Weleda
Weleda Baby

Wyprawy Odkrywców na Dzień Dziecka!

📅 sobota 28.05.2011 do niedziela 29.05.2011
Wyprawy Odkrywców na Dzień Dziecka!

Quest przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Przypomina znane od dawna podchody. Uczestnicy podzieleni na rywalizujące ze sobą grupy, dzięki wskazówkom zawartym w otrzymanym przewodniku, odkrywają nowe szlaki i ciekawe miejsca. Podpowiedzi przybierają najczęściej formę rymowanych zagadek. Grupy, poruszając się po terenie gry, rozwiązują kolejne zadania, by w końcu odnaleźć poszukiwany skarb.

– Quest, dzięki zróżnicowaniu zadań, może być atrakcyjny dla ludzi w różnym wieku. Stworzona przez nas formuła Wyprawy Odkrywców zachęca do zabawy najmłodszych oraz ich rodziców. Świetnie sprawdza się także wśród grup młodzieżowych, czy jako integracyjna forma team buildingu – twierdzi Joanna Matejewicz z Zamku Kliczków, odbudowanego przez firmę Integer S.A. Jednym słowem jest to gratka dla każdego entuzjasty przygody, rozwiązywania zagadek i odkrywania nieznanych sobie dotąd przestrzeni.

– Edukacja jest nieodłącznym elementem quest′ów. – Poprzez zabawę, w sposób naturalny, uczestnicy poznają historię miejsc, w których toczy się gra. Jednocześnie oswajają się z przyrodą- odkrywają gatunki drzew, zwierzęta i ptaki zamieszkujące okolicę. Doświadczają przyrody eksplorowanych terenów – dodaje Krzysztof Szustka, twórca Wyprawy Odkrywców.

Na tropie historii Zamku Kliczków

Taką formę wypoczynku i edukacji proponuje położony w sercu Borów Dolnośląskich, historyczny Zamek Kliczków.

Zaczynamy w ostatni weekend maja (28 i 29 maja). Ci, którzy zdecydują się nam towarzyszyć, będą mieli okazję poznać dzieje i architekturę Zamku, przy okazji świetnie się bawiąc – mówi Krzysztof Szustka, twórca Wypraw Odkrywców. – Powstało aż 14 scenariuszy questów. Pierwszy z nich skoncentruje się na odkrywaniu historii zamku i życia jego dawnych mieszkańców. W ciągu dwóch dni, między 11:00 a 18:00 nad przebiegiem gry czuwać będą młodzi animatorzy kultury. Pojedynczy quest potrwa około 30 minut. Po zabawie zaplanowaliśmy grillowe przekąski. Oczywiście zwycięzcom questu rozdamy też drobne upominki – podsumowuje K. Szustka. Udział w imprezie jest nieodpłatny.

Poza tym terminem, scenariusz questu dostępny będzie dla odwiedzających Kliczków przez cały rok. Wtedy będziemy mogli bawić się sami. Podobnie jak w klasycznych podchodach, to uczestnicy są jednocześnie organizatorami wyprawy. Gra nie wymaga wcześniejszego przygotowania – wystarczy zabrać ze sobą długopis. Scenariusze pozostałych questów rozgrywać się będą w innych lokalizacjach na terenie Borów Dolnośląskich.

Po zakończeniu Wyprawy Odkrywców, jej uczestnicy mogą skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej Zamku. Wychodząc naprzeciw potrzebom gości odwiedzających Kliczków ze swoimi pociechami, organizatorzy proponują naukę jazdy konnej dla najmłodszych. W Restauracji Zamkowej dostępne jest specjalne, dziecięce menu Do dyspozycji najmłodszych gości jest także plac zabaw, z którego dzieci mogą korzystać, podczas gdy ich opiekunowie relaksują się na przykład w Zamkowym Centrum Spa.

Questy odbywają się w znacznej mierze na świeżym powietrzu. Sezon letni wyjątkowo sprzyja rekreacji na łonie natury. Warto wykorzystać ten czas, spędzając go w niecodzienny sposób w gronie rodziny, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Organizatorem Wypraw Odkrywców są Fundacja Bory Dolnośląskie, Fundacja Zielona Akcja i Zamek Kliczków. Sam Zamek znajduje się w gminie Osiecznica koło Bolesławca. Usytuowany jest on na terenie Borów Dolnośląskich – największego kompleksu leśnego Europy środkowo-wschodniej, który od lat kształtuje tożsamość tego regionu.

Więcej informacji na temat Wypraw Odkrywców na stronach: www.wyprawyodkrywcow.pl, www.fundacjaborydolnoslaskie.pl, www.kliczkow.com.pl

*****

Bory Dolnośląskie stanowią największy kompleks leśny w Europie Środkowej. Obejmuje on tereny parków krajobrazowych oraz rezerwatów, chroniących dziewiczą przyrodę tego obszaru. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z różnorodnością i urokiem występującej tu flory i fauny – na przykład poruszając się wzdłuż wielu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych.
Więcej na: www.borydolnoslaskie.org

Zamek Kliczków znajduje się w czołówce obiektów zabytkowych w Polsce pod względem standardu, jakości świadczonych usług oraz ilości miejsc noclegowych.
Więcej na www.kliczkow.com.pl

***
INTEGER S.A. – to firma budowlano-konserwatorska specjalizująca się w odbudowie i renowacji zabytków działająca od 1988 roku. Ratowanie i ochrona zabytków, szacunek dla tradycji, ale i sięganie po nowe często w celu przywracania dawnego piękna – to filozofia, która przyświeca działaniom firmy.
Więcej informacji na: www.integer.com.pl