Zabytek Otwarty: Śladami Powstania Wielkopolskiego na Trakcie Królewsko – Cesarskim

trakt królewsko-cesarski
📅 sobota 15.12.2018
bezpłatne

Mieszkając w mieście o długich tradycjach, często nieświadomie mijamy budynki i miejsca związane z przeszłością, nie zastanawiając się nad ich niegdysiejszą rolą i znaczeniem. Wśród nich są też i takie, które podziwiamy: ze względu na kunszt architektoniczny, osobiste historie z nimi związane lub, po prostu dlatego, że są siedzibami naszych ulubionych teatrów, kin, miejscami kultu religijnego. Istnieje też kategoria budynków na co dzień niedostępnych, zamkniętych, które widujemy jedynie zza murów, a które aż proszą się o eksplorację.

Czwarta tegoroczna edycja Zabytku Otwartego będzie nietypowa: zabierzemy Was na spacer po miejscach związanych z burzliwym przełomem 1918/1919 roku. Miejsca, w których poznanianki i poznaniacy upominali się o prawo do samostanowienia podczas Sejmu Dzielnicowego i w których toczyły się przedpowstańcze spory, wykuwały się Rady Robotników i Żołnierzy, powstawały i obradowały polskie organizacje. Wieczorem zaprosimy na spotkanie, podczas którego usłyszycie o często pomijanym aspekcie wydarzeń sprzed stulecia: udziale kobiet w wielkopolskiej rebelii.

Wydarzenie przygotowane we współpracy z Muzeum Historii Miasta Poznania i Stowarzyszeniem Łazęga Poznańska.

HARMONOGRAM:

11:00 – 11:45 – Ratusz między rewolucją a powstaniem – zwiedzanie tematyczne Muzeum Historii Miasta Poznania w poznańskim ratuszu.
Uwaga: liczba uczestników ograniczona!
Obowiązują bezpłatne wejściówki wydawane pod Pręgierzem na pół godziny przed wydarzeniem.

Przewodniczka z Muzeum Historii Miasta Poznania oprowadzi po poznańskim Ratuszu, opowiadając o wydarzeniach z 1918 roku – pomiędzy wybuchem listopadowej rewolucji w państwie niemieckim a powstaniem wielkopolskim. Podczas tzw. zamachu na ratusz 13 listopada 1918 uzbrojeni działacze Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego wkroczyli do ratusza i wymusili na obradującej Radzie Robotników i Żołnierzy włączenie do jej składu większej liczby Polaków. Przewodniczka opowie, jak wyglądał ratusz – oraz sąsiedni budynek Nowego Ratusza – w tamtych czasach, oraz jaka była jego rola w wydarzeniach poprzedzających Powstanie Wielkopolskie.

12:00 – 13:30 – Śladami Powstania Wielkopolskiego na Trakcie Królewsko Cesarskim – spacer z przewodnikiem.
Start: przed Ratuszem. Wstęp wolny.

Podczas spaceru z przewodnikiem przyjrzymy się śladom powstania w Poznaniu – na obszarze Traktu Królewsko – Cesarskiego, poszukamy miejsc które odegrały rolę w wydarzeniach zimy 1918/1919 roku i sprawdzimy, jak są one upamiętnione i gdzie w Poznaniu odkryć można klimat sprzed stulecia.

15:00 – 15:45 – Ratusz między rewolucją a powstaniem – zwiedzanie tematyczne Muzeum Historii Miasta Poznania w poznańskim ratuszu.

Uwaga: liczba uczestników ograniczona!

Czy i jak motywować dzieci

16:00 – 17:30 – Śladami Powstania Wielkopolskiego na Trakcie Królewsko Cesarskim – spacer z przewodnikiem.
Start: przed Ratuszem. Wstęp wolny.

18:00 – 19:00 – „O tym jak poznanianki wygrały Powstanie Wielkopolskie” – prelekcja Aliny Kucharskiej.
MIEJSCIE: Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, Św. Marcin 75.

Poznańska przewodniczka, historyczka, doktorantka Wydziału Historycznego UAM opowie o roli poznanianek w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Na prelekcję zapraszamy do siedziby Stowarzyszenia Łazęga Poznańska: do zabytkowego pawilonu niegdysiejszego atelier fotograficznego Braci Czarneckich FOTOWimar Św. Marcin 75.

Harmonogram może ulec zmianie. Na część wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki.