Fisher Price
rysuj

Rodzinne Święto Niepodległości w CK Agora – Wolność Kocham i Rozumiem

Amfiteatr pomiędzy ulicami Obornicką i Pieszą
🗺 mapa
📅 piątek 11.11.2022
Rodzinne Święto Niepodległości w CK Agora – Wolność Kocham i Rozumiem
11 listopada w Centrum Kultury Agora to czas rodzinny, łączący pokolenia. To radosny dzień wypełniony po brzegi kolorowymi warsztatami, melodyjnymi koncertami, kreatywnymi konkursami z nagrodami czy wystawami i pokazami filmów.

W sposób nieszablonowy będziemy odwoływać się do historii polskiej niepodległości, na którą spojrzymy nieco szerzej, bo w kontekście twórczej siły niezależności. To właśnie niezależność, odwaga i nowatorstwo, charakteryzuje bohaterów tegorocznej edycji. Zapraszamy zatem do wspólnego, twórczego i nieszablonowego celebrowania z autorytetami polskiego designu, motoryzacji, ekologii czy sztuki. Artystycznie i edukacyjnie poznamy m.in. projektanta Karola Pioniera, propagatorkę polskiej sztuki ludowej Zofię Szydłowską czy malarkę Stefanię Łazarską, którzy w ogromnym stopniu wpłynęli na rozwój społeczny kulturalny i ekonomiczny Polski.

film

Warsztaty i animacje:

sala teatralna / godz. 14.45 – 16.45
LALKI STEFANI ŁAZARSKIEJ – tradycyjne polskie szmacianki
Niezwykły kunszt artystyczny tej polskiej malarki, a także dbałość o szczegóły spowodowały, że zwykłe zabawki stały się wręcz ikonami wysmakowanego stylu i perfekcji. Na warsztatach postaramy się stworzyć niepowtarzalne lalki szmacianki rodem z pracowni Łazarskiej.

Prowadzenie: Paulina Zając – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty artystyczne w instytucjach takich jak Centrum Sztuki WRO czy Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

KORALE ZOFII SZYDŁOWSKIEJ – rękodzielnicza biżuteria
Królowa polskiej sztuki ludowej, założycielka Cepelii, caryca rzemiosła i artyzmu zainspiruje nas do wykonania klasycznych, polskich, czerwonych korali, które odzwierciedlą niezwykły charakter tego oryginalnego elementu kobiecej garderoby.

Prowadzenie: Monika Gil – Studentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz laureatka Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

ROZGRYWKI GRY  „303” – STANOWISKO IPN
Gra 303 dotyczy Bitwy o Wielką Brytanię  z legendarnym udziałem polskich pilotów. Jest to szybka wojenna gra planszowa dla dwóch osób. Podniebne pojedynki będą rozstrzygane na wielkoformatowej planszy za pomocą specjalnie zaprojektowanych kości.

JĘZYKI LUDWIKA ZAMENHOFA – konkurs typograficzny
Twórca esperanto twierdził, że źródłem większości nieporozumień między ludźmi jest bariera językowa. Ta myśl była punktem wyjścia do zbudowania języka uniwersalnego i wspólnego dla wszystkich. Sentencje zaczerpnięte z Esperanto zainspirują nas do realizacji konkursu z nagrodami.

sala baletowa / godz. 14.45 – 16.45
SYRENKA KAROLA PIONNIERA – wielkoformatowy warsztat tektury
Zaprojektowana w 1953 była motoryzacyjnym marzeniem wielu polskich rodzin. Obecnie możemy ją podziwiać jedynie w muzeach, na zajazdach fanów zabytkowych samochodów i w prywatnych kolekcjach. Podczas warsztatów postaramy się zrekonstruować niepowtarzalną konstrukcję kultowego pojazdu z tektury.

Prowadzenie: Katarzyna Bury –  Psycholog, pedagog, animatorka kultury. Prowadzi wielkoformatowe działania artystyczne we wrocławskich instytucjach kultury oraz interdyscyplinarny autorski projekt TEKTUROWO.

galeria / godz. 14.45 – 16.45
WIANKI IRENY KOSMOWSKIEJ – wyplatanie wianków z bibuły
Działaczka społeczna i popularyzatorka społeczności wiejskiej Irena Kosmowska, zainspiruje nas do wyplatania wianków kwietnych, charakterystyczne dla elementów stałych kultury ludowej. Powstawały na wzniosłe uroczystości, symbolizują młodość, świeżość i niewinność, wywołując pozytywne i radosne emocje.

Prowadzenie: Katarzyna Golda-Wierzbicka – Pedagog i nauczycielka mindfulness. Pomysłodawczyni  cyklicznej imprezy Serca Szczepina. Prowadzi warsztaty za zakresu treningu uważności, ale także DIY upcyclingu, scrapbiikingu, rękodzieła i szycia.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

CIASTECZKA ANTONIEGO BLIKLE – warsztaty cukiernicze
Przekonamy się jak moc dawnych i sprawdzonych piekarniczych receptur zachwyca kolejne pokolenia. Podczas warsztatów przeobrazimy się w wirtuozów cukiernictwa, tworząc wyjątkowe kompozycje kolorowych lukrów i fantazyjnych dodatków do popularnych babeczek.

Prowadzenie: Aleksandra Bolek – Wrocławska propagatorka stylu less waste, Stoi za inicjatywami Karłowice gotują – się i Światło w Lodówce, realizuje projekty z pichceniem w tle. Redaktorka naczelna w Kurierze Karłowickim.

sala ceramiczna / godz. 14.45 – 16.45
ORŁY ZYGMUNT KAMIŃSKIEGO – linoryt na torbach
Malarz, pedagog oraz twórca treści symbolicznych i historycznych, ale przede wszystkim autor pierwowzoru godła Polski  – Zygmunt Kamiński. To on będzie bohaterem naszych warsztatów linorytu. Za pomocą szablonu, naniesiemy na płócienne torby symbol orła, który towarzyszy nam na herbie Polskim od 1927 roku.

Prowadzenie: Magdalena Weber – Absolwentka kierunku Mediacja Sztuki i Grafiki. Stypendystka Prezydenta Miasta Wrocławia i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty:
sala widowiskowa / godz. 14.00- 14.45
MELODIE POKOLEŃ popisy uczestników pracowni wokalnych i instrumentalnych CK Agora

W klasycznym i współczesnym repertuarze zaprezentują się grupy artystyczne: Studium Wokalne,  Piosenka z Przygodą, Chór Aster i Ukulove. Na zakończenie zaśpiewa Katarzyna Radoń – przy akompaniamencie pianisty Kamila Bucholca oraz Sofiia Lebedieva –  przy akompaniamencie Macieja Czemplika.

sala widowiskowa / 17.00- 18.15
Koncert RETRO NA ŻYWO z Łukaszem Jemiołą

Najbardziej znane i lubiane piosenki lat 20 i 30-tych z repertuaru ówczesnych gwiazd kina, rewii oraz kawiarenek i estrad w wykonaniu wielokrotnie nagradzanego barda. Poczujemy klimat piosenek Mieczysława Fogga, Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Eugeniusz Bodo, Jana Kiepury.

Szczegóły na www.ckagora.pl, serdecznie zapraszamy!

11.11 godz. 14.00-20.00 / wstęp wolny

370 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Centrum Kultury AGORA

Nowa siedziba Centrum Kultury AGORA przy ul. Serbskiej 5a - razem z sąsiadującymi Centrum Informacyjno - Bibliotecznym i Restauracją - została zaprojektowana i zbudowana według standardów europejskich. Pomieszczenia i sale w budynku są klimatyzowane i …

Adres:
ul. Serbska 5a
Wrocław
Kontakt:

71 326 15 31
sekretariat@ckagora.pl
https://www.ckagora.pl