Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii. Śląsk jako prowincja Królestwa Prus. Gliwice

Willa Caro
🗺 mapa
📅 sobota 26.03.2022
🎫 1zł
Śląsk - tysiąc lat burzliwej historii. Śląsk jako prowincja Królestwa Prus. Gliwice
W grudniu 1740 r. wojska pruskie wkroczyły na Śląsk, będący wówczas częścią monarchii Habsburskiej. W ten sposób zaczęła się trwająca ponad dwie dekady rywalizacja o ten zasobny region. Starcie prusko-austriackie stało się nawet powodem kolejnej wojny – tym razem o zasięgu europejskim.

O tym, że Śląsk był bogatą dzielnicą już wiemy. Wynikało to głównie z urodzajnych ziem i dobrego klimatu Dolnego Śląska oraz przechodzących tędy od wieków szlaków handlowych. Wartość pokładów węgla kamiennego Górnego Śląska została doceniona dopiero w XIX wieku. Rok 1740, kolejny przełomowy w historii Śląska, przyniósł nieoczekiwane zmiany na arenie międzynarodowej. Obok dotychczasowych potęg europejskich zaczęła wyrastać nowa siła – Prusy, dysponujące silną, zdyscyplinowaną armią. Potęga militarna stworzona przez króla Fryderyka Wilhelma I Hohenzollerna była ważnym czynnikiem w „grze o Śląsk”, który stał się pierwszym celem następcy – Fryderyka II Hohenzollerna. Po drugiej stronie konfliktu o Śląsk stała Maria Teresa, córka Karola Habsburga – arcyksiężna austriacka, późniejsza cesarzowa. W wyniku tzw. wojen śląskich ziemie te przypadły zasadniczo Prusom, jednak księstwa cieszyńskie i opawskie oraz skrawki karniowskiego i nyskiego pozostały przy Austrii. Ustalona wówczas granica pomiędzy Prusakami i Austriakami przetrwała bez większych zmian do dziś. Maria Teresa do końca życia nie pogodziła się z utratą Śląska.

Po wojnach śląskich Cieszyńskie, odcięte od tradycyjnych kontaktów i więzi łączących go z resztą Śląska, zostało w roku 1782 połączone z Morawami, co osłabiło pozycję polityczną tej części ziem śląskich. Nie znaczyło to jednak zaniedbania w zakresie rozwoju gospodarczego tak charakterystycznego dla całego Śląska. Wręcz przeciwnie! Do najważniejszych ośrodków przemysłowych należało w tym czasie Bielsko, gdzie produkowano sukno (podobnie w Cieszynie i Jabłonkowie). Ranga tego miasta urosła z czasem do jednego z najważniejszych ośrodków przemysłu tekstylnego w Austrii. Zastosowanie innowacyjnych metod produkcji z wykorzystaniem maszyn parowych sprawiło, że wyroby te kupowano m. in. na Bałkanach czy Bliskim Wschodzie.

W XVIII wieku doszło do podziału Górnego Śląska. Jego ważna część – Śląsk Cieszyński z Bielskiem, Skoczowem i oczywiście Cieszynem – pozostał poza granicami Prus. Warto pamiętać, że poza granicami Prus znalazł się także tzw. Śląsk Czeski (Austriacki) ze stolicą w Opawie, zawierający także fragment Dolnego Śląska. Bez tego nie zrozumiemy do końca dzisiejszego kształtu ziem śląskich. Warto zastanowić się, dlaczego religijnie Śląsk Cieszyński różni się od reszty Górnego Śląska, skąd wziął się tam protestantyzm i dlaczego wciąż jest tam silnie obecny. Koniec XVIII wieku to także początki dynamicznego rozwoju przemysłu ciężkiego a z drugiej strony czas budowania wielkich fortun i pałaców tutejszych przemysłowców. Zapraszamy serdecznie rodziców z dziećmi oraz młodzież i dorosłych na kolejne spotkanie z cyklu „Śląsk – 1000 lat burzliwej historii”.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Karta pracy do pobrania w formacie PDF: TUTAJ. Uwaga! Uczestnicy otrzymają kartę pracy podczas zajęć.

192 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent