Wrzesień – czy wszystkie dzieci idą do szkoły?

Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Piwna 36/39 mapa

piątek 22.09.2017 do sobota 23.09.2017

Bezpłatny

Wrzesień – czy wszystkie dzieci idą do szkoły?

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje debatę „Wrzesień, czy wszystkie dzieci idą do szkoły? O dzieciach pozostających w trudnej sytuacji życiowej”. Spotkanie, które odbędzie się 22 września 2017 r., ma ważny społecznie cel. Pod okiem praktyków 150 uczestników będzie miało możliwość podniesienia swoich kompetencji w relacjach i w pracy z młodzieżą, która osobiście lub pośrednio zetknęła się dramatyczną sytuacją rówieśników.

Oficjalne dane Komendy Głównej Policji za 2016 r. mówią o 25% wzroście przestępczości wśród nieletnich w stosunku do 2015 r. Polska młodzież staje się także coraz bardziej agresywna, o czym wiadomo chociażby z licznych przekazów medialnych. Choć w 2016 r. ogólna liczba samobójstw młodzieży w Polsce zmalała, śmierć kogoś z bliskiego otoczenia zawsze wywołuje szok i traumę. To tylko część problemów dzisiejszej młodzieży, z którymi stykają się w szkołach i muzeach pedagodzy, nauczyciele, edukatorzy czy animatorzy kultury. 

– Tragiczne doświadczenia wpływają negatywnie na stosunek młodzieży do otoczenia, a także relacje w szkole. Ich konsekwencją są problemy wychowawcze. Podczas debaty chcemy omówić metody pracy z uczniami, którzy zetknęli się osobiście lub w relacjach z najbardziej dramatyczną stroną życia swoich rówieśników. Wespół ze znanymi praktykami chcemy pokazać uczestnikom spotkania, jak skutecznie pracować z młodzieżą, jak stanowić dla niej oparcie i pomagać walczyć z przeciwnościami losu  – mówi Monika Kryger, kierownik Działu Edukacji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Podczas debaty odbędą się trzy dwugodzinne panele dyskusyjne poświęcone sposobom skutecznego przeciwdziałania następstwom problemów związanym z prywatną sferą życia młodzieży, działaniom na szkodę otoczenia, czy też problemom związanym z adaptacją i budową własnej tożsamości w nowym otoczeniu przez migrantów.

W sobotę, 23 września odbędą się warsztaty dla 15 osób, pt. Choroba terminalna w rodzinie z perspektywy dziecka. Warsztaty poprowadzi Kamila Bubrowiecka, psycholog pracujący w Hospicjum Pomorze Dzieciom i specjalizujący się w zakresie opieki hospicyjnej.

– W ramach warsztatów poruszone zostaną następujące zagadnienia: jak dziecko pojmuje chorobę – zmiany rozumienia w zależności od wieku, jak dziecko rozumie śmierć – zmiany rozumienia w zależności od wieku, jak myślenie o chorobie i śmierci dorosłego wpływa na sposób radzenia sobie dziecka, w czym dzieciom należy pomagać, a czego warto się od nich uczyć. – dodaje Monika Kryger.

Aby wziąć udział w warsztatach należy dokonać rejestracji do 11 września 2017 r. Rejestracja na debatę będzie prowadzona do 18 września 2017 r. W obu wypadkach zgłoszeń należy dokonać pod adresem: mailto:m.kryger@hmhg.pl. Udział w debacie i warsztatach jest bezpłatny. 

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

 

22 września 2017 r. – 9:00-15:00 – Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety – 150 os.

23 września 2017 r. – 09:00-12:00 Ratusz Głównego Miasta, Sala Edukacyjna – 15 os.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wrzesień – czy wszystkie dzieci idą do szkoły?

Ratusz Głównego Miasta oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Powołane do życia w 1970 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało na swoją siedzibę nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje naszego Miasta.

Ratusz Głównego Miasta …

Więcej

Adres:

Gdańsk, ul. Długa 46/47

Kontakt:

58 76 79 166
kancelaria@mhmg.pl
http://www.mhmg.gda.pl/