sytuacji potenSam na sam z lasemcjalnie stresowej dla dziecka jaką jest zagubienie w lesie. W tej części zajęć kładziemy równie silny nacisk na akcent psychologiczny jak i praktyczne wykorzystanie tego, co daje nam las w sytuacji zagrożenia.

Zapewniamy transport na trasie Warszawa-Osieck-Warszawa oraz wyżywienie na miejscu (ciepły posiłek przy ognisku).
Zajęcia będą prowadzone przez pana Zbigniewa Barejko – leśniczego leśnictwa Czarci Dół w Nadleśnictwie Celestynów oraz dwóch Instruktorów Akademii Samodzielności.
Po przerwie wakacyjnej projekt „Sam na sam z lasem” będzie kontynuowany od września aż do zakończenia roku szkolnego 2017 / 2018

Zainteresowanych wyjazdami dyrektorów szkół, wychowawców i rodziców prosimy o kontakt:
Mail: przemyslaw.jakobczyk@akademia-samodzielnosci.pl
Tel: 505602171