Self-care

Rynek, Skwer Kisiela
📅 sobota 14.09.2024 do niedziela 15.09.2024
XIX Jarmark Piaseczyński
15 września (niedziela), godz. 11:00 – 19:00, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz 595 lat Piaseczna, odbędzie się XIX JARMARK PIASECZYŃSKI.

Jarmark Piaseczyński to wydarzenie plenerowe, którego zamierzeniem jest zainteresowanie dziedzictwem kulturowym naszego regionu. To powrót do czasów dawnych i przywołanie tradycji organizowania w mieście targów wielkich – jarmarków. To przypomnienie dawnego rzemiosła i kultury tradycyjnej. Wydarzenie organizujemy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia.”

Jak zawsze zapewnimy Wam mnóstwo atrakcji. W programie oprócz stoisk twórców ludowych, rzemieślników i rękodzielników, m.in. spektakle, koncerty, pokazy i warsztaty. Będziemy na rynku, w Zakątku Kultura, na Skwerze Kisiela, oraz przyległych ulicach.

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

W programie:

11:00 – 19:00 kramy handlowe – twórcy ludowi, rzemieślnicy, rękodzielnicy, tradycyjne wyroby spożywcze
12:00 – 18:00 Zakątek Kultury – rodzinne warsztaty: linoryt, jesienne witraże, malowanie na szkle i inne
12:30-18:00 – Ulica Radosna (pod Urzędem Miasta) – jarmarczne zabawy i Klaun Feliks

W tym roku na scenie na Skwerze Kisiela zobaczycie:

12:00 Piaseczyńska Orkiestra Dęta i oficjalne otwarcie XIX Jarmarku Piaseczyńskiego przez Burmistrza
13:30 Katarzyna Jackowska ENEMUO – „O ludziach i drzewach” – spektakl opowieści z muzyką na żywo
15:00 Kapela RADOSKA
18:00 WOWAKIN

Piaseczyńska Orkiestra Dęta pod kierunkiem Tomasza Banowicza. działa od 2000 roku. Powstała z inicjatywy grupy zapalonych amatorów, którzy znaleźli swoje miejsce przy Centrum Kultury w Piasecznie. Orkiestra swoimi występami uświetnia wszystkie ważniejsze imprezy patriotyczne i okolicznościowe. W repertuarze oprócz pieśni patriotycznych i kościelnych znajdują się dzieła muzyki filmowej oraz rozrywkowej.

Katarzyna Jackowska ENEMUO – „O ludziach i drzewach” – spektakl opowieści z muzyką na żywo.
Bez drzew nie ma powietrza i życia. To jasne. Na całym świecie i od zarania dziejów ludzie uznawali drzewa za święte, chronili je i opowiadali o nich historie. Dlatego opowiemy wam opowieści o ziarenkach i ogromnych drzewach – strażnikach świata, snów i naszych starszych braciach. Baśnie z różnych stron świata, dzięki którym poznacie historię Amrity – dziewczynki, która uratowała las. Opowiemy też o drzewie, które zapomniało swojego imienia i o drzewie, które śniło świat. Wspólnie powędrujemy przez las i pustynię, wdrapiemy się na wielgaśną górę, wypowiemy razem tajemne słowa, zaśpiewamy i zatańczymy.

Radoska to kapela, która czerpie pełnymi garściami z muzycznych tradycji wiejskich potańcówek naszych przodków oraz dopisuje do nich swój własny rozdział. Zespół wziął nazwę od małej, kieleckiej wsi położonej w północno-wschodniej części Świętokrzyskiego, nieopodal trójstyku granic wojewódzkich. Z Radoski pochodzi akordeonista kapeli Dariusz Makuch. Gry na akordeonie uczył się od ojca, Mieczysława Makucha – wiejskiego muzykanta grającego w młodości na weselach.
W repertuarze kapeli znajdują się:
– przepięknie starodawne melodie: dzikie, transowe oberki i polki, które członkowie kapeli starannie wybierają z archiwów, a także odnajdują jeszcze w pamięci śpiewaków i muzyków wykonujących kiedyś dawny repertuar kielecki,
– interpretacje muzyki wiejskiej z sąsiednich regionów Polski centralnej,- klasyki potańcówkowe czyli znane melodie ludowe, ale również te miejskie, które przenikały na wieś i zyskiwały wiejski koloryt jak tanga czy fokstroty,
– własne, autorskie kompozycje, które powstają w duszy Dariusza – prawdziwego wiejskiego muzykanta, a są to zazwyczaj romantyczne kujawiaki, walczyki i tanga.

Skład zespołu:
Dariusz Makuch – akordeon
Katarzyna Barbara Andrzejowska – skrzypce
Marlena Ostrowska – klarnet
Beata Smolik – baraban, dżaz, wokal

Na finał Jarmarku Piaseczyńskiego zagra zespół Wowakin.
Znany ze swych porywających wykonań muzyki tradycyjnej oraz wokalistka Nina Kodorska obdarzona silnym ekspresyjnym głosem połączyli siły na ścieżce dźwiękowej do hitu Netflixa pt. “1670”. Do składu dołączyła także wybitna cymbalistka Marta Maślanka – znana z nagrań muzyki filmowej m.in. A. P. Kaczmarka czy M. Lorenca

Zespół wystąpi w składzie :
Paula Kinaszewska- skrzypce, śpiew,
Nina Kodorska- śpiew
Marta Maślanka- cymbały
Bartłomiej Woźniak- banjolele, śpiew, bębny
Mateusz Wachowiak- harmonia trzyrzędowa, basy

W wykonaniu Wowakin usłyszymy pieśni z Radomszczyzny, Polesia lubelskiego, Ziemi Sannickiej, a także kujony i kujawiaki, mazurki zaaranżowane na skrzypce, harmonię, bębny i cymbały. W niektórych utworach pojawi się także banjolele. Zabrzmią także utwory znane z hitu Netflixa „1670” – zaaranżowane przez zespół pieśni tradycyjne: „Cóżeś Ty Kasiu zrobiła” (pieśń z Radomszczyzny), „Już mój kochanek” (pieśń litewska), „A gdzież moje kare konie” (pieśń z Lubelszczyzny).

Wydarzenia towarzyszące:

14 września/ sobota
“Ulicami Piaseczna. Połączeni Ryxem.” Miejski spacer historyczny, godz. 16:00

15 września/ niedziela
Połączeni koleją – przejazdy zabytkowym autobusem, między jarmarkami w Piasecznie i Czersku, dawną trasą kolejki wąskotorowej. Rozkład jazdy już wkrótce.