Królik i Misia
Królik i Misia

Regionalna Niedziela – Wianki, wianuszki, czerwcowe warsztaty na Oktawę Bożego Ciała i na Świętego J

📅 niedziela 03.06.2012
Regionalna Niedziela – Wianki, wianuszki, czerwcowe warsztaty na Oktawę Bożego Ciała i na Świętego J
Wianki, wianuszki

3 czerwca 2012, od godz. 14.00

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Biblioteka, ul. Elektoralna 12

Warsztaty w godzinach 14.00 – 16.00

 

Opowieści etnograficzne o wieczorze i obrzędach świętojańskich

Wianuszki z ziół, prowadzenie: Wiesława Bogdańska, twórczyni ludowa z Kadzidła

– rozpoznawanie ziół

– wicie wianuszków z ziół, takich jak na oktawę Bożego Ciała

Kwiaty i wianki z bibuły, prowadzenie: Alicja Matczak, twórczyni ludowa z okolic Łowicz

– wykonywanie kwiatów – różne wzory

– wicie wianków z wykonanych kwiatów

Filmy etnograficzne dotyczące obrzędów świętojańskich

Nauka pieśni świętojańskich, pogadanka o przebiegu Kupalnocki.

 

 

Uczestnictwo w warsztatach: 15 zł

 

REGIONALNA NIEDZIELA – 3 czerwca 2012 roku
Warszawa siedziba MCKiS , Biblioteka
Początek warsztatów o godz. 14.00, planowane zakończenie około godz. 16.00

Projekt ma za zadanie upowszechniać wiedzę na temat tradycyjnej kultury Mazowsza za pośrednictwem osobistego uczestnictwa w pracy artystycznej, której kanwą są zwyczaje, plastyka obrzędowa oraz folklor muzyczny Mazowsza.
Regionalna Niedziela kierowana jest do rodzin z dziećmi – wspólne wykonywanie rękodzieła ludowego, granie na instrumentach, odgrywanie ról w grupie obrzędowej itp. ma podkreślać wagę rodzinnej wspólnoty, wzmacniać więzi pomiędzy członkami rodziny oraz dostarczyć uczestnikom miłej rozrywki. Propozycje zawarte w projekcie często będą zachętą do spróbowania sił w nieznanej dotąd dziedzinie i pobudzaniem kreatywnego działania.
Artyści ludowi, posługując się metodą tradycyjnego pokazu, nauczą odbiorców wykonywania różnych przedmiotów związanych z obrzędowością doroczną.
Efektem pracy manualnej będą samodzielnie wykonane rękodzieła; w czerwcu zajmiemy się obrzędami związanymi z Nocą Św. Jana oraz symboliką puszczania wianków na wodę, wiciem wianuszków na oktawę Bożego Ciała, wykonywaniem kwiatów, bukietów i wianków z bibuły. Będziemy wykonywać wianki pod czujnym okiem uznanych artystek ludowych: Wiesławy Bogdańskiej i Alicji Matczak. Ponadto planujemy pokaz filmów etnograficznych dotyczących obrzędów świętojańskich oraz naukę pieśni świętojańskich i opowieści o przebiegu Kupalnocki.

Notki o prowadzących warsztaty:

Pani Alicja Matczak zajmuje się plastyką obrzędową i zdobniczą. Z bibuły robi kwiaty, pająki łowickie, z papieru – wycinanki, wykonuje także pisanki, zabawki choinkowe, a także wianki do obrzędu wesela łowickiego. Pani Alicja brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także konkursach i festiwalach, gdzie zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Pani Wiesława Bogdańska z wykształcenia jest technikiem geodetą. Jako zawód wykonywany podaje twórczość ludową. Zamiłowanie do sztuki ludowej wyniosła z domu rodzinnego. Nauki pobierała u samych mistrzyń tej oryginalnej sztuki: babki – Stefanii Konopka, matki – Marii Chrostek i ciotki – Czesławy Konopkówny. Trudno zatem było nie skorzystać z ich wiedzy.
Twórczyni wykonuje wycinanki, kwiaty, kierce oraz palmy. W jej pracach widoczna jest kontynuacja dawnych wzorów, w wycinankach, które wykonuje od dwunastego roku życia, widoczna jest duża precyzja cięcia, umiar, prostota kompozycji. Ciekawe efekty osiąga przy pomocy oszczędnych środków. Kwiaty i kierce wykonuje także według dawnych wzorów. Są one różnorodne w formie, bogate kolorystycznie oraz starannie wykonane.

467 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent