Mistrzowie pięknego czytania – Koszalin

📅 środa 03.10.2012
Mistrzowie pięknego czytania – Koszalin

Koszalińska Biblioteka Publiczna organizuje przegląd "Mistrzowie Pięknego Czytania" od 2002 roku. Celem jest krzewienie kultury słowa, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja mody na czytanie, przygotowanie do wystąpień publicznych.
W poszczególnych latach uczestnicy czytali m.in. teksty dotyczące Fryderyka Chopina i muzyki, teksty dziennikarskie z prasy, "Mikołajka" Sempe′go i Goscinny′ego, "Małego Księcia" Antoine′a de Saint-Exupery′ego, bajki.
Co roku ma okazję zaprezentować się publiczności (często po raz pierwszy) ok. 50 uczestników. Docierają do nas prośby, by zwiększyć liczbę mogących wziąć udział w imprezie dzieci – przegląd cieszy się naprawdę dużą popularnością.
Jest to przegląd, dzięki któremu chcemy ośmielić młodych, oswoić ich z głośnym czytaniem, sceną, występowaniem przed publicznością. Wystąpień wysłuchuje jury, które przydziela atrakcyjne nagrody książkowe. Organizatorką tej imprezy jest Małgorzata Zychowicz, kierowniczka działu Metodyki i Promocji KBP.

Uczestnikami konkursu "Mistrzowie…" mogą być uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy ukończyli 9 lat. Każda biblioteka gminna i miejsko-gminna zgłasza 2 reprezentantów z każdej kategorii (szkoła podstawowa, gimnazjum). Każda szkoła i filia biblioteki koszalińskiej może zgłosić po 1 reprezentancie z każdej kategorii (szkoła podstawowa, gimnazjum). Uczestnicy Konkursu przygotowują do 10 pełnych linijek wybranego przez siebie tekstu z dostępnych książek Janusza Korczaka.
Każdy uczestnik zaprezentuje dwa teksty: jeden wybrany przez siebie, drugi – wylosowany (przygotowany przez organizatora). Jak co roku zapowiada się ciekawa impreza, promująca czytelnictwo młodych i najmłodszych.

Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela pl. Polonii 1
75-415 Koszalin