Zagadki starożytnego Egiptu – spotkanie w gliwickim Muzeum

📅 sobota 23.01.2010
Zagadki starożytnego Egiptu – spotkanie w gliwickim Muzeum

Archeologia kojarzy nam się zwykle z powolnym zdejmowaniem warstw ziemi w wytyczonych prostokątnych wykopach, co sprawia wrażenie żmudnego i nieco może nudnego zajęcia. Jednak każdy, kto czytał książki Cerama czy Kosidowskiego, ukazujące pełne przygód zmagania archeologów z zakopanymi tajemnicami starożytności, odczuwa żal,że tamta romantyczna archeologia przeminęła, a do tego wiele osób sądzi, że na przykład w Egipcie nie można już odkryć niczego wyjątkowego.

Trwające w Egipcie prace polskich archeologów w ramach Misji Skalnej w Deir el-Bahari świadczą o tym, że starożytna kultura Egiptu nie odkryła jeszcze przed nami wszystkich swoich tajemnic. Polscy archeolodzy mają tam do czynienia z fascynującą i pełną napięcia przygodą, jaka wymaga działań naukowca i detektywa, a przy tym odbywa się w zupełnie nietypowej wspaniałej scenerii wysokich skał, znajdujących się powyżej świątyni królowej Hatszepsut.

Efektem trwających w ramach misji poszukiwań może wkrótce stać się odkrycie nietkniętego królewskiego grobowca, zawierającego bogate wyposażenie, a może nawet złoto. Niezależnie jednak od zawartości tego grobu, rewelacją misji jest uzyskanie wielu bezcennych informacji o staroegipskiej inżynierii, m.in. ochrony grobu przed wodą deszczową i zastosowania sztucznej skały jako znakomitego środka chroniącego przed rabusiami.

Każdy, kto chociażby pobieżnie zetknął się ze staroegipską kulturą musiał ulec fascynacji jej swoistym urokiem i tajemniczością. Jak przed tysiącami lat wznoszono gigantyczne budowle? Dlaczego staroegipskie malowidła wydają się nam niby dobrze zrozumiałe, a zarazem obce? Czy Egipcjanie naprawdę wierzyli w tak wiele bóstw, jak to się zdaje wynikać z przedstawień w świątyniach? Te i wiele innych wątpliwości wyjaśni podczas spotkania prof. Andrzej Niwiński.

Prof.dr hab. Andrzej Niwiński jest egiptologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Bardzo aktywnie zajmuje się propagowaniem wiedzy o starożytnym Egipcie, czego świadectwem jest kierowane przez niego Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor". Profesor prowadzi obecnie misję archeologiczną w Deir el-Bahari.

23 stycznia o godz. 11.00
Willa Caro