powrót
Dla rodzicow Tradycje i ¶więta ¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia

¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia

Tekst Adrianna Olszewska, Anna Perlińska-Supeł
Miękki, puchaty i taki z łatk±. 25 listopada swoje ¶więto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezast±piona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Mi¶. Mimo coraz nowocze¶niejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dzi¶, wszystkim jest potrzebny Mi¶!"

Gar¶ć misiowych faktów
¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setn± rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcze¶niej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedĽwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierz±tko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze ¶wiadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedĽwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, któr± czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazw± Teddy Bear, która dzi¶ w języku angielskim jest okre¶leniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?


Nasze misie, mi¶ki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi mi¶. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych Czytelników Miasta Dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Mi¶, odrobinę zapomniany, mieszkaj±cy w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkuj±cy dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczę¶cie” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których gło¶no niemal w każdej czę¶ci ¶wiata (Kubu¶ Puchatek, Mi¶ Paddington albo Mi¶ Uszatek). Może to być Mi¶, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Mi¶ zupełnie bez imienia.

Mi¶ Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyj±tkowy i ukochany, nie jest zwykł±, pluszow± zabawk±. Nie, nie! Taki Mi¶, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć co¶ do targania i kochania. W końcu Mi¶ ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy ¶wiat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w ¶wiecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Czy ¶więto Misia jest potrzebne? „Oczywi¶cie, że tak!” - odpowiadaj± zgodnie dzieci i rodzice.

Ania (7 lat) „w końcu nie tylko Ja będę miała urodziny, ale mój Misio też ma swoje ¶więto. Już szykujemy dla niego z mam± niespodziankę.”

Marcin (35 lat) „bardzo miłe, sympatyczne ¶więto, kojarz±ce się z dzieciństwem, ciepłem, miękk±, puchat± przytulno¶ci±. Każdy ma lub miał swojego ukochanego misia i chyba każdy zgodzi się, że zasługuje/zasługiwał on na swój wyj±tkowy dzień."


Martyna (17 lat) "kiedy byłam mała dostałam w prezencie pluszaka i nie rozstawałam się z nim przez wiele lat. Mam go do tej pory! Może nie wygl±da tak ¶licznie i elegancko jak "dzisiejsze" misie, ale nie zamieniłabym go na żadnego innego. ¦więto Pluszowego Misia to ¶wietny pomysł!

25 listopada uczcijmy ¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia!
Nieważne czy ¶więtowanie będzie polegało na ciepłym wspomnieniu ukochanego w dzieciństwie pluszaka, czy na wielkim misiowym przyjęciu, w którym udział wezm± dzieci, rodzice i wszystkie zabawki.
STO LAT MISIU!


Zapraszamy do naszej MISIOWEJ GALERII misiowych kolorowanek.

 

 
 
 
Pomóż się nam rozwijać. Podziel się tym artykułem na Facebooku:
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wy¶lij komentarz
komentarze
Ola ( 10 lat )
2010-11-13 13:54:13
Ciaszę się, że mój kochamy misio ,, Mrówkojad \'\' ( tak go nazywam ) będzie miał swój własmy i miły dzień ! Już szykuję jego od¶więtne ubranko !!! :D

MI¦
2011-11-24 22:52:02
Zapraszamy do wysyłania misiów swoim znajomym na http://mis.niespodzianka.info! Zupełnie za FREE! B±dĽ najlepszy w rankingu!

Roma
2011-11-25 11:38:34
A ja szyłam balowe ubranko dla misia mojego wnuka - dzi¶ w jego przedszkolu jest misiowy bal.

Misiaczek
2012-02-08 14:54:05
Niemoge się doczekać:D

v9
2012-10-27 14:38:09
Mam 9,5 lat i nadal mam moj± Misię któr± kupiłam w Londynie bo się tam urodziłam.Kupiłam j± gdy miałam 2,5 lat. Kocham j± i nie mam zamiaru jej oddawać.

Helenka
2012-11-20 21:19:58
Mam 19 lat swojego misia dostałam w dniu swoich urodzin.Maluch dobrze się trzyma jak na te lata.On jest dla mnie wyj±tkowy ponieważ razem ze mn± opłyn±ł cały ¶wiat (dwukrotnie).

natalia
2012-11-22 13:17:53
ja mam 6 lat i mam 2 ulubione mi¶ie 1 ma na imie ania a 2 ma na imie lila jestem z nich zadowolona

Kasia
2012-11-22 21:39:34
Jestem osob± niemłod± - po pięćdziesiatce. Mój pierwszy mi¶ miał w ¶rodku trociny, był duży, a na imię miał...Mariolka. Wspominam go z sentymentem. Następny był równie duży i był z milszego w dotyku materiału, a wewn±trz miał g±bkę. To była Mariolka nr 2. Wpominam też niedużego, sympatycznego misiaczka oraz tyciusieńkiego z filcu, który miał chyba cal wysoko¶ci.

marysia
2012-11-23 15:30:20
ha! można wygrać misia w konkursie :-) fajna zabawa. wła¶nie kolorujemy konkursow± kolorowankę! http://www.bajecznafabryka.pl/2012/11/dzien-pluszowego-misia-2012-dzien.html

weronika
2012-12-15 14:44:11
hej tu ja weronika starosta mieszkam w galowie kocham misie bardzo:)

wera
2012-12-15 14:45:48
kocham misie pozdrawiam:)

Weronika
2013-03-10 11:58:05
Bardzo fajne zdięcia podobaj± mi się

Kasieńka
2013-06-06 19:36:21
Już nie długo !!!!!!!! Nie mogę się doczeka¶ tego dnia poniewarz będę mogła przytulić się z MOIM MISIEM !!!!!!!!!!! (((( MÓJ CHŁOPAK ))))

Emilka (9 Lat)
2013-07-17 21:55:29
Choć chodzę do 4 klasy zawsze przymnie będzie mój mi¶ . Nazywa się \"Pan mi¶ Piotru¶ Kuleczka \". Pozdrawiam :D BUZIAKI

Mi¶iek Ola
2013-11-20 15:41:56
Oj fajny jest dziń misia nawet je¶li jestem zastara nie przestane ... Pozdro xD

Kasia
2013-12-20 11:25:36
Mam 11 lat i mam dużo pluszaków. Ale mam też ulubionego ( pluszowego, różowego królika ). Przytulam go kiedy jest mi smutno i kiedy wesoło. Czasem nawet z nim ¶pię i nie wstydzę się tego !

Zuza #SWAG
2014-02-20 15:16:49
MAM takiego samego misia jak na obrazku! xD (tego z kokard±).

W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


Proste Życie w 21 dni
Konkursy
Konkurs na dobry sen. Bajki do poduszki Konkurs na dobry sen. Bajki do poduszki

"WeĽ do ręki ksi±żkę pełn± bajek, ba¶ni. Przenie¶ się z nami w ¶wiat wyobraĽni. Znajdziesz tu ciekawych opowie¶ci wiele. A każdy bohater będzie przyjacielem. Zostanie przy Tobie by odgonić duszki. Wygraj zestawy bajek do poduszki!" Miasto Dzieci i Wydawnictwo Martel zapraszaj± do zabawy! Do zwycięzców powędruj± zestawy ksi±żek i słuchanek.

Konkurs z Tomkiem i przyjaciółmi Konkurs z Tomkiem i przyjaciółmi

Strefa Bajek ma zaszczyt przedstawić Wam zupełnie now±, nigdzie nie emitowan± przygodę Tomka i jego przyjaciół. Każdy, kto weĽmie udział w konkursie Miasta Dzieci ma szansę wygrać DVD z filmem "Opowie¶ć o odwadze", którego wielka premiera odbędzie się 27 wrze¶nia. Najmłodsi widzowie będ± mogli poznać nowych bohaterów i wraz z nimi rozwikłać tajemnicę.

wszystkie
Czytelnia
Kr±żki z jabłkiem

Pyszny, ciepły deser. Robi się go kilka minut, a nie ma domownika, którego nie skusiłyby tak smacznie podane jabłka. My z mężem znamy ten smak z dzieciństwa i z pełn± odpowiedzialno¶ci± stwierdzamy, że nie stracił na "uroku". Tajemnic± sukcesu s± chyba pyszne, jesienne, chrupi±ce jabłka.

Debiut dziecka w roli przedszkolaka

Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu to czas wyzwań i emocji zarówno dla dziecka jak i jego rodziców, to ważny etap w ich życiu. Do tej nowej sytuacji rodzice musz± przygotować i siebie, i dziecko. Jak łagodnie przej¶ć przez trudny okres debiutu w roli przedszkolaka radzi dr Teresa Neckar-Ilnicka, pedagog z Dolno¶l±skiej Szkoły Wyższej.

Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
Zakupy
dodaj produkt
Te warsztaty internetowe s± dla Ciebie!
Masz do¶ć zmartwień, problemów i stresu? Te warsztaty internetowe uproszcz± Ci życie
Deska sedesowa wolnoopadaj±ca przyjazna dla dzieci
Długopisy, ołówki i inne przybory, które sprawi±, że nauka stanie się przyjemno¶ci±.
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
wrzesień 
dzisiaj
Pn Wt ¶r Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie