otwarcie zabytkowego Wiatraka w Bierzgłowie

Termin: 7 maja 2011 roku, godz. 11.00

Miejsce: Wiatrak w Bierzgłowie, gmina Łubianka

W programie m.in:

· można będzie zobaczyć z bliska odbudowany zabytkowy XIX- wieczny wiatrak i zajrzeć do jego wnętrza,

· degustacja przysmaków, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich,

· zabawy przy stanowisko edukacyjnym Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego Tilia.

Więcej informacji na temat wiatraka w Bierzgłowie

XIX-wieczny zabytkowy, drewniany wiatrak w Bierzgłowie jest jedynym tego typu obiektem, odrestaurowanym do użytku w pierwotnym miejscu budowy, w województwie kujawsko-pomorskim. Jego właścicielem jest Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej. Miejscowość Bierzgłowo, w której znajduje się wiatrak oddalona jest ok. 20 km na północ od Torunia, i przynależy do Gminy Łubianka w woj. kujawsko – pomorskim. funkcjonowanie. Wiatrak usytuowany jest w północno – zachodniej części wsi, na ścianie prawej do drogi prowadzącej z Łubianki do Łążyna. Znajduje się na wzniesieniu w odległości około 200 m na południe od Szosy Łubianka – Zła Wieś.

Wiatrak ma konstrukcje tzw. koźlanka lub koźlarz zadomowioną na terenach Polski od XIV wieku, która w przeciągu wieków nie uległa praktycznym zmianom. Jest budowlą drewnianą, posadowioną na fundamentach kamiennych, trójkondygnacyjną z nadbudowanym poddaszem, odeskowaną zewnętrznie, nakrytą dachem dwuspadowym. Wiatrak działał do lutego 1958 i od tego czasu stał nie używany, nie naprawiony i pozbawiony opieki. W ostatnim czasie dzięki staraniom proboszcza parafii w Bierzgłowie ks. Rajmunda Ponczka i parafian wiatrak przeszedł generalny remont i został odrestaurowany do użytku.

Dążeniem zaangażowanych w odbudowę wiatraka regionalnych władz tj. Proboszcza parafii w Bierzgłowie, wójta Gminy Łubianka, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, było przywrócenie mu funkcji młyna, by zachować dziedzictwo kulturowego, uczynić go atrakcją turystyczną regionu i udostępnić go do celów edukacji ekologicznej i historycznej.

W celu zorganizowania zajęć edukacyjnych przy wiatraku Parafia w Bierzgłowie nawiązała współpracę z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym Tilia. W 2011 r. planowane jest przystosowanie terenu wokół wiatraka do zajęć i organizację w tym miejscu warsztatów dla grup zorganizowanych z województwa kujawsko-pomorskiego.

ul. Przysiecka 13

/0-56/ 657 60 85