Weleda

Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Św. Wawrzyńca 15
📅 sobota 16.12.2023 do niedziela 17.12.2023
Zajęcia edukacyjne w MIT w listopadzie i grudniu
Sobotnie i niedzielne spotkania w Muzeum Inżynierii i Techniki to szansa na zrozumienie zasad działania wielu urządzeń technicznych, które nas otaczają, a także na rodzinne rozwijanie nowych pasji na przykład modelarskich.
W każdym miesiącu proponujemy zajęcia związane z jedną z dwunastu dziedzin techniki, które są przedstawiane na wystawie stałej „Miasto. Technoczułość”. Bilet na zajęcia upoważnia do zwiedzenia tej ekspozycji!

LISTOPAD 2023

Temat miesiąca: Energetyka

4 listopada, godz. 14:00 Dlaczego żarówka świeci? – warsztaty rodzinne
To będzie podróż do wnętrza żarówki! Jak to się dzieje, że świeci? Kto ją wynalazł? Czym różnią się pierwsze żarówki od tych współczesnych? Dzieci poznają dostępne na rynku żarówki, w tym tradycyjne, energooszczędne i LED. Porównają ich zalety i wady.

10 listopada Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki
godz. 13:00 i 16:00 Oprowadzanie po wystawie „Miasto. Technoczułość”
Bilety w promocyjnej cenie: 28 zł

18 listopada, godz. 14:00 Elektrogra-budujemy obwody – warsztaty rodzinne
Edukatorzy wyjaśnią, czym jest prąd i pokażą w praktyce, co jest potrzebne do jego przepływu. Skonstruują z dziećmi proste obwody i wykonają elektryczną grę.

19 listopada, godz. 10.00–18.00 Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich
Bilety w promocyjnej cenie: 15 zł

25 listopada, godz. 14:00 Jak działa elektrownia? – warsztaty rodzinne
Dlaczego elektrownie są tak istotne w dzisiejszym świecie? Jak to się dzieje, że prąd może docierać do domów? Na te pytania odpowiedzą dzieciom edukatorzy MIT.

26 listopada, godz. 14:00 Sitodruki na dzień Kolejarza i Motorniczego – warsztaty rodzinne
Sitodruk to jedna z najstarszych metod druku. Jak działa? Przetestujemy to wspólnie w praktyce. Każdy uczestnik zajęć będzie miał szansę samodzielnie wykonać pamiątkowy nadruk na materiale. Odwiedzi również pracownię drukarską.

GRUDZIEŃ 2023

Temat miesiąca: Środowisko

2 grudnia, godz. 14:00 Drugie życie rzeczy – warsztaty rodzinne
Dlaczego warto segregować śmieci i po co w ogóle się to robi? Edukatorzy podzielą się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi segregacji odpadów w domu i w szkole. Pokażą, jak można wykorzystać niepotrzebną makulaturę i przy okazji stworzyć wyjątkowe ozdoby świąteczne.

9 grudnia, godz. 14:00 Czym jest ekosystem? – warsztaty rodzinne
Czym właściwie jest ekosystem? Chociaż to pojęcie wydaje się skomplikowane, dotyczy nas wszystkich każdego dnia. Jakie są więc rodzaje ekosystemów? Jaki wpływ na ekosystem ma rozwój miast? Edukatorzy stworzą z dziećmi własny mały ekosystem i opowiedzą, jak o niego zadbać.

16 grudnia, godz. 14:00 Ekologicznie po mieście – budujemy rower – warsztaty rodzinne
Jak wyglądały pierwsze rowery? Dlaczego dzisiaj są uważane za przyjazny środek transportu? Czemu warto nimi jeździć? W części praktycznej dzieci zbudują własny model roweru.

17 grudnia, niedziela
Drukowanie sublimacyjne – warsztaty rodzinne
Co się kryje pod skomplikowaną nazwą „druk sublimacyjny”? To technika, z którą mamy do czynienia na co dzień. Jak można wykonać nadruk na materiale? Do czego potrzebna jest drukarka i czym jest obraz lustrzany? Sprawdzimy to w praktyce. Edukatorzy wykonają z dziećmi projekt nadruku, który potem umieszczony zostanie na specjalnie przygotowanym materiale.

——————————————

Cena biletu* na zajęcia weekendowe:
Dziecko – 40 zł
Opiekun – 10 zł
Każde kolejne dziecko – 30 zł
*W ramach biletu możliwe jest zwiedzanie wystawy stałej.

Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl