Mandala z jesiennych liści

mandala z lisci zabawy dla dzieci
Za oknem piękna polska jesień. A najpiękniejsza w lesie. Szeleszczą pod stopami, a delikatne złociste słońce oświetla żółte, czerwone, brązowe i jeszcze zielone liście, a wszystko tworzy obraz tak piękny, że trudno wyjść z lasu. Ale po co tak od razu wychodzić, skoro jest tyle ciekawych rzeczy do robienia?

Las ma tą magiczną moc, że jednocześnie pobudza i wycisza. Pozwala na znalezienie balansu. Jedną z zabaw, które działają właśnie w ten sposób jest MANDALA. Nadaje się dla każdego. Zarówno gdy jesteś w lesie sam, z partnerem/ką czy całą rodziną, a może większą grupą – sprawdzi się ona świetnie.

Mandala, pochodzi od słowa koło – symbolu nieba i nieskończoności, jest to motyw artystyczny, którego  tworzenie, a następnie niszczenie jest drogą transformacji praktykującego. Tworzenie mandali jest uważane za rodzaj medytacji.  Mandale ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę. To tyle z teorii. Przejdźmy do samej praktyki.
mandala z liści jak zrobić

Co jest potrzebne do tworzenia mandali?

Ciekawość, skupienie, skarby lasu. Czyli mamy już wszystko. Ruszamy do tworzenia!

Na początek znajdź dogodną przestrzeń. Najlepiej trochę na uboczu i z różnorodną roślinnością (np. różnymi gatunkami drzew). Następnie uprzątnij miejsce – postaraj się wyczyścić plac (w zależności od wielkości mandali) z wszelkich patyków, liści i innych rzeczy (przydadzą się potem w procesie tworzenia). Wyznacz środek mandali – najlepiej czymś wyjątkowym – większy kamień, usypana kupka pięknego piachu czy cokolwiek innego co przyjdzie Ci do głowy lub ręki bo znajdziesz to w okolicy. I do dzieła!

Teraz już nic Cię nie ogranicza. Zacznijcie tworzyć kolejne okręgi z różnych leśnych skarbów (szyszki, liście różnych kolorów i gatunków, patyki, żołędzie, kamienie, piach, kora, igły sosnowe). Najlepiej kierować się zasadą im z mniejszych rzeczy układamy krąg tym staramy się umieścić go bliżej środka (np. krąg 15sty z igieł sosny to duże wyzwanie, ale 3ci już dużo szybciej ułożymy). Budowa mandali przez 5-10 osób składającej się z 15tu kręgów zajmie nam około godziny. Oczywiście absolutnie nic nas tu nie ogranicza. Wy wyznaczacie początek i koniec pracy, w zależności od Waszych chęci.

Tworzenie mandali uczy nas skupieniu się na tu i teraz, uważności i tego że każdy najmniejszy element ma znaczenie i tworzy piękną i spójną całość. Ważne jest, aby mandalę na koniec procesu zniszczyć. Chociaż przychodzi to ciężko, to jest to symbol nieprzywiązywania się do rezultatów i docenienia samego procesu tworzenia.

Zanim jednak zniszczysz to piękne dzieło pozwól sobie na kilka zdjęć, aby zatrzymać tą kolorową jesień i uszczęśliwionych bliskich w kadrze. Na koniec podziękujcie wspólnie drzewom i lasowi za gościnę i wszystkie skarby. Doceńcie piękno i ulotność tej chwili. Zachwyćcie się jak cudowną rzecz wspólnie stworzyliście i jak cudownie przy tym się bawiliście.

Korzystajcie z jesieni! Bawcie się! Twórzcie! Cieszcie życiem! Każdą jego chwilą!mandala zabawy dla dzieci w lesie

Fundacja W związku z naturą. Więcej o działaniach Fundacji na stronie wzwiazkuznatura.pl

404 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent