Banery Maniek

📅 sobota 16.05.2015 do niedziela 17.05.2015
Urodziny Manufaktury

Konkursy
Koncerty to nie jedyne atrakcje na scenie. Już od godz. 16:00 w sobotę i niedzielę zaplanowano konkursy z nagrodami. Do wygrania m.in. upominki od najemców Manufaktury, bilety na Impact Festiwal ufundowane przez Urząd Miasta Łodzi, płyty i inne gadżety.

Na scenie zaprezentują się instruktorzy i kursanci szkoły Urban Dance Zone. Ciekawie zapowiada się spektakularne widowisko akrobatyczne „Butterfly Time". Tancerze przedstawią także własną interpretację baletu „Ognisty Ptak" oraz rozgrzeją publiczność przed koncertami przy pomocy energicznej zumby.

Wesołe miasteczko
Na 9. Urodzinach nie mogło zabraknąć również wesołego miasteczka. Mali i duzi goście Manufaktury uwielbiają tę atrakcję i co roku cieszy się ona ogromną popularnością. Spragnieni mocnych wrażeń powinni zmierzyć się z karuzelą Space Jam i zobaczyć Łódź do góry nogami z wysokości 15 metrów. Można będzie także zakręcić się na Parasolce – karuzeli, którą zna każdy bywalec lunaparków czy powalczyć  o zwycięstwo na autodromie. Od strony Pałacu Poznańskiego stanie Twins – podwójna ławka, na której dobrze będzie się bawić i młodzież, i dorośli. Na rynku, między budynkami American Bull i French Potato staną karuzele dla najmłodszych gości – znane i lubiane przez dzieci Dinusie i Biedronki oraz kolejka. Do zabawy na stojącej na stałe w Manufakturze i uwielbianej przez dzieci karuzeli wiedeńskiej zaprasza Jazda Park.
Po raz kolejny Manufaktura przygotowała dla swoich gości ponad 2000 biletów – dzieciom rozdawać je będą Ptak i Kwiat, Pierrot i Arlekin, Batman i Robin, czyli szczudlarze, którzy pojawią się na rynku w sobotę i niedzielę od godziny 12:00. Młodzież musi bilety wygrać w drobnych konkursach, które będą prowadzone ze sceny od godziny 16-tej – lub odpowiedzieć na zagadki szczudlarzy.

Noc muzeów
Na spragnionych kultury czekają muzea. Jak co roku urodziny Manufaktury zbiegają się w czasie z największą w roku imprezą muzealną, czyli Nocą Muzeów. W sobotę (16.05) muzea w Manufakturze będą otwarte do późnych godzin nocnych. Oprócz bezpłatnego zwiedzania ekspozycji, czekają dodatkowe atrakcje.
Muzeum Fabryki przez cały rok przybliża historię dawnych zakładów Izraela Poznańskiego. W Noc Muzeów po raz kolejny placówkę odwiedzi DUCH, czyli… Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Wykładowcy tej niezwykłej uczelni specjalnie na tę okazję przygotują prezentację na temat historii komputerów.
– Zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji, a także uczestniczenia w regularnych pokazach pracy oryginalnych krosien, które będą uruchamiane przez naszych przewodników muzealnych. Opowieść o fabrycznej Łodzi będzie połączona z nowoczesną muzyką skomponowaną specjalnie na tę wyjątkową okazję przez Marcusa Saudiego, twórcę muzyki elektronicznej – informuje Milena Wicepolska z Muzeum Fabryki.
Dodatkowo będzie można dowiedzieć się więcej o ofercie kulturalno-edukacyjnej Fabryki po Godzinach, czyli przestrzeni dla działań twórczych. Noc Muzeów w Muzeum Fabryki potrwa od godz. 18:00 do 1:00 w nocy.
Z kolei ms2 zaprasza na „Noc Fałszerzy". Otwarte będą dwie wystawy: „Atlas nowoczesności" i „Magda Moskwa. Nomana". Na pierwszej z nich publiczność będzie miała zadanie godne detektywów i znawców sztuki współczesnej. Na każdym piętrze ekspozycji stałej Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku pojawi się fałszywe dzieło. Zwiedzający będą musieli je odnaleźć. Każdy otrzyma ankietę, w której będzie mógł uzasadnić, z jakich powodów uważa, że dane dzieło jest fałszywe. Rozwiązanie zagadki pojawi się na Facebooku po zakończeniu zabawy. Atrakcje przewidziano w godzinach 18:00 – 1:00 w nocy.
Na Noc Muzeów zaprasza oczywiście także Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego. Instytucja obchodzi 40-lecie działalności i w związku z tym zaprezentuje archiwalne zdjęcia z początków istnienia, a także najstarsze, ale i najnowsze eksponaty.
W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić część reprezentacyjną pałacu i apartamenty prywatne, a także Panteon Wielkich Łodzian. Otwarty będzie również ogród pałacowy.

PROGRAM 9. URODZIN MANUFAKTURY:
16 maja (sobota)
Duża scena: