Potańcówka Wielkopolska na Bis

Centrum Kultury Zamek, Święty Marcin 80/82
🗺 mapa
📅 sobota 02.03.2019
🎫 15zł
Potańcówka Wielkopolska na Bis

Kapela dudziarska Centrum Kultury ZAMEK oraz poznański Dom Tańca zapraszają na kolejną wielkopolską potańcówkę. Karnawał zakończymy z przytupem. Poniesie nas i wprawi w taneczny wir tradycyjna muzyka wielkopolska. Na parkiecie wodzirejem będzie Witold Roy Zalewski, który poprowadzi w tańcu bardziej i mniej zaawansowanych uczestników zabawy przy dźwiękach dud, kozła, skrzypiec, klarnetu, basów i barabanu.

Zapraszamy wszystkich: osoby roztańczone, jak również dopiero chcące nauczyć się tańców tradycyjnych czy preferujące rolę słuchaczy i widzów. Zapraszamy miłośników tańców wirowych, jak i tańców w kole, starszych i młodszych, pary oraz singli. Pierwsza godzina zabawy poświęcona będzie najmłodszym tancerzom.

Skład muzykancki w ten wyjątkowy wieczór:
_ Romuald Jędraszak i Kapela spod Poznania
_ Przodki
_ Kapela Biskupianie z Domachowa i Okolic
_ Kapela Gołoborze
_ Kapela Adam Kaisera

Dom Tańca to spotkanie z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia muzyką wiejską. To radość z doświadczania tradycyjnych, zapomnianych często form zabawy przy dźwiękach skrzypiec, bębnów, dud, lir korbowych i innych tradycyjnych instrumentów. Dom Tańca to idea i przestrzeń, do której w Poznaniu od piętnastu lat zaprasza Jacek Hałas i inni muzycy zarażeni pięknem kultury tradycyjnej.

Celem istnienia domów tańca jest tworzenie wspólnoty. Tej ulotnej, jednorazowej, rodzącej się w zbiorowym ruchu, ale także tej trwalszej, zacieśniającej więzi, odwołującej się do świata dawnych, zbiorowych obrzędów. Podczas wydarzeń organizowanych przez poznański Dom Tańca doświadczyć można najbardziej archaicznych form celebracji grupowego spotkania, jakimi są tańce korowodowe, a także spróbować swoich sił w kujawiaku, oberku czy polce.

Na pomysł stworzenia przestrzeni umożliwiającej kontakt z kulturą muzyczną wsi w warunkach miejskich, zaaranżowanej na wzór wiejskich potańcówek jako pierwsi wpadli Węgrzy. Miało to miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku i stanowiło wówczas alternatywę dla oficjalnej kultury państwa komunistycznego. Współcześnie domy tańca są alternatywą wobec banalizującej rzeczywistość popkultury.

bilety: 15 zł (dzieci do lat 10 wstęp wolny)

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent