Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Tym razem rozpocznie się bez uroczystego otwarcia – natomiast szczególne atrakcje towarzyszyć będą zwiedzającym tę ekspozycję w Noc Muzeów, 17 maja.

Widok bursztynu nasuwa wiele pytań. Jak powstał, co spowodowało jego nieprawdopodobną kolorystykę, z czego wynikają jego unikatowe kształty? Bursztyn zawsze fascynował i fascynuje swoim kształtem, kolorystyką oraz zawartością. Jest bardzo ceniony i lubiany ze względu na obfitość występowania, łatwość obróbki, różnorodność i piękno odmian oraz właściwości lecznicze. Dla nauki stanowi nieocenioną wartość dzięki przechowaniu przez ponad 40 mln lat okazów roślin i zwierząt, niemal w idealnym stanie. Dzięki tym inkluzjom możemy poznać, jakie gatunki roślin tworzyły „las bursztynowy" i jakie gatunki zwierząt w nim żyły.

film

Na wystawie z wykorzystaniem nowoczesnych form aranżacyjnych można podziwiać bursztyn w różnych aspektach: poczynając od naturalnych okazów, również z inkluzjami, przez bursztynowe zabytki archeologiczne po przedmioty rzemiosła artystycznego i biżuterię wykonane z tego surowca. Zaprezentowano formy naturalne i odmiany kolorystyczne bursztynu bałtyckiego oraz rodzaje żywic kopalnych na świecie. Ostatnim tematem jest „bursztyn i człowiek". Ta część ekspozycji ma na celu zapoznanie zwiedzających z archeologicznymi wyrobami i ozdobami bursztynowymi poczynając od epoki kamienia po czasy rzymskie oraz okres wczesnego średniowieczna, ale też z rzemiosłem i biżuterią bursztynową z lat 20 i 30 XX  aż po wyroby współczesne.

Wystawie towarzyszą filmy i prezentacje multimedialne.

W specjalnej strefie edukacyjnej na gości czeka atrakcyjna oferta warsztatów oraz lekcji muzealnych i plastycznych. Również dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z dysfunkcjami słuchu i wzroku przygotowano ofertę warsztatową oraz ścieżkę zwiedzania. Dzięki zastosowaniu współczesnych technik multimedialnych dostosowanych do różnych grup wiekowych odbiorców można nie tylko odbyć wirtualną wędrówkę do „bursztynowego lasu", ale też przenieść się na nadmorską plażę i „zebrać" bryłki bursztynu.

W strefie twórczego działania przeznaczonej dla rodzin z dziećmi, starsi i młodsi w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób pogłębią tematykę związana z wystawą. Tutaj dorośli spędzą ciekawie czas ze swoimi pociechami, korzystając z różnorodnych gier i form aktywności, przygotowanych w oparciu ekspozycję.

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i kolekcji Eryka Popkiewicza.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty edukacyjnej dostępne są na stronie internetowej Muzeum www.muzeum.stalowawola.pl  w zakładce Edukacja.

W sklepie muzealnym w czasie trwania wystawy będzie można zakupić unikatową autorską biżuterię z bursztynu. W ofercie szeroka paleta wykonywanych ręcznie wyrobów odznaczających się niepowtarzalnym charakterem, m.in. kolczyki, korale, łańcuszki, naszyjniki, pierścionki, przewieszki.

Autor scenariusza i kurator wystawy: prof. Wiesław Krzemiński, współpraca Aneta Garbula (Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie)

Koordynator Monika Kuraś

30.03 – 25.05.2014. Wystawa przedstawia fascynujący świat bursztynu.  

456 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Misją Muzeum jest otwieranie dla współczesnego odbiorcy przestrzeni kontaktu z dziedzictwem kultury światowej, narodowej i z wartościami dziedzictwa lokalnego. Ważnym elementem otwartości Muzeum jest jego dostępność dla gości niepełnosprawnych.

Adres:
ul. Sandomierska 1
37-464 Stalowa Wola
Kontakt:

15 844 85 56
muzeum@muzeum.stalowawola.pl
https://www.muzeum.stalowawola.pl