Weleda

ORSZAK TRZECH KRÓLI PO RAZ TRZECI PRZEJDZIE ULICAMI WARSZAWY

Orszak Trzech Króli 2011 – planer

11:30 formowanie się orszaków

11:40prowadzący wyjaśni ze sceny ideę Orszaku, opowie o patronach, szkołach etc.

11:50przemówienia JE Kardynała Kazimierza Nycza, Marszałka Sejmu, Prezydenta Warszawy i in.

12:00wspólne odmówienie modlitwy Anioł Pański pod przewodnictwem JE Kardynała Kazimierza Nycza, po którym Orszak wyruszy

OD GODZINY 12.00 RÓWNOLEGLE NA SCENIE ZE STAJENKĄ BETLEJEMSKĄ USYTUOWANEJ NA PLACU PIŁSUDSKIEGO DOKĄD ZMIERZA ORSZAK, TRWA ANIMACJA.

PO PRZYBYCIU ORSZAKU NA PLAC PIŁSUDSKIEGO, OKOŁO GODZINY 13.00-13.30ZAPLANOWANO:

– najważniejszy moment – złożenie Dzieciątku Jezus darów i oddanie pokłonu przez Trzech Króli oraz zebranych

– błogosławieństwo udzielone zebranym przez JE Kardynała Kazimierza Nycza

– pastorałka odśpiewana przez aktora Adama Woronowicza

– koncert kolęd (prowadzi Jolanta Fajkowska, a udział biorą m.in. Krzysztof Ziemiec z Rodziną) zakończony odśpiewaniem bożonarodzeniowego hymnu „Venite Adoremus"

6 stycznia 2011 roku będzie dniem szczególnym. Po raz pierwszy od 50 lat będzie to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy – podobnie jak we Włoszech, w Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii. W Warszawie jego obchody uświetni przemarsz barwnego i radosnego Orszaku Trzech Króli, który wyruszy po raz trzeci, tym razem nową trasą i w jeszcze świetniejszej oprawie.Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Znaczenie Święta
Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany w Polsce świętem Trzech Króli stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Wspominamy wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. W tym roku Orszak odbywa się pod wezwaniem „VENITE ADOREMUS” – zapożyczonym ze średniowiecznego hymnu śpiewanego w okresie Bożego Narodzenia.

Historia i nowa odsłona Orszaku
Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Nawiązuje do nich także Orszak Trzech Króli organizowany w Warszawie już po raz trzeci. Dotychczas odbywał się on w niedzielę poprzedzającą święto Trzech Króli na wąskich uliczkach Starego Miasta, teraz wyruszy 6 stycznia z Placu Zamkowego w kierunku Placu Piłsudskiego. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole dla chłopców „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę, angażująca ponad 1 500 małych aktorów idących w wielobarwnym orszaku oraz towarzyszące im nieprzebrane tłumy widzów, narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia. Po raz pierwszy zorganizowano je w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach, później w miarę rozrastania się, przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo, by wreszcie zaaranżować je w przestrzeni miejskiej i zaprosić do wspólnego przeżywania tłumy warszawiaków oraz turystów odwiedzających miasto. W tym roku w warszawskim orszaku weźmie udział już 16 szkół, organizacje harcerskie, podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Co więcej, Orszak w tej samej formule odbędzie się również w innych miastach – Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Szczecinie.

Przebieg Orszaku
6 stycznia przed godziną 12orszak formować się będzie na Placu Zamkowym. W południe zostanie odmówiona modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza. Następnie orszak podąży za Trzema Królami ulicami Krakowskie Przemieście oraz Królewską do stajenki betlejemskiej ustawionej na Placu Piłsudskiego. W skład orszaku wejdą uczniowie i harcerze przebrani za świtę Trzech Króli – chłopcy jako rycerze oraz dziewczęta jako damy dworu. Trzej Królowie symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję oraz Afrykę, dlatego strojom dzieci również przypisano trzy barwy – odpowiednio czerwony (Europa), Azja (zielony) oraz Afryka (niebieski). Ponadto, o ich przynależności do odpowiedniego orszaku będą świadczyć atrybuty charakterystyczne dla danego kontynentu. W orszaku znajdą się również żywe zwierzęta – od swojskich, podhalańskich owiec po egzotyczne wielbłądy.
Trasa przemarszu to prawie półtora kilometra, której pokonanie zajmie około godziny. Po drodze na uczestników czekać będzie wiele atrakcyjnych, pasjonujących wydarzeń, m.in. walka diabłów z aniołami, odwiedziny w „Republice Przyjemności”, w której zmierzający do Betlejem będą na wiele sposobów kuszeni do porzucenia orszaku, wizyta na dworze Heroda. Na placu Piłsudskiego orszak uroczyście pokłoni się Świętej Rodzinie. Tuż po tym kulminacyjnym wydarzeniu, rozpocznie się koncert kolęd.
Dla wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do orszaku przygotowano 20 000 kolorowych koron do włożenia na głowę oraz taką samą ilość śpiewników – podczas przemarszu orszaku zawsze rozbrzmiewają kolędy. Wydarzenie przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do radosnego i wspólnego przeżywania święta Trzech Króli – między innymi poprzez wspólne śpiewanie. Ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny – wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierali pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Patronat nad wydarzeniem objęli:Metropolita Warszawski Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz, Marszałek Sejmu Pan Grzegorz Schetyna; Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.