Noc Muzeów w Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów w Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

 

Główną atrakcją Nocy będzie otwarcie wystawy czasowej przygotowanej z okazji setnej rocznicy wyprawy prof. Stanisława Poniatowskiego do Kraju Nadamurskiego (Syberia) i prezentującej obiekty nigdy wcześniej niepokazywane. Goście będą mogli zobaczyć m.in. dziennik podróży, fotografie i szklane klisze, na których znajdują się wizerunki mieszkańców (także szamanów), stroje, miejsca, budowle, kurhany a także dowiedzieć się więcej o życiu codziennym mieszkańców Syberii w XIX w., poznać ich zabawy i święta.

Noc Muzeów
17 maja 2014,
od 16.00 do 23.00
Wstęp wolny

Program:

godz. 16.00 – „Amu dziar ela dui, amba parde-ani ga" – zabawy i gry dla dzieci (w programie wycinanki nie z papieru, zaczarowane burchany, bezkrwawe połowy, magiczne łomoty)

godz. 18.00 – otwarcie wystawy „W kraju Goldów i Oroczonów"

godz. 19.00 – „Bronisław Piłsudski ¬- badacz Syberii" – projekcja filmu

godz. 20.00 – „Sylwetka Stanisława Poniatowskiego na tle innych polskich badaczy Syberii" – wykład dr Stefanii Skowron-Markowskiej

godz. 21.30 – magiczne muzykowanie – występ zespołu „Sambacatum"

Wystawa „W kraju Goldów i Oroczonów" zorganizowana została z okazji setnej rocznicy ekspedycji prof. Stanisława Poniatowskiego do Kraju Nadamurskiego. Wyprawa wpisywała się w panujący w pocz. XIX w. nurt badań mających wykazać poprawność tezy o azjatyckim pochodzeniu Indian. Poza dokumentacją antropometryczną i fotograficzną przyniosła również wiadomości o codziennych zmaganiach mieszkańców Syberii z warunkami środowiskowymi, a także opisy ich zabaw, świąt i innych przejawów życia społecznego. Na wystawie eksponowane będą m.in: dziennik podróży, fotografie i szklane klisze, na których znajdują się wizerunki mieszkańców (także szamanów), obrazy z życia codziennego, stroje, miejsca, budowle, kurhany. Wyjątkowej wartości są rysunki wykonane przez mieszkańców Syberii, wycinanki z papieru i z kory brzozowej, ornamenty haftowane na płótnie, a także szkice narzędzi, przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów szamańskich autorstwa Stanisława Poniatowskiego (same artefakty spłonęły w Muzeum Etnograficznym w Warszawie w 1939 r.). Zbiór pokazywany jest po raz pierwszy, pochodzi z archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu. Wystawę uzupełnią zabytki związane z Goldami i Oroczonami pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Stanisława Udzieli w Krakowie.

 

 

859 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent