Weleda

Stare Miasto Gdańsk
📅 piątek 06.01.2017
Orszak Trzech Króli Gdańśk
6 stycznia 2017 po raz siódmy przejdzie ulicami Gdańska Orszak Trzech Króli.

Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w Gdańsku są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Orszak jest realizowany we współpracy
z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane są z obchodami święta Objawienia Pańskiego.

W Gdańsku rozpocznie się o godz. 11.30. Zbiórkę zaplanowano tradycyjnie przy ul. Piwnej – w pobliżu głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. To tutaj rozpocznie się też przemarsz. Następnie wszyscy uczestnicy przejdą ulicami: Piwną, Tkacką, Długą i Długi Targ, gdzie odbędzie się koncert kolęd.

Gdański Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Głównym Partnerem w organizacji Orszaku w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dzienni Bałtycki, Radio Plus i Radio Gdańsk.

W tym roku Orszak przejdzie ulicami ponad 400 miejscowości w Polsce i za granicą.

W naszym gdańskim Orszaku w zeszłym roku uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób!

Od 2011 roku dzień 6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego, jest ponownie dniem wolnym od pracy.  Zachęcamy Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i turystów do spędzenia tego czasu wspólnie, w przestrzeni naszego miasta.

Zaproszenie do wzięcia udziału w Orszaku  skierowane jest do wszystkich, którym bliskie są wartości związane z wiarą, tradycją, rodziną. Orszak to wychowanie w zgodzie z wartościami kształtującymi naszą europejską kulturę i tożsamość ale i otwartość na inne kultury. To także propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie. Jako współtwórcy Orszaku zachęcamy do przejścia całej trasy (ulice: Piwna, Tkacka, Długa, Długi Targ) i wspólnego śpiewania. Zanieśmy światu radosną Nowinę. Zależy nam na udziale całych rodzin, dzieci, rodziców, seniorów, i jak w latach ubiegłych spodziewamy się tłumów rozśpiewanych, radosnych Gdańszczan a także gości. W 2016 roku udział uczestników oszacowano na blisko 15 tys.
VII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpoczyna się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Po drodze spotkają Króla Heroda (rolę Pałacu Heroda po raz kolejny odegra jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i  grożąc będzie próbował zawrócić Orszak z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do widowiskowej walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przy „Gdańskiej choince”. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz zostaną złożone dary.

Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd, będzie on niecodzienną okazją, aby  pośpiewać piękne kolędy i  pastorałki wspólnie z wszystkimi uczestnikami tegorocznego orszaku oraz dziećmi ze Szkół Podstawowych „Fregata” i Męskim Towarzystwem Śpiewaczym z Trąbek Wielkich. W tym czasie każdy będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta, będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Zapraszamy serdecznie!

Zobacz stronę internetową Stowarzyszenia SUM – organizatora Orszaku Trzech KróliTUTAJ