Ekspozycja w formie twórczego placu zabaw powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin. Jest ona zaproszeniem dla dzieci (5-10 lat) i bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii. Alina Margolis-Edelman była lekarką, przyjaciółką dzieci, superbohaterką, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej supermocą była empatia. Biografia Aliny jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy o tym, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze. Alina na wystawie „Elementarz empatii” otoczona jest przez innych bohaterów i bohaterki. Spotkacie na niej różnorodnych mieszkańców – ludzi w różnym wieku, zwierzęta oraz las. Opowiadają oni swoje indywidualne historie, zapraszając do zabaw i doświadczeń, które wspierają zdobywanie supermocy empatii w praktyce dnia codziennego. Z okazji pierwszych urodzin wystawy będziecie mogli poznać ich bliżej. Pomogą nam w tym specjalne gościnie – edukatorki, które przeprowadzą warsztaty inspirowane wystawą „Elementarz empatii”. Korzystając z narzędzi pedagogiki teatru, filozofii, edukacji obywatelskiej, przestrzennej i ekologicznej, prowadzące wraz z bohaterami wystawy porozmawiają z nami o różnych aspektach i odcieniach empatii w 4 blokach warsztatowych:
JA/DOM, WSPÓLNOTA, NATURA/ZWIERZĘTA oraz CZŁOWIEK/INNY.
Podczas uroczystości urodzinowej nie zabraknie także kącika animacyjnego oraz Krówek z Milanówka – ulubionego przysmaku Aliny Margolis-Edelman. 𝐖𝐬𝐭ę𝐩 𝐧𝐚 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐞 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐛𝐞𝐳𝐩ł𝐚𝐭𝐧𝐲.
Do udziału zapraszamy całe rodziny – zadania będą ułożone w taki sposób, aby uczestnictwo w warsztacie było ciekawie spędzonym rodzinnym czasem w przyjaznej atmosferze.Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/g3tqJ2mnbjJAyHGx6
PROGRAM WARSZTATÓW:
11.00-12.15 (dwa równoległe warsztaty)
NATURA I ZWIERZĘTA, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC BUJNEJ WYOBRAŹNI I OPIEKUŃCZOŚCI / prowadzenie: Ania Chomczyńska-Czepiel / bohaterowie wystawy: Samira, Las i PszczołySamira właśnie wyprowadziła się z ośrodka dla cudzoziemców, ale uwielbia pływać i marzy o tym, żeby dalej trenować pływanie i wystartować w olimpiadzie. Tam, gdzie kiedyś mieszkała brakuje wody i dlatego niektórzy ludzie decydują się na szukanie innego miejsca do życia. Przyczynił się do tego brak szacunku i empatii ludzi wobec Przyrody.Na warsztatach wspólnie zastanowimy się, czym jest empatia dla Przyrody. Zajęcia będą przyrodniczym treningiem uważności, bo naprawdę kochać możemy tylko to, co dobrze poznamy i oswoimy. Będziemy słuchać, dotykać, wąchać, patrzeć, rysować, tworzyć i zachwycać się.
Anna Chomczyńska-Czepiel – na co dzień trenerka Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”. Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Szkoły Trenerów MERITUM, a także licznych kursów pedagogicznych i przyrodniczych. W pracy najbardziej lubi towarzyszyć małym i dużym ludziom w okrywaniu piękna przyrody.
JA I DOM, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC UWAŻNOŚCI I DIALOGU / prowadzenie: Justyna Czarnota-Misztal / bohaterowie wystawy: Ala i BarbaraAla biega szybko jak wiatr i nie przepada za szkołą, bo trzeba siedzieć w ławce. Barbara natomiast nie lubi podróży do lekarza, bo porusza się o lasce. Mieszkają obok siebie i często rozmawiają. Podczas warsztatów pomogą nam odkryć „przepis na dom”. Nasz dom czy mieszkanie to miejsce, w którym każda osoba z rodziny chce czuć się bezpiecznie i komfortowo oraz pragnie być tak samo ważna jak inni członkowie rodzinnej społeczności. To tu spotykają się nasze potrzeby – czasami podobne, ale czasami kompletnie różne. To tu spędzamy razem czas, negocjujemy zarówno to, co robimy wspólnie jak i to, co robimy osobno. Podczas warsztatów poprzez proste działania ruchowe inspirowane wystawą spróbujemy dać sobie chwilę czułości, empatii i zrozumienia dla naszej różnorodności. Rodziny stworzą swój intymny rytuał, który potem – jeśli tylko zechcą – będą mogły praktykować w codziennym życiu. Justyna Czarnota – pedagożka teatru, trenerka, kuratorka, managerka kultury. Jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin, ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni.
12.30-13.45 (dwa równoległe warsztaty)
CZŁOWIEK/INNY, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC CIEKAWOŚCI I SZACUNKU DO INNYCH / prowadzenie: Ania Jurek / bohaterowie wystawy: Henio i MirekHenio nie może chodzić – porusza się na wózku. Walczy o prawa zwierząt. Mirek jest na emeryturze i zbiera porozrzucane po Lesie Łagiewnickim śmieci. Piecze pyszne jabłeczniki. Henio i Mirek należą do tej samej wspólnoty mieszkaniowej. Podczas warsztatów pomogą nam zrozumieć, jak układać relacje z innymi i czuć się komfortowo w grupie, nie tracąc swojej wyjątkowości.Na warsztacie będziemy rozmawiać o tym, iż na co dzień żyjemy w różnych grupach, mniejszych i większych, jesteśmy częścią rodziny, tworzymy małe społeczności, wspólnoty. W kraju żyjemy jako społeczeństwo i naród. Ale co to dla nas znaczy? Jak wspólnie decydować o ważnych sprawach, pomimo tego, że się różnimy? I czy różnice są ważniejsze niż to, co nas łączy? Anna Jurek – edukatorka i filozofka. Propagatorka programu „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, w ramach którego prowadzi warsztaty z dziećmi i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli. Licencjonowana trenerka w zakresie Projektu Edukacji Filozoficznej ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ™ autorstwa Jarosława Spychały. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. W 2017 roku otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” za działalność na rzecz Miasta godną szczególnego uznania. Na Instagramie prowadzi profil @pani.cogito.filozofuje.
WSPÓLNOTA, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC TOLERANCJI I ODPOWIEDZIALNOŚCI / prowadzenie: Hanna Zwierzchowska / bohaterowie wystawy: Olena i TuanOlena z mamą przyjechały niedawno do Polski z Ukrainy. Rodzice Tuana pochodzą z Wietnamu, ale chłopiec urodził się tutaj. Dzieci znają się ze szkoły, której przestrzeń nie jest dla nich przyjazna, m.in. nie mają, gdzie odpoczywać. Podczas warsztatów wspólnie z Oleną i Tuanem zastanowimy się, jak sprawić, by architektura uwzględniała różne potrzeby jej użytkowników. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest przestrzeń miejska i jak sprawić, by stała się dostępna dla wszystkich mieszkańców. Odkryjemy zakamarki architektury i spróbujemy zaprojektować miasto przyjazne dla każdego, kto je zamieszkuje!Hanna Zwierzchowska – artystka i edukatorka. studentka Accademia di Belle Arti di Bologna we Włoszech. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego przy ASP WAW. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. w ramach autorskiego projektu podczas którego przeprowadziła kilkanaście wizyt studyjnych w muzeach i ośrodkach sztuki w Europie.
Amatorzy słodkich krówek będą mogli się nimi częstować, a między warsztatami dzieciaki będą mogły wziąć udział w warsztatach twórczych prowadzonych przez studentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
"Centrum Dialogu" jest otwartą, świecką instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi. Jej podstawowym celem jest prowadzenie działalności edukacyjno - badawczo - kulturalnej, dotyczącej przede wszystkim: - popularyzowania dorobku różnych kultur. - promowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwaŁodzi, ze …
+48 42 636 38 21
biuro@centrumdialogu.com
http://www.centrumdialogu.com
facebook