Na początek zapraszamy na filmy z serii Góra Klejnotów z Moskiewskiego Studia Animacji „Pilot".
Podczas dwóch pokazów inaugurujących wiosenną edycję Poranków Filmowych, 7 i 14 marca, zaprezentujemy animacje z edukacyjnego cyklu Góra Klejnotów. Wszystkie filmy z tej realizowanej od wielu lat serii oparte są na podaniach różnych ludów zamieszkujących terytorium Rosji. Poznamy legendy Tatarów, Czeczenów czy Ormian.
Studio „Pilot" to pierwsza w Rosji niepaństwowa wytwórnia filmowa. Została założona w 1988 r. przez Alexandra Tatarsky′ego, który przez lata był szefem i dyrektorem artystycznym studia, i któremu dedykowana jest prezentowana seria. Jego współpracownikiem był znany dziś na całym świecie animator Igor Kovalyov. Wyznacznikiem produkcji Studia „Pilot" jest najwyższa jakość animacji oraz autorska inwencja twórców, których filmy niezmiennie otrzymują nagrody na międzynarodowych przeglądach i festiwalach.
7.03.2010 – Góra Klejnotów – Pokaz I – filmy z lektorem na żywo!
Dumna Mysz, reż. Natalia Berezovaya, 2008
Osetyńska bajka o małym myszku, który szukał najlepszej żony.
Glinek, reż. Stepan Koval, 2008
Bajka rosyjska. Dziadek i Babcia żyją spokojnie od wielu lat. Babcia opiekuje się ogródkiem i zagrodą, Dziadek wykonuje z gliny przedmioty kuchenne. Nagle jedno z naczyń ożywa…
Majma – Długo oczekiwany, reż. Inga Korzhneva, 2008
Bajka Nenetów. Opowieść o chłopcu – Majmie – który postanowił sobie, że zwycięży powietrze, by zwalczyć wroga kradnącego ludzi.
O Stiepanie Kowalu, reż. Natalya Chernyshova, 2008
Opowieść o kowalu Stiepanie, który zwrócił ludziom księżyc, gwiazdy i słońce, a potem ożenił się z córką atamana.
O Nikicie Garbarzu, reż. Zoya Trofimova, Uriy Cherenkov, 2008
Bajka rosyjska, w której smok został pokonany nie przez herosa, ale przez zwykłego rzemieślnika Nikitę, który zrozumiał, że silnego, złego i chciwego potwora można pokonać tylko sprytnym sposobem.
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7
Centrum Sztuki WRO
Centrum Sztuki WRO to złożony artystyczno/kuratorski projekt realizowany od 1989 roku, rozwijający się na kanwie międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie sztuki współczesnej, mediów i komunikacji. Od 2008 roku we WRO odbywają się wystawy, pokazy, projekcje, warsztaty, dyskusje i wykłady.
50-052 Wrocław
071 343 32 40
info@wrocenter.pl
https://www.wrocenter.pl
facebook