Niedzielne Poranki Filmowe
Jesień 2010 – Edycja Wyszehradzka
19 września – 5 grudnia 2010
Wszystkie niedziele, zawsze o 12:30, wstęp wolny
Prezentacje filmów animowanych w ramach cyklu Przedszkole Mediów
Edycja wyszehradzka Poranków Filmowych prezentuje najważniejsze i najciekawsze filmy animowane z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
Równolegle, w każdą sobotę, program poranków będzie można oglądać w warszawskim KINO.LAB – CSW Zamek Ujazdowski.
Niedziela, 7.11.2010, 12:30
Krátký Film Praha – z archiwum
Filmy z lektorem na żywo!
Od 1945 roku Krátký Film Praha zgromadziło w swej filmotece około 50 tysięcy tytułów. Są to między innymi aktorskie filmy długometrażowe, dokumenty oraz animacje, w tym rysunkowe i lalkowe realizacje takich twórców jak Jiří Trnka, Karl Zeman czy Jan Švankmajer.
Studio Bratři v Triku, obecnie współtworzące Krátký Film, powstało z inicjatywy Jiřího Trnky, jednego z najznakomitszych twórców animacji lalkowej na świecie. Jest to największe i najstarsze studio animacji w Czechach. Do dziś powstało tu około 1600 filmów, w tym realizacje najważniejszych przedstawicieli czeskiej szkoły filmu animowanego, między innymi Břetislava Pojara, Jiřího Brdečki i Zdeňka Millera. Studio Bratři v triku specjalizuje się tworzeniu klasycznych filmów i serii animowanych. Najbliższa projekcja pozwoli najmłodszym zapoznać się z dorobkiem czołowych twórców studia.
Program pokazu
Nebudte mamuty! (Nie budźcie mamutów!), Stanislav Látal, 1965
O tym, dlaczego życie mamuta w dzisiejszych czasach bywa bardzo trudne i co mają z tym wspólnego lekcje przyrody w podstawówce. Scenariusz bajkopisarza Miloša Macourka, na bazie którego powstała animacja, jest gwarancją wyśmienitej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Milovník zvířat (Miłośnik zwierząt), Břetislav Pojar, 1974
Pouczająca opowieść o starszym panu, który kochał zwierzęta bez względu na ich wiek i urok. Stworzył dla nich specjalny ogród, gdzie mogły czuć się bezpiecznie. Co jednak stanie się z tym magicznym miejscem po śmierci właściciela? Pierwsza część serii animacji stworzonych na podstawie książki Jiřího Trnki pod tytułem „Ogród". Przedsmak jednego z kolejnych pokazów czeskich animacji, który zostanie poświęcony wybitnej osobowości artystycznej Břetislava Pojara.
Mokrá pohádka (Mokra opowieść), Božena Možíšová, 1976
O zmaganiach kropelki wody ze słońcem i jej przygodach na lądzie, w chmurach i na dnie rwącej rzeki. Autorka w przystępny dla dzieci sposób opisuje życiodajne cyrkulowanie wody w przyrodzie.
Dorotka a pštros (Dorotka i struś), Božena Možíšová, 1971
Mimo sprzeciwów swej papużki, Dorotka postanawia przygarnąć znalezione na drodze jajko. Niestety, wykluty z niego ptak okaże się dla dziewczynki prawdziwym utrapieniem.
Dva sloni (Dwa słonie), Ondřej Pecha, 1994
Opowieść o spotkaniu dwu słoni ukazuje dzieciom, co może się stać, gdy chełpimy się swymi zaletami. Te ostanie mogą przecież w jednej chwili przekształcić się w wady.
Kropáček má anginu (Kropaczek ma anginę), Adolf Born, Jaroslav Doubrava, Miloš Macourek (1978)
O tym jak Mach i Šebestová ratują przed grypą swego kolegę z klasy. Za pomocą magicznej słuchawki dostają się do jego gardła, gdzie własnoręcznie zmagają się z bakteriami. Czwarty epizod serii animacji zatytułowanych „Mach a Šebestová".
Centrum Sztuki WRO
Centrum Sztuki WRO to złożony artystyczno/kuratorski projekt realizowany od 1989 roku, rozwijający się na kanwie międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie sztuki współczesnej, mediów i komunikacji. Od 2008 roku we WRO odbywają się wystawy, pokazy, projekcje, warsztaty, dyskusje i wykłady.
50-052 Wrocław
071 343 32 40
info@wrocenter.pl
https://www.wrocenter.pl
facebook