Podróże japońskie – warsztaty muzealne Toruń

Podróże japońskie – warsztaty muzealne Toruń

Miejsce: Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35, Toruń

Wystawa czynna od 14 lipca do 4 listopada

Uczestnicy warsztatów będą "wędrować" wzdłuż jednej z najstarszych dróg zwanej "Tokaido"- drogi wschodniego morza, którą podróżowano z miasta Edo (obecnie Tokio) do Kioto – stolicy cesarza. W XVII wieku stała się ona obowiązkową arterią z urzędowo wyznaczonymi 53 przystankami, punktami kontrolnymi, hotelami, herbaciarniami.

Na wystawie jedną z najcenniejszych kolekcji jest seria drzeworytów słynnego artysty Ando Hiroshige Pięćdziesiąt trzy przystanki na Tokaido.

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

1. Przygotowanie się do drogi:

Uczestnicy warsztatów tworzą japońskie kapelusze podróżne. Następnie wkładają nakrycia głowy i jukaty (bawełniane kimona).

2. Zapoznanie się z trasą.

Oglądanie pokazu multimedialnego ukazującego drzeworyty Hiroshige oraz serigrafie współczesnego artysty Billa Zacha, ukazującego te same przystanki po 130 latach.

3. Wspólne wędrowanie:

Praca z mapami Japonii, oglądanie detali drzeworytów na zdjęciach oraz oryginalnych grafik.

4. W trakcie drogi przystanki:

– herbaciarnie (analiza wybranych drzeworytów). Ceremonia herbaciana w sali edukacyjnej.

– piękne widoki: góra Fudżi, aleje sosnowe, zatoki morskie – analiza wybranych grafik, omówienie roli góry Fudżi w kulturze Japonii.

– przystanki na posiłki – Czym jest ryż na Dalekim Wschodzie? Analiza drzeworytów ukazujących pola ryżowe, prace wieśniaków. Jedzenie pałeczkami ryżu w sali edukacyjnej (tzw. ryż preparowany).

– przystanek przy "kamieniu płaczącym w nocy" – opowiadanie legendy mówiącej o niebezpieczeństwach w trakcie podróży.

Zapraszamy na warsztaty dzieci, młodzież i dorosłych. Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji (tel. 56 660 56 06, 56 660 56 32), Maria Gessek.