Pan Bam i ptak Agrafka – pantomima dla dzieci w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
🗺 mapa
📅 niedziela 05.03.2017
Pan Bam i ptak Agrafka - spektakl w Teatrze Kubuś w Kielcach

Poetycka, wzruszająca, ale i zabawna opowieść o przyjaźni i towarzyszących jej odczuciach. Radość spotkania, wzajemne oswajanie się, szczęście bycia razem, a potem smutek po utracie przyjaciela, tęsknota. „Pan Bam i ptak Agrafka” to historia przyjaźni zapisana emocjami. Przedstawiona bez słów, sugestywną ekspresją ciała, wyrazistą mimiką, czytelnym gestem i ruchem aktora.

Pan Bam wiódł samotne, ale całkiem wesołe życie. Dzięki umiejętności rozśmieszania każdego dnia poprawiał humor sobie i innym. Pewnego razu spotkał Agrafkę – ptaka ze złamanym skrzydłem. I zaprzyjaźnił się z nią… od pierwszego wejrzenia. Już nie był sam, zabrał Agrafkę do domu i otoczył ją troskliwą opieką. Od tej pory wspólnie spędzali czas i cieszyli się swoim towarzystwem. Aż do niespodziewanego rozstania, kiedy to Agrafka zgubiła się na zatłoczonym, gwarnym festynie.

Zrozpaczeni przyjaciele, szukając się nawzajem, trafili do zaczarowanej krainy – labiryntu, w której przechodząc przez kolejne drzwi, można było znaleźć się w różnych dziwnych i zaskakujących miejscach. Czy w tej tajemniczej krainie Bam i Agrafka odnajdą wreszcie drogę do siebie? A smutek i tęsknotę zastąpi radość ponownego spotkania?

Pantomima dla dzieci od lat 4. Czas trwania – 55 min. (bez przerwy)

Za rolę Ptaka Agrafki w pantomimie „Pan Bam i ptak Agrafka” Jolanta Kęćko zdobyła w 2015 roku 2 Nagrody Aktorskie:

– na 6 Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie,

– na II Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu.

Bartłomiej Ostapczuk o tym, dlaczego pantomima stała się dla niego jedną z najważniejszych rzeczy/zajęć w życiu? Dlaczego ją wybrał?

– Wierzę w siłę ciszy, siłę świadomego milczenia. Wyjątkowej przestrzeni, która podarowana odbiorcy potrafi stać się miejscem spotkania wrażliwości i wyobraźni twórcy, wykonawcy oraz widza. Sztuka pantomimy jest teatrem mogącym ukazać nasze emocje, marzenia, pragnienia w sposób piękny i czytelny dla wszystkich. Zarówno dla osób znających dobrze pantomimę jak i dla tych, którzy zobaczą ją po raz pierwszy. Okazuje się, że w naszej pospiesznej i hałaśliwej epoce wcale nie mało jest ludzi, którzy poszukują takiego rodzaju teatru. I że coraz więcej osób na nowo odkrywa tę starą sztukę, która swoje treści chce i potrafi wyrazić bez brutalizmów i drastyczności.

Dla mnie sztuka teatru pantomimy to fascynujący sposób budowania samoświadomości. Poprzez ćwiczenia, a więc praktykę, można pracować ze swoimi emocjami, oddechem, umysłem. Szukać różnorodnych sposobów ukazywania wybranych treści, które często pełniej dają się wyrazić bez używania słowa. Pantomima to również sztuka ukazywania myśli. Sztuka niezwykle trudna, wymagająca, niebędąca po prostu mniej lub bardziej efektownym poruszaniem się na scenie. To teatr prawdziwego aktora.

Przygotowanie spektaklu dla młodszego widza to nie lada wyzwanie ale też wspaniała praca. Wierzę, że dzięki temu powstanie spektakl ukazujący pantomimę dostępną naprawdę dla wszystkich. Cieszę się, że dzięki Teatrowi Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach widzowie będą mogli zetknąć się ze sztuką poza słowami w młodym wieku.

5 marca, godz. 11:00

Spróbujcie i Wy, nie używając słów, zachęcić innych do poznania historii tej niezwykłej przyjaźni. W jaki sposób? Zaprojektujcie okładkę książki pt. „Pan Bam i ptak Agrafka”.

Pomogą Wam w tym studentki Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas bezpłatnych warsztatów plastycznych, na które teatr „Kubuś” zaprasza tuż po zakończeniu spektaklu, czyli około godz. 12.00.

 

Materiały plastyczne zapewnia Teatr.

O udziale w zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc ograniczona.

804 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent