Od października do listopada Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie i Fundacja Artykuł 25 zapraszają uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w bezpłatnym projekcie „Spotkanie z Innym” dotyczącym praw człowieka i problemów globalnych. W ramach projektu realizujemy dwa działania edukacyjne: zajęcia w szkołach i w muzeum oraz projekcje filmów dokumentalnych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.
Filmy pochodzą z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Docs Against Gravity Film Festiwal – zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.
Zajęcia w szkołach i w muzeum
Inny to zwierciadło w którym się przeglądam to tytuł zajęć odbywających się od października do listopada 2016 roku dla szczecińskich gimnazjalistów i licealistów. Zajęcia składają się z dwóch części: pierwszej prowadzonej w szkole (1,5 h), w trakcie której uczniowie poznają problemy globalne dotyczące praw człowieka z pomocą tekstu Ryszarda Kapuścińskiego, wygłoszonego z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 roku, oraz drugiej realizowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie (1,5 h). Młodzież zostanie oprowadzona przez kustosza po wystawie prezentującej sztukę Afryki Zachodniej, a następnie weźmie udział w spotkaniu, na którym zostanie przybliżona współczesna kultura Afryki. Projekt ma na celu promowanie szacunku i solidarności z innymi kulturami oraz społeczeństwami.
Zapisy
Dorota Obalek
tel. 797 400 438
d.obalek@muzeum.szczecin.pl
Aleksandra Antonowicz-Cyglicka
tel. 691 694 684
fundacja@artykul25.pl
Filmy w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej
Filmy dokumentalne prezentowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej od 15 do 20 listopada 2016 roku, pokazują mniej popularne punkty widzenia, które zmuszają uczniów do zweryfikowania swoich poglądów. Tym samym kształtują umiejętność interpretowania świata oraz rozwijają świadomość obywatelską i zdolność do oceny zjawisk społecznych. Dodają skomplikowanym historiom politycznym i społecznym ludzką, jednostkową twarz, zbliżają do drugiego człowieka żyjącego na drugim końcu świata i pozwalają lepiej zrozumieć jego sytuację. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej proponujemy dzieciom i młodzieży dwa filmy.
Cicha w reżyserii Emelie Wallgren i Iny Holmqvist to film kierowany do uczniów klas I–VI szkół podstawowych, poruszający ważne tematy niezrozumienia i porozumienia. Czy świat wszędzie i dla każdego jest taki sam i czy wszystko jest w rzeczywistości takie, na jakie wygląda? Film pokazuje, że kluczem do zrozumienia drugiego człowieka jest próba zobaczenia świata jego oczami. Dokument opowiada historię sześcioletniej Miriam, która wraz z mamą wyjechała z Iranu do Szwecji. Pod Sztokholmem jest szkoła, w której dzieci z całego świata uczą się języka szwedzkiego zanim pójdą do zwykłych szkół. Dziewczynka jako ostatnia dołącza do klasy. Nim uda jej się zbudować nić porozumienia z kolegami, czekają ją trudne chwile. Po filmie dzieci wezmą udział w zajęciach łączących dyskusję z elementami warsztatowymi.
Sól ziemi w reżyserii Juliana Ribeiro Salgado i Wima Wendersa to film kierowany do licealistów oraz widzów dorosłych. Film opowiada o twórczości Sebastião Salgado – brazylijskiego fotografa, który podróżował po całym świecie dokumentując ludzkość w okresie dramatycznych zmian. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. W filmie Sól ziemi poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa, ale poznajemy również historie konfliktów wojennych w krajach Globalnego Południa.
Zapisy
Dorota Obalek
tel. 797 400 438
d.obalek@muzeum.szczecin.pl
Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
Godziny projekcji będą ustalane z grupami indywidualnie.
Więcej informacji
www.artykul25.pl
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywne działania edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku i o wszechstronnych zainteresowaniach. Ofertę kieruje zarówno do szkół oraz przedszkoli jak i odbiorców indywidualnych. Głównym celem jest nie tylko przekazanie …
70-561 Szczecin
(+48) 091/ 4315 200
biuro@muzeum.szczecin.pl
https://www.muzeum.szczecin.pl
facebook