Piłka nożna dla Dzieci w Poznaniu

📅 wtorek 25.10.2011
Piłka nożna dla Dzieci w Poznaniu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, zaledwie 30 proc. dzieci w wieku szkolnym uprawia sport rekreacyjny co najmniej raz w tygodniu, przez godzinę. Znacznie więcej czasu najmłodsi spędzają przed monitorem komputera czy ekranem telewizora. Stąd coraz więcej inicjatyw zachęcających dzieci i młodzież do udziału w zajęciach ruchowych. Doskonałą okazją do propagowania zdrowego trybu życia są zbliżające się Mistrzostwa Europy. Rola gospodarza rozgrywek stwarza wiele możliwości, nie tylko promocyjnych.

Eurojunior – Liga Szkół to projekt, który w szczególny sposób wpisuje się w strategię oraz w przygotowania do Euro 2012 – mówi Maciej Jankowiak, wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej RED BOX, organizatora turnieju. – Wyjątkowość tego przedsięwzięcia opiera się przede wszystkim na przekonaniu, że dzieciom i młodzieży należy stworzyć warunki do uprawiania sportu – tak w formie rekreacyjnej, jak i półprofesjonalnej. To z kolei pozwala na propagowanie aktywnego wypoczynku, kształtowanie postaw uczciwej rywalizacji oraz kreowanie szans na rozwój profesjonalnej kariery sportowej – dodaje.

To już druga edycja turnieju, w którym grają reprezentację dwunastu szkół podstawowych z Poznania. Siedmioosobowe drużyny nie tylko rywalizują na pełnowymiarowym boisku sportowym przy ul. Promienistej. Eurojunior doczekał się także swojego gminnego odpowiednika – dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu w Suchym Lesie, jednodniowe Grand Prix odbyło się również w tej podpoznańskiej miejscowości.

Cieszymy się, że ta inicjatywa cały czas się rozwija. W turnieju grają drużyny, które w pierwszej edycji Eurojuniora znalazły się na podium i chcą ten sukces powtórzyć. A to oznacza, że udział w rozgrywkach i współzawodnictwo sprawia dzieciom dużą przyjemność – mówi Magdalena Górzna-Jaromin z firmy PBG Erigo, sponsora turnieju. – Dzieciom udzielają się emocje, nie mniejsze od tych, które towarzyszą rywalizacji sportowej na największych piłkarskich arenach. Będzie się można o tym przekonać już podczas wtorkowego finału, na który zapraszamy – dodaje.

Udział w rozgrywkach jest bezpłatny, a uczestnicy Eurojuniora mogą liczyć na wiele niespodzianek. Do jednej z nich należą spotkania z piłkarzami Lecha Poznań, którzy w trakcie trwanie zawodów pojawiają się na boisku. Młodzi piłkarze mieli już okazję porozmawiać ze swoim idolem, bramkarzem niebiesko-białych, Krzysztofem Kotorowskim.

Dla fanów piłki nożnej turniej to przede wszystkim fantastyczna zabawa, ale organizatorzy nie zapomnieli o nagrodach. Wszyscy zawodnicy, bez względu na zajęte miejsce, zasiądą na trybunach stadionu przy ul. Bułgarskiej podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy. Natomiast zwycięzcy całego turnieju wyprowadzą piłkarzy Kolejorza na murawę przed jednym z jesiennych meczów ligowych. Na najlepszych czekają również pamiątkowe puchary i medale ufundowane przez sponsora rozgrywek – firmę PBG Erigo.
Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej RED BOX. Patronat nad turniejem objął Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania. Inicjatywę wsparła firma PBG Erigo.
Wielki finał poznańskich rozgrywek odbędzie się 25 października. Więcej informacji na temat Ligii Szkół Eurojunior można znaleźć na stronie www.redboxsoccer.com