Akademia tańca

19.05. – 20.05.12
18.00-1.00

Noc Muzeów u Poznańskiego

Nocną wycieczkę po muzeach warto rozpocząć od zwiedzania okazałego pałacu rodziny Poznańskich i mieszczącego się w nim Muzeum Miasta Łodzi. Największą atrakcją będą tutaj dwie wystawy czasowe otworzone zaledwie kilka dni wcześniej. Wystawa Bursztynowy Brzeg Rosji to ponad 200 niezwykłych okazów bursztynów zróżnicowanych pod względem masy, formy koloru, z inkluzjami fauny i flory, a także wyroby artystyczne: biżuteria i małe formy rzeźbiarskie. Druga premierowa wystawa to Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich pokazywana w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi Fotofestiwal 2012. Kolekcja przedstawia najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej tworzące szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. A wszystko to w klimatycznych, pełnych przepychu wnętrzach z przełomu XIX i XX wieku. Dla najmłodszych zwiedzających Muzeum Miasta Łodzi przygotowało specjalne zadania do wykonania, dla dorosłych przewidziana jest projekcja filmu w Sali Lustrzanej.
Przed dalszym zwiedzaniem warto zregenerować siły w Muzeum Fabryki, które przygotuje nocny piknik „Stołówka fabryczna" w peerelowskim stylu. Starsi będą mogli przypomnieć sobie smaki znane z młodości, a młodsi zakosztować egzotycznych dla nich potraw „made in PRL". W menu nie zabraknie więc pajdy ze smalcem z ogórkiem, leniwych z cukrem i cynamonem czy pęczaku ze skwarkami.
O udział w degustacji warto zatroszczyć się jednak wcześniej, ponieważ na piknik obowiązują rezerwacje (tel. 42 664 92 93, mail: muzeum@manufaktura.com). Na koniec warto przypomnieć sobie atmosferę tamtych lat oglądając mini wystawę o fabrycznej "poltexowej" stołówce i barach mlecznych w PRL-u przygotowaną przez Annę Lisiewicz. Dodatkowo z okazji piątej rocznicy powstania Muzeum Fabryki odbędą się pokazy filmów dokumentalnych oraz premiera nowej produkcji filmowej o działalności placówki.
Podążając szlakiem muzeów u Poznańskiego warto też zajrzeć do Muzeum Sztuki ms2, które przygotowało w tym roku nietypową formę zwiedzania wystawy. Przewodnikami po Muzeum będą bowiem… sami odwiedzający. Specjalnie zaprojektowane indywidualne karty pracy to rodzaj łamigłówek, które pomogą samodzielnie „oprowadzić się" po ekspozycji. Każda karta to prawdziwe wyzwanie intelektualne, sprawdzian na spostrzegawczość i poczucie humoru. Ta nowoczesna forma zwiedzania daje nie tylko estetyczną satysfakcję, ale przede wszystkim unikatowy sposób doświadczania sztuki nowoczesnej i najnowszej.
Łamigłówki będzie można bezpłatnie odebrać z Działu Edukacji na 1 piętrze ms2 przez całą Noc Muzeów 2012. Muzea zapraszają w sobotę od godziny 18:00 do godziny 1:00. Wstęp, tradycyjnie bezpłatny.

www.manufaktura.com