Akademia tańca

21.09.13, sobota
godz. 13.00 – 19.00

Strażacki „Bezpieczny dom"

W sobotę na rynku Manufaktury stanie miasteczko strażackie „Bezpieczny dom", a w nim 6 sektorów ratowniczych do zwiedzania, w których będzie można nie tylko dowiedzieć się jak chronić swój dom przed pożarem, ale też sprawdzić się w konkursach sprawnościowych.

Poszczególne sektory przybliżą wszystkie obszary strażackiej działalności: ratownictwo medyczne, wysokościowe, techniczne, chemiczno-ekologiczne oraz działania ratowniczo-gaśnicze i poszukiwawczo-ratownicze wraz z psami. W każdym z nich, oprócz nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego będzie można obejrzeć również specjalistyczne samochody strażackie. Goście Manufaktury zobaczą do czego służy kabina do dekontaminacji, w jaki sposób neutralizuje się substancje ropopochodne, jak trudne jest uwalnianie osoby uwięzionej we wraku samochodu, jakie przeszkody pokonują psy ratownicze oraz jak udzielić pierwszej pomocy. W strefie ratowniczo-gaśniczej strażacy zaprezentują gaszenie pożaru za pomocą specjalnego urządzenia typu IFEX, pokażą jak gasić pożar oleju na kuchni, czy palący się telewizor, a w strefie wysokościowej – zademonstrują jak pomagają osobom uwięzionym na wysokości.

Pokazom będą towarzyszyły atrakcje dla najmłodszych. Dzieci, które odwiedzą „Bezpieczny dom" będą mogły wspiąć się na ściankę i zjechać z wysokości dzięki podnośnikowi hydraulicznemu. W strefie ratowniczo-gaśniczej maluchy w wieku od 4 do 12 lat, za zgodą rodziców, będą mogły spróbować swoich sił w konkursie sprawnościowym i poczuć się jak strażacy w akcji. Ich zadaniem będzie jak najszybsze pokonanie toru przeszkód. Będą musieli m.in. przejść przez tunel, założyć strój i hełm strażacki, przebiec slalomem część toru i strumieniem wody trafić do celu. Uczestnicy konkursu będą rywalizować w 4 kategoriach wiekowych. Liczba miejsc nieograniczona.

W centrum „Bezpiecznego domu" staną stanowiska organizatorów – Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi i Fundacji Ogień Zabija. W namiocie Straży Pożarnej będzie można obejrzeć filmy o zagrożeniach pożarowych w domu, m.in.: „Rozwój pożaru w mieszkaniu", czy „Nie dla czadu". Dorośli będą mogli uzyskać poradę prawną w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Przez cały dzień na scenie odbywać się będą występy artystyczne, będą animatorzy zabaw dla dzieci z teatru Sekret. Na zakończenie strażackiego dnia wystąpi Magda Wasylik, uczestniczka programów „Must Be The Music" i „The Voice Of Poland".

Miasteczko strażackie będzie można odwiedzić od 13:00 do 19:00.

www.manufaktura.com