Akademia tańca

od godz. 10.00

MYŚL JANUSZA KORCZAKA A ALIENACJA RODZICIELSKA
– WYALIENOWANI RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM W ŁODZI

"A jest ho, ho – jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba."
               Janusz Korczak – "Samotność dziecka",
                "Antena" nr 14 z 1938 roku

W piątek, 14 grudnia 2012 roku, odbędzie się kolejna edycja akcji społecznej – Wyalienowani rodzice czytają dzieciom.

Organizatorami tej edycji akcji są Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, Biblioteka Publiczna Miejska Łódź – Widzew im. L. Rudnickiego. Filia nr 6 w Łodzi, Klub Spółdzielni Mieszkaniowej im. Bolesława Chrobrego "Kubuś" w Łodzi oraz Społeczne Towarzystwo Wspierania Dzieci i Rodzin (w rejestracji) w Łodzi.

Seminarium odbędzie się pod patronatem Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Łodzi.

Akcja zostanie przeprowadzona w Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej im. Bolesława Chrobrego "Kubuś" przy ul. Gorkiego 63 w Łodzi. Po raz kolejny akcja będzie przeprowadzona się pod hasłem – Myśl Janusza Korczaka a alienacja rodzicielska.

O godzinie 10.00 odbędzie się część dla dzieci, podczas której będą czytane bajeczki z serii o żółwiu Franklinie oraz organizowane minikonkursy dla dzieci. Część ta zostanie wzbogacona o akcenty korczakowskie dopasowane do grupy wiekowej uczestników.

O godz. 17.00 odbędzie się seminarium dla dorosłych "Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem oraz przemoc wobec dzieci w rodzinach rozbitych" przeznaczone dla specjalistów zajmujących się tą problematyką, osób dotkniętych problemem oraz innych zainteresowanych.
Problematyka seminarium zostanie przedstawiona również w kontekście myśli Janusza Korczaka.

Nagrody i gadżety dla dzieci w związku z tą edycją akcji ufundowało Wydawnictwo Debit Sp. J. z Bielska Białej. Lista sponsorów jednak jeszcze nie jest zamknięta i mamy nadzieję, że dołączą do nich kolejni.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy pod numerem telefonu 609-456-227.

Wyalienowani rodzice czytają dzieciom – to akcja społeczna zainaugurowana podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, 25 kwietnia 2009 roku, w Krakowie.

Jej celami są: promowanie idei czytania dzieciom, idei czytelnictwa wśród dzieci oraz nagłaśnianie problemów dzieci wychowujących się z jednym rodzicem oraz oddzielonych od swoich dzieci rodziców.
Akcja społeczna "Wyalienowani rodzice czytają dzieciom" składa się z dwóch części:

1. Czytania książeczek i konkursów dla dzieci

2. Seminarium przeznaczonego wyłącznie dla dorosłych – Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem oraz przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych. Ta część jest kierowana do profesjonalistów oraz do osób, które zetknęły się z omawianymi problemami.

Dzieciom czytają poddawani alienacji rodzicielskiej i wyalienowani rodzice oraz rodzice nie mogący na co dzień opiekować się swoimi dziećmi, na skutek rozstrzygnięć okołorozwodowych i innych, sprawianych im wbrew interesom dzieci, trudności w sprawowaniu tej opieki.

Szczególnie ważną częścią akcji jest możliwość konsultacji i wymiany poglądów, zarówno pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin, jak i pomiędzy profesjonalistami a osobami, które zetknęły się bezpośrednio z tymi problemami.

Czytanie dzieciom zwiększa ich wrażliwość, pamięć, koncentrację, wyobraźnię, wiedzę, zdolność uczenia się, empatię, podnosi samoocenę i wspiera ich rozwój emocjonalny.

Alienacja rodzicielska to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem. Stosowane metody alienacji to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów oraz inne manipulacje.
Może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowana. Często stosowana jest przez głównego opiekuna w działaniach mających oprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica.

Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica.

W 2009 roku akcja została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Europejski Rok Kreatywności i Innowacji został ustanowiony przez Parlament Europejski na wniosek Komisji Europejskiej.

Patronat medialny sprawuje portal MiastoDzieci.pl

W 2010 roku projekt Wyalienowani rodzice czytają dzieciom otrzymał tytuł "Lidera Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce" w kategorii inicjatywy społeczne.

Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica
kom. 696-542-704, 694-912-255