Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Prehistoryczny łowca

📅 środa 06.11.2013 do sobota 30.11.2013
Prehistoryczny łowca
Celem wystawy jest zaprezentowanie  niezwykłego znaleziska znajdującego się w zbiorach PMA, grobu łowcy ze środkowej epoki kamienia (mezolit), a odkrytego w 1936 roku, w miejscowości Janisławice koło Skierniewic. Jest to najstarszy na ziemiach polskich tak dobrze zachowany szkielet, ponadto towarzyszyły mu niezwykle bogate „dary grobowe”, przedmioty z życia codziennego, typowe dla ówczesnych ludzi oraz ozdoby. 
 
 
To wyjątkowa wystawa, przeniesie zwiedzających do Środkowej Epoki Kamienia, zwanej Mezolitem, w celu rozwikłania zagadki „człowieka z Janisławic”. Jest to najbardziej znane znalezisko mezolityczne z terenu Polski. Autorzy wystawy Katarzyna Barska i Witold Migal przeprowadzili archeologiczne śledztwo, żeby lepiej poznać tego prehistorycznego łowcę sprzed 8000 lat. Z pomocą specjalistów medycyny sądowej i genetyków szukali pochodzenia i przyczyny śmierci tego mężczyzny, a przy okazji odkryli wiele intrygujących szczegółów z jego życia. Autorzy całkowicie zmienili formułę prezentacji tego sensacyjnego znaleziska. 
 
 
Zwiedzający zobaczą na wystawie filmy dokumentalne podsumowujące wyniki śledztwa, a także film animowany, który przybliża życie codzienne ludzi z tamtych czasów. Pomimo tego, że grób janisławicki został odkryty w 1937 r., dotychczas nie odnaleziono drugiego, choćby w części, równie bogatego znaleziska. Podążając śladem mezolitycznego łowcy – odkryjemy, do czego służyły mu niezwykłe dziś narzędzia, jak żuchwa bobra, czy kolec z łopatki tura. Sprawdzimy także, jak konstruował on swoje strzały, wytwarzał noże i z kim był najbliżej spokrewniony. 
Wystawie towarzyszy szczególna muzyka, specjalnie skomponowana i odegrana na instrumentach znanych w prehistorycznych czasach, której autorem jest Maciej Rychły z Kwartetu Jorgi.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz zajęcia dla dzieci. 
 
 
Wystawa sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zapraszamy na strony internetowe przygotowane specjalnie na wystawę z bogatym materiałem zdjęciowym, rysunkami, filmami i rekonstrukcjami komputerowymi.
www.prehistorycznylowca.pl ; www.czlowiekzjanislawic.pl
Można też pobrać aplikacje na smartfona.
Zapraszamy na Facebooka  www.facebook.com/muzeumpma 
 
Wystawa czynna w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 (Arsenał) od poniedziałku do piątku w godzinach 9–16, w niedziele w godz. 10–16, w soboty muzeum zamknięte.   
Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, zajęcia muzealne 6,50 zł
Zapraszamy
806 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent