Tymoteusz Rymcimci. Słuchowisko i książka

czwartek 20.12.2012 do wtorek 15.01.2013

Tymoteusz Rymcimci. Słuchowisko i książka

„Tymotuesz Rymcimci” to tytuł nowego słuchowiska z piękną książeczką wydanego właśnie przez Fundacje Z KULTURĄ. Już po raz trzeci najmłodsi będą mieli okazję posłuchać przygód sympatycznego misia Tymoteusza i jego Taty. Spotkają się także z postaciami znanymi z poprzednich części, przebiegłym lisem i przemądrzałą kurą.

Tym razem Tymoteusz postanawia zaopiekować się samotnym Psiuńciem, czemu zdecydowanie sprzeciwia się Tata. Jednak niesutępliwość Tymoteusza i jego opieka nad pieskiem, zostanie wkrótce wynagrodzona. Psiuńcio odwazjemni przyjaźń, ratując Misia i jego Tatę z prawdziwych opresji.

Fundacja Z KULTURĄ swoimi wydawnictwami („ Tymotusz wśród ptaków” i „Tymotusz i Mikołajki”) przypomina i popularyzuje wspaniałe i oryginalne bajki Jana Wilkowskiego, których bohaterem jest miś Tymoteusz Rymcimci. Utwory te napisane jako sztuki dramatyczne i goszczące ciągle na afiszach teatrów lalkowych , niestety nie są znane szerszej publiczności, a na takie poznanie napewno zasługują. Jest to bardzo wartościowa literatura dziecięca, która swoją prostotą i bezpretensjonalnością przekazuje najmłodszym podstawowe wartości takie jak m.in. przyjaźń, odpowiedzialność, troskę o innych.

Forma, w której jest przygotowane słuchowisko, nawiązuje do dawnych, tradycyjnych słuchowisk radiowych. W każdą postać występującą w słuchowisku wciela się inny aktor, dzięki czemu bajka jest atrakcyjna dla młodego słuchacza. Duża rolę odgrywa ilustracja muzyczna i wpadające w ucho melodyjne piosenki podkreślające klimat poszczególnych scen i wydarzeń.

Jan Wilkowski (1921-1997), jeden z ważniejszych polskich twórców teatru lalkowego. Przez wiele lat (1957-1969) kierował Państwowym Teatrem „Lalka” w Warszawie tworząc jego legendę takimi widowiskami, jak m.in.: „Guignol w tarapatach”, „O Zwyrtale Muzykancie”, „Tymoteusz Rymcimci”. W 1974 roku był współzałożycielem Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku – filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademii Teatralnej).

Słuchowisko z książeczką "Tymotuesz Rymcimci" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także otrzymało finansowe wsparcie Narodowego Centrum Kultury.

Posłuchaj zaproszenia:

{ music: Tymoteusz_reklama.mp3 }

Tymoteusz Rymcimci
Jan Wilkowski
Słuchowisko można zamówićna stronie Fundacji www.fundacjazkultura.pl 

Piosenka "Jajecznica" ze słuchowiska "Tymoteusz Rymcimci"  

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:patronat

Zobacz także