Królik i Misia

Warsztaty na Szlaku Rzemiosła

📅 sobota 06.08.2011
Warsztaty na Szlaku Rzemiosła

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej imprezie turystycznej – Żniwa w Paryi – Warsztaty na Szlaku Rzemiosła, która odbędzie się 6 sierpnia 2011r. w miejscowości Ołpiny, (gm. Szerzyny, pow. tarnowski), w tradycyjnym gospodarstwie rolnym Paryja, w pięknych okolicznościach przyrody Pasma Brzanki i Liwocza.

Juzyna w polu, chocholenie kop, kręcenie powróseł. Brzmi tajemniczo? Zapraszamy na Żniwa w Paryi. Warsztaty na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, które odbędą się 6 sierpnia w Gospodarstwie Paryja na Pogórzu Ciężkowickim, a wszystko stanie się jasne!

"Żniwa w Paryi" – Warsztaty na Szlaku Rzemiosła, są kontynuacją rozpoczętych Sianokosami w gospodarstwie Paryja imprez okołorolniczych na Pogórzu, wpisują się w roczny cykl prac na roli. Jest to próba przeniesienia ze skansenów, w rodzimy krajobraz, kultury i tradycji związanej z pracami polowymi. Bo, gdzie jak nie w sercu pogórzańskiej – rolniczej wsi, w środku lata usłyszysz chrzęst koszonego zboża czy głos przepiórki uciekającej z ostatniego pokosu.

Jeżeli:
• chcesz pokazać znajomym, rodzinie jak wyglądała dawniej praca na wsi;
• bliska Ci jest kultura regionalna, chcesz ja poznawać, doświadczać, dotknąć;
• Jeżeli krajobrazy wiejskie to miejsca do których po latach chciałbyś powrócić;
• Ciekawy jesteś kolejnych tematycznych warsztatów na Szlaku Rzemiosła;
• Planujesz urlop w Małopolsce lub na Podkarpaciu;
• Chcesz się dobrze bawić, przez poprzez naukę chcesz się dobrze bawić.

Żniwa w Paryi to impreza dla każdego kto chce poczuć smak i zapach tradycyjnej, sielskiej, pogórzańskiej tradycyjnej wsi, dla wszystkich, którzy szukają niecodziennej propozycji na weekend. Uczestnictwo w imprezie to niepowtarzalna okazja nauczenia się lub przypomnienia, jak wyglądały tradycyjne prace żniwne, wysłuchania opowieści, jak to drzewiej bywało, wykonania wiklinowej czy słomkowej ozdoby na warsztatach rzemiosła, jak również spróbowania lokalnych przysmaków i zaczerpnięcia sporej dawki świeżego powietrza, dobrej zabawy i odpoczynku.

Plan warsztatów:
termin: 6 sierpnia 2011 r., sobota

miejsce: Gospodarstwo agroturysty – "Chałupa Paryja" – prawdziwa wiejska agroturystyka w zabytkowym drewnianym domu na Pogórzu Ciężkowickim, gm. Szerzyny, powiat tarnowski

godz. 10:00 – 16:00 – warsztaty słomkowe i wikliniarskie

godz. 14:00 – 16:00 – warsztaty kręcenia powrozów, robienia kicorek, warsztaty kołodziejskie.

Godz. 16:00 – warsztaty żniwne i gawędy o życiu wiejskim;
• Klepanie;
• Ostrzenie kosy;
• Koszenie sierpem i kosą;
• Odbieranie zboża i wiązanie snopów;
• Wiązanie i chocholenie kop (panienek, mendli);
• Kręcenie powróseł;
• Zazbierywanie ścierni ze źbeł i kłósek;

Godz. 18:00 – Juzyna w polu;
Konkursy na zakończenie prac (kręcenie powróseł, kopienie i chocholenie).
Powrót. Karmienie gadziny (zwierzostanu) i mycie nóg po pracy.

Godz. 19:00 – zakończenie części warsztatowej.
W trakcie warsztatów, możliwość zakupienia gorących posiłków i napojów.

(wstęp bezpłatny – część warsztatowa, godz. 10:00 – 19:00)

Więcej informacji: www.szlakrzemiosla.pl