Fisher Price
rysuj
Edycja wyszehradzka Poranków Filmowych prezentuje najważniejsze i najciekawsze filmy animowane z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Równolegle, w każdą sobotę, program poranków będzie można oglądać w warszawskim KINO.LAB – CSW Zamek Ujazdowski.

film

Niedziela, 24.10.2010

Studio Filmów Rysunkowych – przekrój historyczny

Tym razem, podczas kolejnego Poranka Edycji Wyszehradzkiej, znów zobaczymy specjalnie wybrany zestaw animacji historycznych i nowszych autorstwa czwórki twórców związanych ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Od momentu powstania w 1948 roku w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej zrealizowano ponad 1000 filmów, które łącznie zdobyły ponad 250 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. To tu tworzono takie serie jak Reksio, Bolek i Lolek, Przygody Baltazara Gąbki czy Marceli Szpak. Podczas wcześniejszych edycji studio reprezentowane było przez takie realizacje jak „Koziołeczek" czy „Ciuchcia".

Program pokazu

Czesława woli Wiesława, 2003
Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna: Anna Kaszuba-Dębska

W dalekim królestwie żyje księżniczka o imieniu Czesława. Jak to często w bajkach bywa, król obiecał oddać jej rękę wybawcy, który uwolnił królestwo od smoka. Dziewczynie nie podoba się jednak ten wybór i łaskawym okiem spogląda na królewicza Wiesława.

Anna Kaszuba-Dębska jest wszechstronną artystką, absolwentką krakowskiej ASP. Znana jako twórczyni nieszablonowych, pełnych koloru, dynamizmu i radości animacji dla najmłodszych. Jest także ilustratorką i autorką książeczek dla dzieci. Starsi odbiorcy mogą spotkać jej ilustracje w literaturze dla dorosłych.

 

Domek, 2006
Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Magnuszewska-Oczko

Na skraju ciemnego lasu mały ślimaczek Maciuś prowadził wesołe, beztroskie życie. Pewnego ranka jednak obudził się w wyjątkowo podłym nastroju. Nic mu się nie podobało, zwłaszcza ciężki domek… Postanowił więc całkowicie odmienić swe życie. Porzucił swoją skorupę i wybrał się w daleką podróż w poszukiwaniu nowego, lepszego domu.

Aleksandra Magnuszewska-Oczko jest absolwentką Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. W Studio SFR pracuje od roku 1979, najpierw jako autorka opracowań plastycznych do filmów, następnie jako reżyserka. Jest autorką dekoracji do obu serii opowieści o Lisie Leonie oraz opracowania plastycznego do serii pt. Podróże do bajek i Między nami Bocianami. Na jej reżyserskim koncie znajduje się ponad 20 tytułów.

 

Pierwsze dni z życia Kaki, 2004
Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna: Anna Kaszuba-Dębska

Bohaterem tej opowieści jest Kaka, dziewczynka, która dopiero ma się narodzić. Opowie ona dzieciom, jak wyglądało jej życie w brzuszku mamy, jeszcze przed narodzinami.

 

O raku łobuziaku, 1988
Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna: Józef Byrdy

Mały raczek z dna jeziora był urwisem jakich mało. Nie w głowie mu była nauka i spokojne zachowanie – wolał dokazywać, psocić i straszyć inne stworzenia. Jak co rano tato rak kazał synkowi płynąć do szkoły. Raczek nie posłuchał jednak i wybrał się na wagary. Poza szkołą na małego raczka czeka jednak wiele niebezpieczeństw… Czy dostanie nauczkę?

Józef Byrda w swojej twórczości skupiał się przede wszystkim na utworach skierowanych do młodego widza. Znany jako reżyser filmów wycinankowych, laureat wielu nagród. Pozostawił po sobie sporą kolekcję niezwykłych animacji, które do dziś uczą i bawią najmłodszych.

Siódemka w krainie dziwolągów, 1991
Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna: Andrzej Sperling

Żeglarz Siódemka jest w wielkich tarapatach. Na morzu trwa sztorm, a wielkie fale miotają stateczkiem jak łupiną orzecha. Fale wyrzucają marynarza na brzeg. Dzielny żeglarz jeszcze nie wie, że wyspa na którą trafił kryje w sobie wiele tajemnic.

Andrzej Sperling jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, uczniem Stanisława Rodzińskiego. Wszechstronnie utalentowany twórca – animator, reżyser, scenarzysta, scenograf, ilustrator, twórca gier komputerowych. Artysta ma na swoim koncie współpracę z wieloma polskimi i zagranicznymi studiami. Znany młodym odbiorcom jako twórca takich animacji jak „Reksio", „Kapciuszek", „Królestwo zielonej polany", „Królewna Śmieszka" czy „Lis Leon".

430 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Centrum Sztuki WRO

Centrum Sztuki WRO to złożony artystyczno/kuratorski projekt realizowany od 1989 roku, rozwijający się na kanwie międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie sztuki współczesnej, mediów i komunikacji. Od 2008 roku we WRO odbywają się wystawy, pokazy, projekcje, warsztaty, dyskusje i wykłady.

Adres:
Widok 7
50-052 Wrocław

Kontakt:

071 343 32 40
info@wrocenter.pl
https://www.wrocenter.pl
facebook