Akademia tańca

22.03.14, sobota
godz. 10.00 – 21.45

Manufaktura H2O – Obchody Światowego Dnia Wody

120 litrów wody. Tyle wody zużywa mieszkaniec Łodzi każdego dnia. Dużo? Z pewnością można i trzeba mniej. Tym bardziej, że tylko 3,5 litra wody dziennie przeznaczane jest na cele spożywcze. 22 marca Manufaktura włączy się w obchody Światowego Dnia Wody, by zwrócić uwagę na potrzebę jej oszczędzania. Wśród atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję znajdą się między innymi koncert gry na kieliszkach, wytwarzanie papieru czerpanego czy mecz piłki wodnej. Scenerię dopełni czterometrowa fontanna w kształcie… kranu. Tego dnia goście Manufaktury spędzą czas pod znakiem H2O.

Stół, a na nim 33 kieliszki do wina, każdy wypełniony ściśle określoną ilością wody. Czy te elementy mogą się złożyć na instrument? Tak! Przekonają się o tym osoby odwiedzające Manufakturę w najbliższą sobotę. Wszystko za sprawą czeskiego muzyka, Petra Spatiny, który wypracował unikalną technikę gry na tzw. „Glass Harp". Artysta, który zdobył sławę dzięki udziałowi w telewizyjnym show „Mam Talent", zabierze słuchaczy w wyjątkową podróż pełną harmonijnych dźwięków. W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody organizatorzy chcą również zwrócić uwagę mieszkańców regionu na łódzką „kranówkę". Okazuje się, że woda nazywana potocznie „mineralną z kranu" jest jedną z najczystszych w kraju i zawiera wiele korzystnych dla zdrowia pierwiastków i związków chemicznych, jak magnez, wapń, sód czy potas. O jej zaletach będzie przypominał między innymi czterometrowy „kran", czyli efektowna fontanna. Ponadto przez cały dzień odbywać się będą pokazy, warsztaty oraz konkursy dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych. W programie jest między innymi malowanie akwarelami, które posłużą do stworzenia wiosennych krajobrazów, samodzielne wytapianie pływających świec oraz wykonywanie papieru czerpanego przy wykorzystaniu naturalnych materiałów – suszonych kwiatów, liści czy przypraw. Mali goście Manufaktury będą mogli sprawdzić swoją zręczność w meczu piłki wodnej, który rozegrają na boisku na specjalnie w tym celu skonstruowanym stole. Tym razem do wprawienia piłki w ruch nie posłużą jednak ani ręce ani nogi, lecz słomki i wydmuchiwane przez nie powietrze. Po sportowych emocjach najmłodsi poznają technikę origami, przy pomocy której powstaną statki. Być może własnoręcznie wykonany jacht, żaglowiec, bądź piracki okręt utrzyma się na wodzie? Żaden problem. Organizatorzy przewidują również próbę wodowania papierowych konstrukcji.

Hydro energia, czyli doświadczenia z żywiołem
Jak przy pomocy wody można tworzyć energię? Czy wiesz, że obecnie około 8% wytworzonej energii elektrycznej jest wykorzystane na pompowanie, uzdatnianie, oczyszczanie i przesyłanie wody do użytkowników? Woda i energia mają ze sobą wiele wspólnego. Dlatego studenci z Politechniki Łódzkiej pokażą, jak można przetwarzać energię cieplną w mechaniczną w silniku Stirlinga, jak funkcjonuje maszyna parowa oraz generator Van der Graaffa. Zaprezentują również auto zbudowane z klocków, które porusza się dzięki energii słonecznej.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest już po raz trzynasty. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ma na celu zwrócenie uwagi na zmniejszające się zapasy wody pitnej. W tym roku hasłem przewodnim jest również dostrzeganie wspólnych mianowników między wodą a energią. Wszystkie atrakcje związane z „mokrym świętem" odbędą się w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, w sobotę, 22 marca, w godzinach 10:00 – 21:45.