powrót
Dla rodzicow Tradycje i ¶więta ¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia

¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia

Tekst Adrianna Olszewska, Anna Perlińska-Supeł
Miękki, puchaty i taki z łatk±. 25 listopada swoje ¶więto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezast±piona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Mi¶. Mimo coraz nowocze¶niejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dzi¶, wszystkim jest potrzebny Mi¶!"

Gar¶ć misiowych faktów
¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setn± rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcze¶niej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedĽwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierz±tko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze ¶wiadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedĽwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, któr± czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazw± Teddy Bear, która dzi¶ w języku angielskim jest okre¶leniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?


Nasze misie, mi¶ki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi mi¶. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych Czytelników Miasta Dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Mi¶, odrobinę zapomniany, mieszkaj±cy w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkuj±cy dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczę¶cie” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których gło¶no niemal w każdej czę¶ci ¶wiata (Kubu¶ Puchatek, Mi¶ Paddington albo Mi¶ Uszatek). Może to być Mi¶, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Mi¶ zupełnie bez imienia.

Mi¶ Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyj±tkowy i ukochany, nie jest zwykł±, pluszow± zabawk±. Nie, nie! Taki Mi¶, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć co¶ do targania i kochania. W końcu Mi¶ ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy ¶wiat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w ¶wiecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Czy ¶więto Misia jest potrzebne? „Oczywi¶cie, że tak!” - odpowiadaj± zgodnie dzieci i rodzice.

Ania (7 lat) „w końcu nie tylko Ja będę miała urodziny, ale mój Misio też ma swoje ¶więto. Już szykujemy dla niego z mam± niespodziankę.”

Marcin (35 lat) „bardzo miłe, sympatyczne ¶więto, kojarz±ce się z dzieciństwem, ciepłem, miękk±, puchat± przytulno¶ci±. Każdy ma lub miał swojego ukochanego misia i chyba każdy zgodzi się, że zasługuje/zasługiwał on na swój wyj±tkowy dzień."


Martyna (17 lat) "kiedy byłam mała dostałam w prezencie pluszaka i nie rozstawałam się z nim przez wiele lat. Mam go do tej pory! Może nie wygl±da tak ¶licznie i elegancko jak "dzisiejsze" misie, ale nie zamieniłabym go na żadnego innego. ¦więto Pluszowego Misia to ¶wietny pomysł!

25 listopada uczcijmy ¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia!
Nieważne czy ¶więtowanie będzie polegało na ciepłym wspomnieniu ukochanego w dzieciństwie pluszaka, czy na wielkim misiowym przyjęciu, w którym udział wezm± dzieci, rodzice i wszystkie zabawki.
STO LAT MISIU!


Zapraszamy do naszej MISIOWEJ GALERII misiowych kolorowanek.

 

 
 
 
Pomóż się nam rozwijać. Podziel się tym artykułem na Facebooku:
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wy¶lij komentarz
komentarze
Ola ( 10 lat )
2010-11-13 13:54:13
Ciaszę się, że mój kochamy misio ,, Mrówkojad \'\' ( tak go nazywam ) będzie miał swój własmy i miły dzień ! Już szykuję jego od¶więtne ubranko !!! :D

MI¦
2011-11-24 22:52:02
Zapraszamy do wysyłania misiów swoim znajomym na http://mis.niespodzianka.info! Zupełnie za FREE! B±dĽ najlepszy w rankingu!

Roma
2011-11-25 11:38:34
A ja szyłam balowe ubranko dla misia mojego wnuka - dzi¶ w jego przedszkolu jest misiowy bal.

Misiaczek
2012-02-08 14:54:05
Niemoge się doczekać:D

v9
2012-10-27 14:38:09
Mam 9,5 lat i nadal mam moj± Misię któr± kupiłam w Londynie bo się tam urodziłam.Kupiłam j± gdy miałam 2,5 lat. Kocham j± i nie mam zamiaru jej oddawać.

Helenka
2012-11-20 21:19:58
Mam 19 lat swojego misia dostałam w dniu swoich urodzin.Maluch dobrze się trzyma jak na te lata.On jest dla mnie wyj±tkowy ponieważ razem ze mn± opłyn±ł cały ¶wiat (dwukrotnie).

natalia
2012-11-22 13:17:53
ja mam 6 lat i mam 2 ulubione mi¶ie 1 ma na imie ania a 2 ma na imie lila jestem z nich zadowolona

Kasia
2012-11-22 21:39:34
Jestem osob± niemłod± - po pięćdziesiatce. Mój pierwszy mi¶ miał w ¶rodku trociny, był duży, a na imię miał...Mariolka. Wspominam go z sentymentem. Następny był równie duży i był z milszego w dotyku materiału, a wewn±trz miał g±bkę. To była Mariolka nr 2. Wpominam też niedużego, sympatycznego misiaczka oraz tyciusieńkiego z filcu, który miał chyba cal wysoko¶ci.

marysia
2012-11-23 15:30:20
ha! można wygrać misia w konkursie :-) fajna zabawa. wła¶nie kolorujemy konkursow± kolorowankę! http://www.bajecznafabryka.pl/2012/11/dzien-pluszowego-misia-2012-dzien.html

weronika
2012-12-15 14:44:11
hej tu ja weronika starosta mieszkam w galowie kocham misie bardzo:)

wera
2012-12-15 14:45:48
kocham misie pozdrawiam:)

Weronika
2013-03-10 11:58:05
Bardzo fajne zdięcia podobaj± mi się

Kasieńka
2013-06-06 19:36:21
Już nie długo !!!!!!!! Nie mogę się doczeka¶ tego dnia poniewarz będę mogła przytulić się z MOIM MISIEM !!!!!!!!!!! (((( MÓJ CHŁOPAK ))))

Emilka (9 Lat)
2013-07-17 21:55:29
Choć chodzę do 4 klasy zawsze przymnie będzie mój mi¶ . Nazywa się \"Pan mi¶ Piotru¶ Kuleczka \". Pozdrawiam :D BUZIAKI

Mi¶iek Ola
2013-11-20 15:41:56
Oj fajny jest dziń misia nawet je¶li jestem zastara nie przestane ... Pozdro xD

Kasia
2013-12-20 11:25:36
Mam 11 lat i mam dużo pluszaków. Ale mam też ulubionego ( pluszowego, różowego królika ). Przytulam go kiedy jest mi smutno i kiedy wesoło. Czasem nawet z nim ¶pię i nie wstydzę się tego !

Zuza #SWAG
2014-02-20 15:16:49
MAM takiego samego misia jak na obrazku! xD (tego z kokard±).

W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


Proste Życie w 21 dni
Konkursy
Jesienny spacer z Miastem Dzieci Jesienny spacer z Miastem Dzieci

My się jesieni nie boimy! Poszukiwanie jej skarbów, a może spacer w deszczu... Czy jesienne dni spędzacie tylko w domach? Na pewno nie! Dzieciom nawet listopadowa słota niestraszna. Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Czekamy na zdjęcia rodzin/dzieci w jesiennej otoczce. Zarówno tej pięknej złotojesiennej, jak i tej trochę smutniejszej, któr± dziecko ubarwi swoim u¶miechem. Nagrod± główn± będzie fotelik samochodowy dla małych podróżników. Na zwycięzców czekaj± także filmy i słuchanki na długie wieczory.

Potworny konkurs z... potworem! Potworny konkurs z... potworem!

Wielkimi krokami zbliża się halloween. Dzień, który wzbudza wiele emocji i który - według opinii psychologów - oswaja wiele dziecięcych lęków. To doskonały moment, by o tych lękach rozmawiać, czytać i stawić im czoła. Może pomóc w tym wspólna lektura ksi±żki Wydawnictwa CzyTam - "Potrzebuję mojego potwora". Zapraszamy do udziału w konkursie!

wszystkie
Czytelnia
Cukierek albo psikus - Halloween w Polsce

31 paĽdziernika, wieczór. Słyszysz gło¶ne stukanie do drzwi. Otwierasz.„Trick or Treat!" wołaj± dzieciaki z s±siedztwa poprzebierane za niesamowite chochliki, wampiry, wiedĽmy, zwierzaki i księżniczki. W Kanadzie, USA i wielu innych miejscach to normalny i oczekiwany widok. Dzieci dostan± cukierki - a je¶li nie, pewnie pozostawi± po sobie posmarowan± past± do zębów klamkę lub „przerażaj±cy" li¶cik na wycieraczce. W Polsce - zabawa w „Cukierek albo psikus" raczej przyjmowana jest z niechęci±, niezrozumieniem lub onie¶mieleniem. Dzieci często bardzo chciałyby spróbować - ale rodzice trochę się boj±.

Jesiennie i jabłkowo

Z czym kojarz± Wam się jabłka? Z szarlotk±? Z sokiem? Robaczkiem w zielonym kubraczku ("..i ojciec i matka jadali wci±ż jabłka...?") A może z władz± królewsk±? Złota Polska Jesień i piękne, pachn±ce i soczyste jabłka... Zachęcamy by¶cie korzystali z darów Pani Jesieni, bo to najlepszy moment. Zapraszamy do działu jesiennych smakołyków - znajdziecie tam ciekawe przepisy na jabłkowe witaminki dla małych niejadków.

Zakupy
dodaj produkt
Długopisy, ołówki i inne przybory, które sprawi±, że nauka stanie się przyjemno¶ci±.
Te warsztaty internetowe s± dla Ciebie!
Masz do¶ć zmartwień, problemów i stresu? Te warsztaty internetowe uproszcz± Ci życie
Oferujemy produkty wspomagaj±ce rozwój dziecka. Zapraszamy!
Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
paĽdziernik 
dzisiaj
Pn Wt ¶r Cz Pt So Nd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie