warsztaty tearalne

📅 czwartek 15.07.2010 do wtorek 31.08.2010
warsztaty tearalne

 

W ramach tegorocznej edycji specjalnej Lata w Teatrze zostało zorganizowanych

9 dodatkowych turnusów dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią – Opola, Bieraw, Kuźni Raciborskiej, Andrychowa, powiatu poddębickiego, Tarnowa, Skrzyszowa, Pleśnej, Szynwałdu, Łękawki, Zalasowej, Woli Rogowskiej, Tuchowa, Żywca, powiatu wodzisławskiego, gminy Wilków, Tarnobrzegu oraz Radomska. Zajęcia odbędą się w teatrach oraz lokalnych ośrodkach kultury w okresie od 19 lipca do 31 sierpnia 2010 r.

W projekcie udział biorą:

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
Turnus 16-22 sierpnia

„Cyrk zwierząt”
Tematem warsztatów będzie posługiwanie się formami zwierzęcymi w teatrze lalek.
W trakcie zajęć prowadzący wraz z uczestnikami przygotują etiudy teatralne wykorzystując różne formy lalkowe. Inspiracją do pracy warsztatowej będzie wizyta w opolskim Ogrodzie Zoologicznym. Turnus zakończy pokaz spektaklu „Cyrk zwierząt”, który powstanie w ich trakcie.

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Turnus 19-31 lipca

„Teatr uliczny”
Tematem przewodnim warsztatów będzie miasto. Organizatorzy chcą uzmysłowić młodym ludziom biorącym udział w zajęciach, że przestrzeń miejska może stać się naturalnym środowiskiem dla zdarzeń artystycznych, a poprzez jej zagospodarowanie – ważnym elementem ich oprawy plastycznej. Historie wymyślane i opowiadane przez młodych aktorów zainspiruje obserwacja miasta i jego mieszkańców. Powstający spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie: po tygodniowej pracy w grupach zajęciowych oraz na zakończenie turnusu.

Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” z Łodzi
Turnus 15-19 lipca

„Alfabety Sceny”
Warsztaty skierowane są do dzieci z terenów dotkniętych powodzią z obszaru województwa łódzkiego. Poprowadzą je doświadczeni liderzy i aktorzy Teatru Chorea, m.in. Tomasz Rodowicz, Tomasz Krzyżanowski, Paweł Korbus, Dominika Krzyżanowska, Julia Jakubowska oraz Małgorzata Lipczyńska. W trakcie zajęć uczestnicy poznają m.in. ćwiczenia akrobatyczne, trening partnerski, ćwiczenia muzyczne i rytmiczne połączone z próbami gry na antycznych instrumentach, zasady animowania przestrzeni oraz tworzenia rekwizytów i kostiumów. W ramach warsztatów przeprowadzone zostaną także zajęcia z układów tanecznych i zabaw kondycyjnych, wyrabiających zręczność, skupienie i umiejętność relaksacji.

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
Turnus 2-10 sierpnia

„Suchą stopą w ciepłym mieście”
Projekt ma na celu działanie o charakterze wsparcia psychologicznego i edukacyjnego
w formie warsztatowej. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią, takich jak: Tarnów, Skrzyszów, Pleśna, Szynwałd, Łękawka, Zalasowa, Wola Rogowska, Tuchów. Warsztaty zakończy pokaz spektaklu w sali teatralnej oraz spotkanie z dziennikarzami dotyczące udziału w wydarzeniu. Poza warsztatami teatr zorganizuje uczestnikom zajęcia dodatkowe: kino lub basen.

Miejskie Centrum Kultury w Żywcu
Turnus 9-20 sierpnia

„Pan Cogito“
W ramach zajęć teatralnych uczestnicy zapoznają się z rozmaitymi rodzajami teatru, takimi jak: teatr dramatyczny, pantomimy, teatr zabawy i eksperymentu. Ćwiczenia warsztatowe obejmą elementarną pracę nad dykcją, emisją i impostacją głosu, interpretacją tekstu, plastyką ruchu scenicznego, umiejętnością współpracy na scenie, a także pracę nad rolą i tworzeniem przedstawienia. Tematem spotkań będzie kompleksowa praca nad realizacją spektaklu opartego na tekstach Zbigniewa Herberta „Pan Cogito”.

Wodzisławskie Centrum Kultury z Wodzisławia Śląskiego
Turnus 2-12 sierpnia

„Bajka o dwóch królestwach”
W trakcie zorganizowanych warsztatów uczestnicy będą pracować nad spektaklem opartym
o scenariusz „Bajki o dwóch królestwach” Antoniny Schejbal. Motywem przewodnim przedstawienia stanie się woda jako żywioł oraz źródło życia. Będzie to opowieść o walce oraz przyjaźni dwóch najpotężniejszych żywiołów na świecie – ognia i wody.

Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"
Turnus 16-30 sierpnia

"O rycerzu bez konia”
Efektem pracy uczestników warsztatów przygotowanych w Puławskim Ośrodku Kultury będzie spektakl opowiadający historię samotnego konia i jeźdźca. Przez tę metaforę dzieci zastanowią się wspólnie nad samotnością i ideą przyjaźni.

Tarnobrzeski Dom Kultury
Turnus 18-31 sierpnia

„Sen o lataniu”
W warsztatach uczestniczyć będzie młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą w sekcjach: aktorska, kostiumowo-scenograficzna, muzyczna, promocyjno-dziennikarska. Zajęcia zakończą się prezentacją przygotowanego spektaklu „Sen
o lataniu” w dniu 31 sierpnia o godz. 17.00 i 19.00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Miejski Dom Kultury w Radomsku
Turnus 19 lipca – 1 sierpnia

„Cuda i dziwy”
Na spektakl „Cuda i dziwy” złożą się miniatury teatralne, osnute na poezji Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Znane i lubiane przez dzieci utwory zostaną na nowo odkryte i przedstawione w formie teatralnej zabawy, wzbogaconej muzyką, piosenkami, rekwizytami i innymi środkami ekspresji teatralnej. Dzieci w trakcie warsztatów będą mogły zapoznać się z procesem powstawania przedstawienia teatralnego, a przez pracę w czterech sekcjach zadaniowych doskonalić swoje umiejętności i uczyć się nowych.

W sumie edycja specjalna projektu „Lato w teatrze” obejmie liczbę 266 młodych ludzi w wieku od 7 do 18 lat. Będzie pracować z nimi 50 artystów. Wspólnie stworzą 9 spektakli, które zostaną zaprezentowane jako efekt finalny warsztatów.

Więcej informacji na: www.latowteatrze.pl, www.artystycznewakacje.pl

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa
tel. +48 501 70 33
fax +48 501 70 26
www.instytut-teatralny.pl

 

488 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent