Królik i Misia

Muzyka i magia

📅 wtorek 02.02.2016
Muzyka i magia

Poznamy niezwykłego Czarodzieja – Muzomagiusa, który potrafi sprowadzać na scenę różne sytuacje, emocje i postaci z baśni. Za sprawą magicznej muzyki pojawi się więc na scenie Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna  Śnieżka i wielu innych bohaterów opowieści dla dzieci. Niestety w szlachetnej pracy Czarodzieja przeszkadza hałaśliwy potwór Bumtararam, który zakłóca czarodziejskie sztuczki.  Sprawia on, że na scenie panuje chaos, a w  bajkach wszystko się plącze i miesza. Akcja poważnie się komplikuje, tworząc niespodziewane, absurdalne i zabawne sytuacje. Na szczęście zjawia się Profesor Badacz, specjalista w dziedzinie bajkoznawstwa i baśniologii stosowanej. Pragnie on poznać i opisać działalność Muzomagiusa oraz opublikować swe odkrycia w tworzonej od lat Baśniowej Encyklopedii Muzyki! Miejmy nadzieję, że Profesor wspólnie z Czarodziejem i z pomocą publiczności zdołają pokonać hałasującego stwora, a wszyscy bohaterowie będą mogli powrócić do swoich bajek.

„Muzyka i Magia" to spektakl rodzinny, z którego każde pokolenie wyniesie coś dla siebie. Dzieci młodsze odnajdą tu motywy z trzech znanych baśni: „Kopciuszka", „Czerwonego Kapturka" i „Królewny Śnieżki", podane w zabawnej rozrywkowej formie. Dzieci starsze będą śledzić sensacyjne motywy tajemniczej wyprawy Profesora Badacza do nieznanej krainy, podane w stylu „fantasy" i podziwiać magiczne sztuki Czarodzieja Muzomagiusa. Młodzież dostrzeże różnorodność warstwy muzycznej i elementy humoru zawarte w zabawnej, komiksowej akcji. Natomiast widzowie dorośli towarzyszący młodym widzom, odnajdą w przedstawieniu aluzje do „Burzy" Williama Szekspira oraz liczne preteksty do rozmowy z młodzieżą na temat potęgi muzyki, która  uruchamia nieskończone przestrzenie wyobraźni, a także na temat powracającego zawsze w baśniach motywu walki sprzecznych żywiołów: muzyki i hałasu, piękna i brzydoty, dobra i zła.

Kompozytor: Andrzej Zarycki, Wojciech Graniczewski

Minister | Janusz Dębowski
Książę | Krzysztof Kozarek

ZESPÓŁ KAMERALNY ORKIESTRY OPERY KRAKOWSKIEJ
I skrzypce: Igor Laszkiewicz, Ewa Litwa / Magdalena Kamińska / Edyta Szlachetka-Hajto
II skrzypce: Iwona Ibek-Milewska, Tomasz Kuznia, Halina Boroni
altówka: Witalij Michajlenko / Augustyn Piotr / Chrzanowski Janusz / Karpała Jadwiga
wiolonczela: Wójtowicz Krzysztof / Komońska Stanisława / Pacanek Leszek
kontrabas: Marek Lewandowski  / Jerzy Porosło / Marek Bednarczyk
waltornia: Jarosław Jaworski / Ryszard Rakoczy
flet: Janusz Pańczyk / Wiesław Suruło
klarnet: Jerzy Krowicki / Boroni Dezyderiusz
fagot: Babiński Arkadiusz / Krzyszkowski Patryk
perkusja: Romek Sylwia, Kotarba Marcin / Seweryn Żaneta
fortepian: Maria Mazurkowska

23.10.2015 PREMIERA

02.02.2016
godzina: 11:00
scena: Duża Scena

11.02.2016
godzina: 11:00
scena: Duża Scena

Bilety w cenie 20-30 zł do nabycia w Kasie Opery.
Rezerwacja 12 296 62 62 (63); Kasa Opery 12 296 62 60 (61)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzctwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca