Akademia tańca
Noc Muzeów w Manufakturze

📅 sobota 18.05.2013
Noc Muzeów w Manufakturze

Noc Muzeów to okazja by na spokojnie, po godzinach zwiedzić ulubione muzeum albo zobaczyć kilka interesujących wystaw, które akurat goszczą w mieście. W tym roku muzea w całej Europie pozostaną otwarte dla zwiedzających w nocy z 18 na 19 maja.

Ci, którzy wybiorą się do Muzeum Fabryki, będą mogli dowiedzieć się jak wyglądała Manufaktura przed odnowieniem, poznać budowę pracujących tu niegdyś krosien i obejrzeć pokazy działania maszyn. Jedną z atrakcji wieczoru będzie „Salon gier dawnych”. Zwiedzający będą mieli okazję zagrać w kapsle, loteryjkę, czy młynek – logiczną grę planszową popularną w średniowieczu. Z kolei miłośnicy gier strategicznych będą mogli przenieść się w realia Łodzi przemysłowej, wcielić się w XIX-wiecznych ekonomistów i spróbować zdobyć „Łódzkie fortuny fabrykantów”. Gra zostanie rozegrana w dwóch partiach: o 19:00 i 21:00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (w jednej partii może wziąć udział 15 graczy) organizatorzy proszą, by chętni zapisywali się wcześniej w Muzeum Fabryki lub telefonicznie (42 664 92 93). Salon gier zostanie zorganizowany w górnej sali Muzeum.

Wszyscy, którzy w sobotni wieczór wybiorą się do głównej siedziby Muzeum Miasta Łodzi będą mogli zwiedzić część reprezentacyjną Pałacu Poznańskich, apartamenty prywatne, ale też Panteon Wielkich Łodzian. Znajdą tam wystawę czasową „Kajetan Sosnowski w setną rocznicę urodzin” oraz pamiątki po: Julianie Tuwimie, Władysławie Reymoncie, Jerzym Kosińskim, Arturze Rubinsteinie, Karlu Dedeciusie i Janie Karskim. Atrakcją Nocy Muzeów będzie okolicznościowa wystawa "Łódź Tuwima”. Na wszystkich, którzy zechcą ją obejrzeć będą czekały Tuwimowskie niespodzianki. Będą też mogli wziąć udział w zabawie „Wierszosklejka”.
Podczas nocnego zwiedzania wejścia do MMŁ będą odbywać się o pełnych godzinach, od 18:00 do 24:00.

Równie interesująco zapowiada się wieczór w mieszczącym się po sąsiedzku ms2, gdzie na wystawie „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm” można zobaczyć dzieła najważniejszych artystów XX i XXI wieku: Pabla Picassa, Wassily’ego Kandinsky’ego, Paula Klee, Mariny Abramović czy Louise Bourgeois. Podczas Nocy Muzeów ożyją także sale wystaw czasowych na parterze filii Muzeum Sztuki. Odwiedzający obejrzą pokaz zapowiadający wystawę „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”. Ośmioro tancerzy pod przewodnictwem Sebastiana Flegiela, zademonstruje formę tańca zwaną kontakt improwizacją. Pokażą, jak swoim ciałem grać z siłami ciążenia. Punktem wyjścia tej techniki jest kontakt fizyczny dwóch poruszających się osób i ich relacje wobec grawitacji, bezwładu, pędu.

Widowiskowa kontakt improwizacja potrwa siedem godzin.

Wszystkie muzea będą otwarte dla zwiedzających od 18:00 do 1:00 w nocy.